Jedynie prawda jest ciekawa


Papież odpowiada dziennikarzom

29.07.2013

Prawie dwie godziny trwała rozmowa papieża Franciszka z dziennikarzami podczas lotu z Rio de Janeiro do Rzymu. Podczas rozmowy poruszono wiele ważnych tematów dotyczących obecnej sytuacji Kościoła. Pierwsze pytania dotyczyły zapowiadanej przez niego reformy Kurii Rzymskiej.

Jedno z pytań dotyczyło święceń kapłańskich dla kobiet. Zdaniem papieża Franciszka w Kościele katolickim kobiety również w przyszłości nie powinny być kapłankami. "Te drzwi są zamknięte, Jan Paweł II ten problem rozwiązał w sposób definitywny" - podkreślił.

Równocześnie Franciszek opowiedział się za większym udziałem kobiet w życiu Kościoła. "Kobiety nie powinny być zredukowane do roli matki" - powiedział. Nie chodzi też, aby były tylko dyrektorkami Caritas czy katechetkami. "Trzeba pójść dalej i rozwijać głęboką teologię kobiety" - podkreślił papież. Ojciec Święty nie podjął jednak tematu święceń diakonatu dla kobiet.

Publikujemy również kolejne wątki tej ciekawej rozmowy:

Co papież nosi w czarnej teczce?

Dziennikarze pytali Ojca Świętego dlaczego niósł czarną teczkę i co się w niej znajduje. Papież wyznał, że zawsze tak czynił, a w środku były przybory do golenia, brewiarz, kalendarz z datami spotkań i obowiązków oraz książka o świętej Teresie od Dzieciątka Jezus, której jest żarliwym czcicielem. Dodał, że trzeba po prostu być normalnym i przyzwyczaić się do tego, a sam wyraził zdziwienie, że jego zdjęcie niosącego teczkę zrobiło taką furorę. „Nie była to jednak walizka z kluczem do bomby atomowej” - zażartował papież.

Dlaczego zawsze prosi: „módlcie się za mnie"?

Papież Franciszek powiedział, że jako ksiądz tak często nie prosił o modlitwę w swojej intencji. Częściej prosił o modlitwę jako biskup. Ma bowiem świadomość wielu swoich ograniczeń i tego, że jest również grzesznikiem. Prośba ta wypływa z jego wnętrza. Proszę też Matkę Bożą, żeby się za mnie modliła. „Jest to zwyczaj, który wypływa z serca, czuję, że muszę prosić o modlitwę” - stwierdził Ojciec Święty.

Życie obok Benedykta XVI

Życie w sąsiedztwie Benedykta XVI - powiedział papież Franciszek - jest jak życie z dziadkiem. "Jeśli mam jakiś problem lub pytanie mogę po prostu zadzwonić i zapytać" - powiedział Franciszek. Benedykt XVI jest dla niego jak dziadek, który jako mędrzec jest przez swoją rodzinę czczony i kochany. Papież przeciwstawił się poglądowi, że nie może być tak, aby w Watykanie żyło dwóch papieży. Czasami zaprasza swojego 86-letniego poprzednika na spotkania czy inne wydarzenia. Niedawno Benedykt XVI uczestniczył w poświęceniu pomnika św. Michała Archanioła w Ogrodach Watykańskich.

Plany kolejnych podróży

Papież Franciszek opowiedział także o swoich planach podróży. W 2014 r. chciałby pojechać do Ziemi Świętej i do Azji. "Patriarcha ekumeniczny Konstantynopola Bartłomiej I chciałby się ze mną spotkać w Jerozolimie" - powiedział papież. Okazją byłaby rocznica historycznego spotkania między Pawłem VI a patriarchą Atenagorasem przed 50 laty w Jerozolimie. "Izrael też niedawno mnie zaprosił" - powiedział Franciszek. Jak zapowiedział, druga podróż powinna go zaprowadzić do Azji. "Benedykt XVI nie podjął podróży na ten kontynent" - przypomniał Franciszek. Cały czas są aktualne zaproszenia od rządów Filipin i Sri Lanki. Papież zastrzegł jednak, że jak na razie jeszcze nie podjął decyzji.

"Lobby homoseksulane"

Franciszek odniósł się m.in. do pytania o rzekome istnienie lobby homoseksualnego wewnątrz Watykanu.

„Wiele się pisze na temat lobby homoseksualnego w Stolicy Apostolskiej, ale nie otrzymałem jeszcze teczki z nazwiskami osób, które miałyby je tworzyć” – odpowiedział Ojciec Święty. Zaznaczył przy tym, że problemem jest raczej uprawianie jakiegokolwiek lobbingu: „lobbingu politycznego, masońskiego, także homoseksualnego. Lobby gejowskie nie jest dobre, bo nie jest dobre żadne lobby”.

W odniesieniu do osób homoseksualnych dodał, że nie osądza, czy taka osoba jest dobrej woli, gdyż „kim ja jestem, by to osądzać?”.

„Nie wolno dyskryminować i marginalizować tych osób, mówi o tym także Katechizm. Problemem Kościoła nie jest orientacja sama w sobie. To są nasi bracia. Jeśli taki człowiek się zagubi, należy mu pomóc i odróżnić, czy jest dobrym człowiekiem” – zaznaczył papież Franciszek.

Reforma Kurii Rzymskiej

Dziennikarze pytali też Ojca Świętego o reformę Kurii Rzymskiej. Zdaniem papieża Franciszka, „Kuria Rzymska obniżyła nieco swój poziom, to znaczy nie reprezentuje już tego poziomu, który miała za czasów starych kurialistów, którzy właściwie i z oddaniem wykonywali swoją pracę”.

„Musimy odnowić profil pracownika kurii z dawnych czasów, przywiązanego do swoich obowiązków, który ostatnio nieco zanikł” – stwierdził Franciszek. Zastrzegł przy tym jednak, że „są także i tacy, którym daleko do świętości” i choć takie osoby w Kurii są w mniejszości, to „drzewo, które spada, robi więcej hałasu, niż las, który rośnie”.

Reforma „banku watykańskiego”

Papież Franciszek wyjaśnił, że wszystko, co musiał zrobić, wynikało z kongregacji ogólnych kardynałów przed konklawe. Natomiast mówiąc o powołanej przez niego komisji ośmiu kardynałów zaznaczył, iż ważny jest fakt, że pochodzą oni spoza Kurii. Jest to kontynuacją linii dojrzewania relacji między kolegialnością a prymatem. Dodał, że istnieje wiele propozycji reform, na przykład w sekretariacie Synodu Biskupów. Mówiąc o Instytucie Dzieł Religijnych (IOR) wyznał, że sądził iż wystarczy, że kwestią tę zajmie się w przyszłym roku, ale później sytuacja znacznie przyspieszyła. Docierają do niego głosy, że lepiej gdyby był to bank, inne – fundusz pomocy są też i głosy opowiadające się za jego likwidacją. Niezależnie id tego w jakim kierunku pójdą zmiany konieczna jest transparencja i uczciwość – stwierdził papież.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku

KAI, lz

[fot: PAP-EPA]

Warto poczytać

 1. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 2. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 3. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 4. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 5. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 6. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 7. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook