Jedynie prawda jest ciekawa


Rosyjski konwój dotarł do granicy

17.08.2014

Pierwszych 16 ciężarówek z „białego konwoju” wjechało na przejście graniczne Donieck-Izwarino - informuje TVN24.

Według dziennikarza tej stacji ok godziny 15, w stronę ukraińskiej granicy wyruszyła również kolumna z kolejnymi 16 samochodami. Z kolei rosyjska agencja ITAR-TASSpoinformowała, że konwój ruszył z postoju w Kamieńsku Szachtyńskim ku granicy z Ukrainą.

Oba źródła zgadzają się, że służby celne i graniczne Ukrainy i Rosji porozumiały się ws. szybkiego odprawienia pierwszej grupy samochodów z konwoju.

Przedstawiciele służb granicznych i celnych Federacji Rosyjskiej i Ukrainy uzgodnili, że dokonają inspekcji pierwszej grupy ciężarówek z pomocą humanitarną. Będziemy obserwować ten proces - głosi wpis Międzynarodowego Komitetu Czerwonego Krzyża (MKCK) dokonany w niedzielę na Twitterze.

Organizatorzy konwoju zakładają, że w niedzielę do granicy podjedzie najpierw 16 KAMAZ-ów, lecz nie planuje się, aby ciężarówki przekroczyły w niedzielę punkt kontroli na granicy. Jak przypomina ITAR-TASS, Rosja wysłała konwój 12 sierpnia spod Moskwy - około 290 ciężarówek wiozących 1800 ton pomocy humanitarnej dla wschodniej Ukrainy.

W sobotę szef regionalnej delegacji MKCK w Federacji Rosyjskiej, na Ukrainie, Białorusi i w Mołdawii Pascal Cuttat podał, że Moskwa i Kijów osiągnęły porozumienie w sprawie szczegółów przejazdu przez ukraińskie terytorium rosyjskiego konwoju.

Wyjaśnił, że reprezentanci MKCK dokonają inspekcji ładunku na terytorium Rosji i że w każdej ciężarówce wjeżdżającej na Ukrainę będzie pracownik Czerwonego Krzyża.

Dodał, że Międzynarodowy Komitet Czerwonego Krzyża czeka na „gwarancje bezpieczeństwa” dla transportu po przekroczeniu granicy z Ukrainą.

ansa/ TVN24/PAP

[fot.PAP/EPA]

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook