Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rosyjski szpieg zatrzymany na Litwie

04.05.2015

Były funkcjonariusz rosyjskiej Federalnej Służby Bezpieczeństwa (FSB) został zatrzymany na Litwie w związku z podejrzeniem o działalność szpiegowską w tym kraju - poinformowała litewska prokuratura generalna.

Mężczyzna, opisany w komunikacie jako obywatel Rosji o inicjałach N.F. urodzony w 1977 roku, został zatrzymany 29 kwietnia na trzy miesiące.

"Zatrzymany prowadził wymierzoną w państwo litewskie operację wywiadowczą, która miała na celu infiltrację litewskich organizacji rządowych, organów ochrony porządku publicznego i służb wywiadowczych" - przekazała prokuratura.

Według litewskiego Departamentu Bezpieczeństwa Państwa (VSD) zatrzymanie Rosjanina zapobiegło zdobyciu przez niego "informacji znanych najwyższym przywódcom Litwy, wyłącznie w celu manipulowania i wpływania na procesy decyzyjne w Litwie na najwyższym szczeblu".

W opublikowanym w marcu raporcie VSD ostrzegał, że rosyjska działalność szpiegowska na Litwie w 2014 roku stała się bardziej agresywna, w głównej mierze z powodu zdecydowanego stanowiska Wilna wobec działań Moskwy na Ukrainie.

W ocenie VSD jedna trzecia pracujących na Litwie rosyjskich dyplomatów jest powiązana z wywiadem, a zagraniczne służby specjalne szczególnie interesują się projektami energetycznymi Litwy, a także staraniami podejmowanymi przez Wilno w celu budowy niezależnego rynku gazowego państw bałtyckich.

VSD przypomina, że w ubiegłym roku z Litwy wydalono trzech rosyjskich szpiegów, m.in. konsula generalnego Rosji w Kłajpedzie Władimira Małygina. 

ansa/PAP

[fot.sxc.hu]

Słowa kluczowe:

Rosja

,

Litwa

,

szpieg

Warto poczytać

 1. mart-st 25.10.2016

  Przełom w sprawie Via Carpatia

  Europarlament wezwał do włączenia projektu do sieci bazowej transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T), aby mógł uzyskać odpowiednie wsparcie finansowe z UE.

 2. calaisbulldozerSI 25.10.2016

  Francja burzy „dżunglę” w Calais

  Robotnicy, wyposażeni w piły elektryczne i lekki sprzęt budowlany, w tym małe buldożery, zaczęli niszczyć obozowisko.

 3. hol 25.10.2016

  Hollande na dnie w sondażach

  Jego prezydenturę pozytywnie ocenia już tylko 4 proc. Francuzów.

 4. blogging-3363761920 25.10.2016

  Hakerzy wykradli maile doradcy Putina

  Służba Bezpieczeństwa Ukrainy (SBU) potwierdziła we wtorek autentyczność dokumentów, pochodzących ze skrzynki mailowej doradcy prezydenta Rosji Władimira Putina, Władisława Surkowa. Do ich kradzieży przyznała się ukraińska grupa hakerska Cyberhunta.

 5. smolenskutagesspieglaSi 25.10.2016

  „Tagesspiegel” o filmie „Smoleńsk”: propaganda i wazelina

  „Film 'Smoleńsk' trzyma się historiografii nowej, nacjonalistycznej Polski. Katastrofa, do której doszło bo polscy wojskowi wymusili lądowanie w gęstej mgle, była tak naprawdę zamachem”.

 6. martinshulezzzz 25.10.2016

  Schulz: CETA dojdzie do skutku

  Przewodniczący PE Martin Schulz w wywiadzie dla radia Deutschlandfunk we wtorek wyraził opinię, że porozumienie o wolnym handlu pomiędzy UE a Kanadą (CETA) dojdzie do skutku, jednak Belgia potrzebuje więcej czasu na wyjaśnienie wątpliwości.

 7. mid-epa05601339 25.10.2016

  Kandydaci do Kongresu ze wsparciem Clinton

  Hillary Clinton ma na tyle silną pozycje faworytki, że prowadzi już nie tylko swoją kampanię, ale wspiera też innych Demokratów w odbywających się jednocześnie z prezydenckimi wyborami do Kongresu.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook