Jedynie prawda jest ciekawa


Rozejm w Syrii: Opozycja gotowa, ale z obawami

26.02.2016

Prawie 100 ugrupowań rebelianckich zgodziło się respektować amerykańsko-rosyjskie porozumienie o rozejmie w Syrii - poinformował w piątek Wysoki Komitet Negocjacyjny (HNC), grupujący syryjską opozycję.

"Frakcje Wolnej Armii Syryjskiej i zbrojnej opozycji doszły do porozumienia w sprawie respektowania rozejmu, który potrwa dwa tygodnie" - podał Komitet. Utworzono komisję, która będzie "nadzorować i koordynować" realizację zawieszenia broni. Na jej czele stanie Riad Hidżab, były premier Syrii.

HNC podkreślił także swoje zaangażowanie na rzecz politycznego rozwiązania sytuacji w Syrii, przewidującego "proces transformacji", w którym nie będzie miejsca dla prezydenta "Baszara el Asada i jego kliki". Komitet zaznaczył też, że reżim w Damaszku i jego sojusznicy nie mogą "kontynuować wrogich operacji przeciwko grupom opozycji pod pretekstem walki z terroryzmem".

Uzgodnione przez USA i Rosję wstrzymanie walk w Syrii ma wejść w życie o północy z piątku na sobotę (godz. 23 w piątek w Polsce). Najpóźniej do południa w piątek ugrupowania opozycyjne miały zgłosić Stanom Zjednoczonym albo Rosji, czy przystępują do rozejmu. Nie wiadomo, czy jakiekolwiek ugrupowanie odmówiło zastosowania się do zawieszenia broni.

Wynegocjowany rozejm nie obejmuje wstrzymania operacji militarnych przeciwko dżihadystycznemu Państwu Islamskiemu (IS) czy Frontowi Al-Nusra, będącemu lokalnym odgałęzieniem Al-Kaidy.

Syryjski rząd oświadczył, że będzie respektował porozumienie, ale zastrzega sobie prawo do
odpowiedzi na wszelkie ataki. Szef MSZ Rosji Siergiej Ławrow powiedział w piątek, że Rosyjsko-Arabskie Forum Współpracy (RAFS) poparło ustalenia Moskwy i Waszyngtonu w sprawie przerwania działań zbrojnych w Syrii. RAFS to mechanizm współpracy Rosji i Ligi Państw Arabskich.

Szefowie MSZ krajów uczestniczących w tym forum spotkali się w rosyjskiej stolicy. Ławrow przypomniał, że kraje uczestniczące w forum należą do Międzynarodowej Grupy Wsparcia Syrii. "Potwierdziliśmy wsparcie dla rosyjsko-amerykańskiej inicjatywy o przerwaniu działań zbrojnych (w Syrii) od północy jutrzejszego dnia" - poinformował minister na konferencji prasowej.

Ławrow wyraził oczekiwanie, że Rada Bezpieczeństwa ONZ zaakceptuje w piątek rezolucję z poparciem wspólnego amerykańsko-rosyjskiego kommunikatu w sprawie rozejmu. "Dziś dokument będzie zaakceptowany przez Radę Bezpieczeństwa ONZ i na posiedzeniu Międzynarodowej Grupy Wsparcia Syrii w Genewie" - zapowiedział.

O poparciu Zjednoczonych Emiratów Arabskich dla ustaleń w sprawie Syrii mówił w piątek w Moskwie szef MSZ tego kraju Abd Allah ibn Zajed an-Nahajan. Nazwał te ustalenia "krokiem w dobrym kierunku, pozwalającym na przybliżenie się do uregulowania konfliktu".

Nahajan wypowiadał się na konferencji prasowej po obradach RAFS, wraz z Ławrowem i sekretarzem generalnym Ligi Państw Arabskich Nabilem al-Arabim. W rozmowach w Moskwie brali też udział szefowie MSZ Algierii, Bahrajnu, Jemenu, Jordanii, Libii, Omanu i Sudanu.

Ministrowie rozmawiali o sytuacji na Bliskim Wschodzie i o kryzysach w Somalii, Libii, Jemenie i Iraku. Według słów szefa dyplomacji ZEA tematem była też budząca niepokój państw arabskich "ingerencja Iranu w sprawy wewnętrzne i wspieranie przez Teheran grup terrorystycznych".

Ławrow zapewnił, że Rosja będzie wspierać normalizację stosunków państw arabskich z Iranem. Nahajan przekazał także, że kraje Ligi Państw Arabskich są gotowe do wzmacniania współpracy z Rosją, również w sferze wojskowej.

Ministrowie spraw zagranicznych Rosji i krajów arabskich spotkali się w ramach RAFS po raz trzeci. Ławrow nazwał w piątek to forum "ważnym mechanizmem" i podkreślił znaczenie regularnego dialogu dotyczącego regionu Bliskiego Wschodu.

Jak przekazał, strona rosyjska poparła pomysł powołania w Moskwie Arabskiego Centrum Nauki i Kultury. Zapowiedział też, że Rosja jest zainteresowana wspieraniem turystyki i w tym celu będzie pracować nad liberalizacją reżimu wizowego z krajami arabskimi.

Czy to oznacza wreszcie koniec pięcioletniej, krwawej wojny w tym kraju, która pochłonęła już ćwierć miliona ofiar? Brytyjski minister spraw zagranicznych Philip Hammond jest sceptyczny. Jego zdaniem można będzie mówić o rozejmie, kiedy Rosja zaprzestanie ataków na ludność cywilną i grupy umiarkowanej opozycji. Moskwa powinna też w jego opinii wpłynąć na reżim syryjski, aby zachował się tak samo.

Ryb, PAP

Fot. [Pap/epa]

Warto poczytać

 1. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 2. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 3. fbi19072018 19.07.2018

  Dyrektor FBI: Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy i szerzy propagandę w USA

  Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy, szerzy propagandę i przeprowadza tajne operacje, by siać niezgodę w USA.

 4. israel215052018 19.07.2018

  "Izrael jest państwem narodu żydowskiego". Kneset przyjął ustawę

  Kneset uchwalił ustawę określającą Izrael jako "państwo narodu żydowskiego".

 5. 1270trupeter 19.07.2018

  Trump: Putin jest odpowiedzialny za ingerencję w wybory

  Prezydent Donald Trump w wywiadzie dla CBS News powiedział, że Władimir Putin jest osobiście odpowiedzialny za rosyjską ingerencję w amerykańskie wybory prezydenckie w 2016 roku - informuje agencja Reuters.

 6. antysemityzm-18072018 18.07.2018

  Brytyjska partia krytykuje działania Izraela. Została oskarżona o antysemityzm

  Opozycyjna Partii Pracy została oskarżona o antysemityzm i "bezprecedensową pogardę" wobec brytyjskiej społeczności żydowskiej, gdy odmówiła przyjęcia w całości definicji antysemityzmu według Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA)

 7. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook