Jedynie prawda jest ciekawa


Jak rosyjscy eksperci wojskowi oceniają ostrzał Syrii? Putinowi się to nie spodoba!

15.04.2018
syria15042018
Jak rosyjscy eksperci wojskowi oceniają ostrzał Syrii? Putinowi się to nie spodoba!

Sobotnie ostrzały zachodniej koalicji w Syrii nie zmniejszą potencjału bojowego wojsk wspierających prezydenta Syrii Baszara el-Asada, które kontrolują coraz większą część terytorium kraju - ocenia dla PAP rosyjski ekspert wojskowy Aleksandr Golc.

"Chwała Bogu, ta eskalacja, te ostrzały, nie doprowadziły do wojny na większą skalę pomiędzy Rosją i Stanami Zjednoczonymi" - powiedział PAP ekspert. Jednocześnie - jego zdaniem - "mniej więcej jasne jest, że te ostrzały raczej nie zmniejszą potencjału bojowego armii syryjskiej".

"Im dalej, tym wyraźniejsze staje się, że siłom, które nazywamy siłami reżimu syryjskiego - a są to, oprócz bardzo słabej armii rządowej, ochotnicy szyiccy, siły irańskie i siły powietrzno-kosmiczne Rosji - udaje się ogółem przejmować kontrolę nad coraz liczniejszymi rejonami kraju" - powiedział Golc.

Jego zdaniem operacja zachodniej koalicji nie będzie miała znaczenia dla obecności wojskowej Rosji w Syrii. "Przekonaliśmy się, że Amerykanie nie chcą doprowadzać do bezpośredniej konfrontacji zbrojnej z Rosją. To znakomicie. Jednak z drugiej strony, oznacza to, że Rosji wolno działać tak, jak uważa ona za stosowne" - ocenił rozmówca PAP.

Ekspert nazwał "dezinformacją" oceny ministerstwa obrony Rosji, które oświadczyło, że ponad 70 wystrzelonych przez siły koalicji pocisków rakietowych zostało przechwyconych przez wyprodukowane w ZSRR syryjskie systemy obrony przeciwlotniczej. "Dokładnie takie same systemy były na uzbrojeniu armii Iraku i im jakoś nie udawało się strącić tych samych pocisków manewrujących" - powiedział Golc.

Połączone siły amerykańskie, brytyjskie i francuskie, przeprowadziły nad ranem w sobotę serię nalotów w Syrii w ramach akcji odwetowej za użycie broni chemicznej 7 kwietnia w Dumie we Wschodniej Gucie, na wschód od Damaszku. O ten atak kraje zachodnie oskarżają siły reżimu prezydenta Asada. Siły zbrojne USA poinformowały, że celem bombardowań był wojskowy ośrodek naukowo-badawczy w Damaszku, zajmujący się technologią broni chemicznej, oraz składy znajdujące się na zachód od miasta Hims. Opozycja syryjska poinformowała, że trafiona została m.in. główna baza sił irańskich w Syrii, położona w pobliżu międzynarodowego lotniska w Damaszku.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)


Warto poczytać

 1. china18042018 18.04.2018

  Kolejny etap prześladowań chrześcijan w Chinach. Zakaz wstępu do kościołów katolickich

  Urzędy nadzorujące religię katolicką w prowincji Henan w środkowych Chinach zakazały wstępu do kościołów osobom niepełnoletnim

 2. 1270ataknaizrale 18.04.2018

  Tak w Europie atakują Żydów. Ale to my jesteśmy antysemitami…

  Gdyby ta sytuacja zdarzyła się w Polsce, bylibyśmy na ustach całego świata. Lewicowe media pisałyby o wrodzonym polskim antysemityzmie, czołowi politycy Unii Europejskiej krzyczeliby o łamaniu praw człowieka

 3. 1270putineiro1 18.04.2018

  Rosja planuje zablokować Facebooka?

  Urząd Roskomnadzor przeprowadzi do końca roku kontrolę serwisu społecznościowego Facebook; jeśli nie spełni on wymogów m.in. o rozmieszczeniu w Rosji baz danych użytkowników, to pojawi się pytanie o jego blokadę

 4. 1270slaves 17.04.2018

  BBC: polskie stocznie zatrudniają "niewolników" z Korei Płn.

  Brytyjska telewizja BBC wyemitowała w poniedziałek program śledczy "Panorama", poświęcony wykorzystywaniu "przymusowych pracowników z Korei Północnej" w Rosji, Chinach i Polsce. Pokazano m.in. nagrane z ukrycia rozmowy o ich pracy w polskich stoczniach.

 5. 1270pilsudskichrz 17.04.2018

  Chrzcielnica marszałka Józefa Piłsudskiego powróciła do kościoła

  Usunięta z wnętrza kościoła w Powiewiórce, gdzie został ochrzczony Józef Piłsudski, pamiątkowa chrzcielnica i tablica z r. 1927 informująca o chrzcie marszałka, decyzją biskupa pomocniczego archidiecezji wileńskiej Dariusa Trijonisa powróciły we wtorek do kościoła.

 6. Soroswiki 17.04.2018

  Węgierski minister ostrzega że Soros będzie chciał ukarać swój kraj za wynik wyborów

  Szef dyplomacji węgierskiej Peter Szijjarto wyraził we wtorek przekonanie, że amerykański finansista George Soros oraz wiceprzewodniczący Komisji Europejskiej Frans Timmermans nie akceptują wyników wyborów na Węgrzech

 7. Puszczawiki 17.04.2018

  Jest wyrok Trybunału w sprawie wycinki w Puszczy Białowieskiej

  Decyzje polskich władz w sprawie zwiększonej wycinki w Puszczy Białowieskiej naruszają prawo UE - orzekł we wtorek Trybunał Sprawiedliwości UE w Luksemburgu, wskazując, że nie mogą być one uzasadnione bezprecedensową gradacją kornika drukarza

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook