Jedynie prawda jest ciekawa


Rosyjski samolot przeleciał nad Pentagonem, Kapitolem i CIA

10.08.2017

Nieuzbrojony wojskowy samolot rosyjski Tu-154 przeleciał w środę na niewielkiej wysokości nad Pentagonem, Kapitolem, siedzibą CIA i bazą Air Force One na mocy traktatu dopuszczającego loty obserwacyjne na terytoriach państw sygnatariuszy - poinformowały AP i CNN.

Rzecznik Pentagonu Dan Gaffney potwierdził, że rząd USA wydał zgodę na lot, powiedział jednak, że nie może potwierdzić trasy przebytej przez tupolewa, dopóki nie skończy misji obserwacyjnej, a ta podzielona jest zazwyczaj na kilka przelotów w ciągu kilku dni.

Według portalu Flightradar24 rosyjski samolot przeleciał na pułapie ok. 1,1 km nad śródmieściem Waszyngtonu oraz nad bazą lotniczą Andrews w stanie Maryland, gdzie stacjonuje prezydencki samolot Air Force One. Według cytowanego przez CNN źródła w siłach bezpieczeństwa maszyna przeleciała też nad rządowym ośrodkiem wypoczynkowym Camp David, polem golfowym należącym do koncernu prezydenta USA Donalda Trumpa w Wirginii oraz nad pilnie strzeżonym bunkrem podziemnym w Mount Weather w tym samym stanie, służącym jako schronienie dla rządu amerykańskiego i generałów armii w razie katastrofy narodowej.

Na pokładzie tupolewa, wyposażonego w sprzęt umożlwiający gromadzenie informacji, znajdowali się przedstawiciele amerykańskich sił powietrznych - powiedział informator CNN.

Według dwóch innych źródeł, na które powołuje się ta stacja, następny zaplanowany lot tupolew ma odbyć nad Bedminster w New Jersey, gdzie Trump obecnie spędza urlop.

Lot rosyjskiego samolotu wojskowego w USA za zgodą władz amerykańskich był możliwy na mocy Traktatu o Otwartych Przestworzach (Open Skies Treaty), którego sygnatariusze zobowiązują się do udostępnienia całego swego terytorium dla nieuzbrojonych lotów obserwacyjnych pozostałych państw traktatu. Ma to na celu m.in. poprawę transparentności działań wojsk, zwiększanie zaufania i unikanie nieporozumień. Od wejścia traktatu w życie w 2002 roku odbyło się ponad 1,2 tys. takich lotów.

Jak informuje Pentagon, przed każdym przelotem państwa sygnatariusze otrzymują plan lotów w ramach misji, a na pokładzie samolotu przeprowadzającego leci zespół eskortujący, który ma za zadanie upewnić się, że lot odbywa się regulaminowo. Po każdym locie państwo goszczące otrzymuje kopię wszystkich zdjęć i nagrań wykonanych przez samolot obserwacyjny.

Jak wskazuje Associated Press, wysokiej rangi przedstawiciele amerykańskiej armii i wywiadu wyrażali obawy, iż Rosja działa wbrew duchowi traktatu, wykorzystując w tym celu nowe rozwiązania technologiczne. Agencja przypomina, że były dyrektor ds. kontroli zbrojeń w Departamencie Stanu Steve Rademaker podczas przesłuchań w Kongresie wskazywał m.in., że Rosja nałożyła ograniczenia na obserwacje prowadzone nad Moskwą, Czeczenią oraz w pobliżu Abchazji i Osetii Południowej, dwóch separatystycznych regionów Gruzji.

PAP

Warto poczytać

 1. trump23072018 23.07.2018

  Trump ostrzega Iran. "Nigdy, przenigdy nie groźcie Stanom Zjednoczonym"

  Prezydent USA Donald Trump na Twitterze ostrzegł władze Iranu, by "nigdy, przenigdy" nie groziły Stanom Zjednoczonym, i zagroził poważnymi konsekwencjami. W niedzielę prezydent Iranu Hasan Rowhani przestrzegał Waszyngton przed wojną z jego krajem.

 2. antifa23072018 23.07.2018

  Planował zamach terrorystyczny. Policja podejrzewa, iż jest członkiem Antify

  Policja z Południowej Dakoty aresztowała 43-letniego Marka Einerwolda. W jego domu odnaleziono arsenał broni palnej oraz materiały do budowy bomb. Wiele wskazuje na to, że był również członkiem tzw. Antify, a policjanci są przekonani, że planował dokonanie zamachu terrorystycznego.

 3. torturyrosja23072018 23.07.2018

  Tak wyglądają rosyjskie więzienia. Do sieci wyciekł film z tortur! [WIDEO]

  W kolonii karnej w Jarosławiu w centralnej Rosji odsunięto od służby 17 funkcjonariuszy więziennych zidentyfikowanych na nagraniu wideo, na którym zarejestrowano bicie jednego z więźniów - poinformowała w niedzielę późnym wieczorem niezależna "Nowaja Gazieta".

 4. 1270mordererer 23.07.2018

  Masakra w Kanadzie. Kilkanaście ofiar strzelaniny

  Policja: jedna ofiara śmiertelna, 13 rannych po strzelaninie w Toronto

 5. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 6. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 7. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 8. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook