Jedynie prawda jest ciekawa


Rosyjski samolot przeleciał nad Pentagonem, Kapitolem i CIA

10.08.2017

Nieuzbrojony wojskowy samolot rosyjski Tu-154 przeleciał w środę na niewielkiej wysokości nad Pentagonem, Kapitolem, siedzibą CIA i bazą Air Force One na mocy traktatu dopuszczającego loty obserwacyjne na terytoriach państw sygnatariuszy - poinformowały AP i CNN.

Rzecznik Pentagonu Dan Gaffney potwierdził, że rząd USA wydał zgodę na lot, powiedział jednak, że nie może potwierdzić trasy przebytej przez tupolewa, dopóki nie skończy misji obserwacyjnej, a ta podzielona jest zazwyczaj na kilka przelotów w ciągu kilku dni.

Według portalu Flightradar24 rosyjski samolot przeleciał na pułapie ok. 1,1 km nad śródmieściem Waszyngtonu oraz nad bazą lotniczą Andrews w stanie Maryland, gdzie stacjonuje prezydencki samolot Air Force One. Według cytowanego przez CNN źródła w siłach bezpieczeństwa maszyna przeleciała też nad rządowym ośrodkiem wypoczynkowym Camp David, polem golfowym należącym do koncernu prezydenta USA Donalda Trumpa w Wirginii oraz nad pilnie strzeżonym bunkrem podziemnym w Mount Weather w tym samym stanie, służącym jako schronienie dla rządu amerykańskiego i generałów armii w razie katastrofy narodowej.

Na pokładzie tupolewa, wyposażonego w sprzęt umożlwiający gromadzenie informacji, znajdowali się przedstawiciele amerykańskich sił powietrznych - powiedział informator CNN.

Według dwóch innych źródeł, na które powołuje się ta stacja, następny zaplanowany lot tupolew ma odbyć nad Bedminster w New Jersey, gdzie Trump obecnie spędza urlop.

Lot rosyjskiego samolotu wojskowego w USA za zgodą władz amerykańskich był możliwy na mocy Traktatu o Otwartych Przestworzach (Open Skies Treaty), którego sygnatariusze zobowiązują się do udostępnienia całego swego terytorium dla nieuzbrojonych lotów obserwacyjnych pozostałych państw traktatu. Ma to na celu m.in. poprawę transparentności działań wojsk, zwiększanie zaufania i unikanie nieporozumień. Od wejścia traktatu w życie w 2002 roku odbyło się ponad 1,2 tys. takich lotów.

Jak informuje Pentagon, przed każdym przelotem państwa sygnatariusze otrzymują plan lotów w ramach misji, a na pokładzie samolotu przeprowadzającego leci zespół eskortujący, który ma za zadanie upewnić się, że lot odbywa się regulaminowo. Po każdym locie państwo goszczące otrzymuje kopię wszystkich zdjęć i nagrań wykonanych przez samolot obserwacyjny.

Jak wskazuje Associated Press, wysokiej rangi przedstawiciele amerykańskiej armii i wywiadu wyrażali obawy, iż Rosja działa wbrew duchowi traktatu, wykorzystując w tym celu nowe rozwiązania technologiczne. Agencja przypomina, że były dyrektor ds. kontroli zbrojeń w Departamencie Stanu Steve Rademaker podczas przesłuchań w Kongresie wskazywał m.in., że Rosja nałożyła ograniczenia na obserwacje prowadzone nad Moskwą, Czeczenią oraz w pobliżu Abchazji i Osetii Południowej, dwóch separatystycznych regionów Gruzji.

PAP

Warto poczytać

 1. GDCtir 21.03.2018

  Polacy walczą z kłamstwem o "polskich obozach". Po USA będzie jeździł specjalny TIR

  Powstają kolejne oddolne inicjatywy, przypominające za granicą o tym, kto podczas II Wojny Światowej dokonywał zbrodni, a kto był ich ofiarą. Na ulice USA wyjedzie niedługo TIR z naczepą "German Death Camps"

 2. BialyDom 21.03.2018

  Interes Polski ważniejszy dla Trumpa od Niemiec! Sensacyjny projekt administracji USA

  Rzeczniczka Departamentu Stanu Heather Nauert oświadczyła we wtorek, że Stany Zjednoczone są przeciwne budowie gazociągu Nord Stream 2, a przedsiębiorstwa zagraniczne związane z tym projektem mogą być - na podstawie ustawy Kongresu - "wystawione na amerykańskie sankcje"

 3. trump20032018 20.03.2018

  Trump: Arabia Saudyjska to dla USA wielki przyjaciel i inwestor

  Arabia Saudyjska to przyjaciel Stanów Zjednoczonych, który wiele inwestuje w amerykańską gospodarkę - oświadczył we wtorek prezydent USA Donald Trump, przyjmując w Waszyngtonie następcę saudyjskiego tronu księcia Muhammada ibn Salmana.

 4. maryland20032018 20.03.2018

  Kolejna strzelanina w szkole. Bohaterski policjant powstrzymał masakrę

  W USA doszło do kolejnej strzelaniny w szkole. Dwoje uczniów -14-latek i 16-latka – jest rannych. Sprawca nie żyje.

 5. Bratyslawa 20.03.2018

  Kryzys polityczny po zabójstwie dziennikarza na Słowacji. Nie ma zgody na nowy rząd

  Prezydent Słowacji Andrej Kiska odmówił we wtorek nominowania nowego składu rządu, jaki przedstawił mu w poniedziałek desygnowany na nowego premiera Peter Pellegrini. Argumentował, że niektórych kandydatów na ministrów dyskwalifikują ich osobiste powiązania

 6. MonteCassinowiki 20.03.2018

  Kolejne zwycięstwo na Monte Cassino. Kontrowersyjna tablica zostanie usunięta

  W Cassino, w środkowych Włoszech, usunięto we wtorek tablicę pamiątkową ustawioną przed grotą, gdzie kwaterował dowódca batalionu niemieckich spadochroniarzy uczestniczących w walkach o Monte Cassino w 1944 roku - poinformowały miejscowe media

 7. Morawiecki20032018 20.03.2018

  Morawiecki broni dobrego imienia Polski za granicą! Premier przypomniał do czego ma służyć ustawa o IPN

  Nie tylko Izrael, ale też Polska jest moralnie zobowiązana chronić pamięć o Holokauście; wkrótce nie będzie już naocznych świadków zbrodni nazistowskich Niemiec - pisze premier Mateusz Morawiecki na łamach amerykańskiego dwumiesięcznika "Foreign Policy"

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook