Jedynie prawda jest ciekawa


Rosyjski sąd na Krymie skazał tatarskiego polityka. Obrona: ten wyrok jest równoznaczny z wyrokiem śmierci

27.09.2017

Sąd w Symferopolu na anektowanym przez Rosję Krymie skazał w środę na dwa lata kolonii karnej jednego z liderów ruchu tatarskiego Ilmi Umerowa. Wyrok ostro skrytykowały władze w Kijowie, a sam skazany oświadczył, iż nadal uważa, że Krym należy do Ukrainy.

"Nie zmienię swoich przekonań i pozostaję zwolennikiem powrotu Krymu do Ukrainy. Uważam, że aneksja jest aneksją, a obecne (rosyjskie - PAP) władze są władzami przestępczymi" - powiedział Umerow po rozprawie. 

Wyrok nie jest prawomocny i obrona Umerowa ma zamiar go zaskarżyć. Prokurator domagał się dla niego kary 3,5 roku więzienia w zawieszeniu na 3 lata.  

"Dla nas ten wyrok jest szokiem. W jaki sposób Umerow, człowiek, któremu cały czas skacze ciśnienie, ma chorobę Parkinsona i przeszedł operację na sercu, będzie odbywał wyrok bez stałej opieki lekarskiej? Ten wyrok jest równoznaczny z wyrokiem śmierci" - mówił jeden z obrońców skazanego, Edem Semedlajew.

Proces Umerowa trwał od czerwca 2016 roku. Wcześniej rosyjska Federalna Służba Bezpieczeństwa wszczęła przeciwko niemu śledztwo, zarzucając mu nawoływanie do naruszenia jedności terytorialnej Rosji. 

Wyrok skrytykował prezydent Ukrainy Petro Poroszenko, który nazwał go "haniebnym". Prezydent zaapelował do wspólnoty międzynarodowej o nasilenie nacisków na Rosję, która - jak podkreślił - stosuje represje wobec ukraińskich obywateli na Krymie. Z podobnym apelem wystąpiło ukraińskie MSZ.

Umerow był do 2014 r. szefem administracji rejonu bakczysarajskiego. Po aneksji Krymu przez Rosję podał się do dymisji, by nie współpracować z nowymi władzami. Sprawował też funkcję wiceszefa samorządu tatarskiego, Medżlisu, i wiceprzewodniczącego parlamentu Autonomicznej Republiki Krymu.

Z Kijowa Jarosław Junko (PAP)

fot. Facebook/Canadian-Association-of-Crimean-Tatars

Warto poczytać

 1. 1270giertych22 18.06.2018

  Giertych zapowiada pozew po wpisie na Twitterze. Jaki: „To szopka medialna”

  "Roman Giertych robi szopkę medialną. Procesowo śmieszne, bo przecież ani nie jestem autorem, ani nie ja wrzuciłem foto, a i tak przeprosiłem"

 2. pandemia180618 18.06.2018

  Czy grozi nam pandemia? Naukowcy ostrzegają tajemniczą "chorobą X", która może zabić miliony ludzi

  W tym roku Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) dodała do listy potencjalnych zagrożeń tajemniczą „chorobę X” - niezidentyfikowany patogen, którego pandemia mogłaby potencjalnie zabić miliony osób.

 3. syria-18062018 18.06.2018

  Naloty bombowe w Syrii. Dramatyczna liczba ofiar

  W rezultacie nalotów na pozycje sił wspierających reżim prezydenta Syrii Baszara el-Asada na wschodzie kraju zginęło 52 bojowników, w tym 30 Irakijczyków i 16 Syryjczyków - powiadomiło w poniedziałek Syryjskie Obserwatorium Praw Człowieka

 4. merkel18062018 18.06.2018

  Merkel traci sprzymierzeńców? Niemieckie miedia: Nadchodzi "godzina prawdy"

  Nadchodzi "godzina prawdy" dla skonfliktowanych w sprawie polityki migracyjnej kanclerz Niemiec Angeli Merkel i ministra spraw wewnętrznych i lidera CSU Horsta Seehofera - ocenia poniedziałkowy "Der Spiegel". Całą noc trwały rozmowy Merkel z kierownictwem CDU.

 5. verhofstadt-18062018 18.06.2018

  Krasnodębski: "Verhofstadt to persona non grata w naszym kraju". Belg zostanie ukarany?

  Wiceszef Parlamentu Europejskiego Zdzisław Krasnodębski (PiS) zamierza wystąpić do szefa PE Antonio Tajaniego z wnioskiem o ukaranie lidera liberałów w PE Guya Verhofstadta za jego słowa dotyczące Jarosława Kaczyńskiego.

 6. trzesieniejp18062018 18.06.2018

  Silne trzęsienie ziemi w Japonii. Trzy ofiary śmiertelne w tym jedno dziecko

  Władze prefektury Osaki w Japonii, gdzie w poniedziałek o godz. 8 czasu lokalnego (godz. 1 w Polsce) doszło do trzęsienia ziemi o magnitudzie 6,1, podały, że 3 osoby najprawdopodobniej straciły życie, a 40 osób odniosło poważne obrażenia w wyniku trzęsienia.

 7. gaza-18062018 18.06.2018

  Niespokojnie w Palestynie. Izrael kolejny raz dokonuje nalotu

  Siły Powietrzne Izraela przeprowadziły w poniedziałek na północy Strefy Gazy naloty na dziewięć "celów wojskowych" radykalnej organizacji palestyńskiej Hamas - poinformowała w komunikacie izraelska armia, nie podając, czy są jakieś ofiary śmiertelne

 8. duque-18062018 18.06.2018

  Konserwatysta wygrywa wybory w Kolumbii. Teraz zapowiada zajęcie się sprawą komunistów

  Konserwatysta Ivan Duque z prawicowego Centrum Demokratycznego (CD), który zdecydowanie wygrał drugą turę wyborów prezydenckich w Kolumbii, zapowiedział rewizję porozumienia pokojowego z FARC z 2016 r. Jego zdaniem kary za zbrodnie wojenne powinny być surowe

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook