Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rosyjska wirtualna wojna propagandowa

29.03.2014

Internet w Rosji "monitorują służby specjalne, specjalny urząd Roskomnadzor decyduje o wydawaniu licencji na działalność w sieci i prowadzi tzw. czarną listę zakazanych stron" - tłumaczy Jadwiga Rogoży.

Internet jest medium, w którym każdy może wyrazić swoją opinię. Jednak takie zjawisko zdecydowanie nie jest po myśli prezydenta Rosji - Władimira Putina, który - delikatnie mówiąc - lubi mieć wszystko pod kontrolą. Dlatego też opłaca ludzi, którzy do internetu wrzucają prokremlowskie treści i trollują oponentów Kremla

Rosyjskie władze zainteresowały się internetem ok. 2011-2012 r., kiedy to w sieci zaczęły pojawiać się na masową skale negatywne opinie dotyczące prezydenta Federacji. Wówczas Kreml poczuł zagrożenie, wiedząc, że ok. 40 proc. Rosjan codziennie korzysta z internetu. Od tego czasu internet "monitorują służby specjalne, specjalny urząd Roskomnadzor decyduje o wydawaniu licencji na działalność w sieci i prowadzi tzw. czarną listę zakazanych stron" - tłumaczy w rozmowie z "Wyborczą" Jadwiga Rogoży, ekspertem z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Od tego czasu kremlowska propaganda w sieci rozwinęła się jednak jeszcze bardziej. "Za pośrednictwem różnych struktur władza uruchamia armię anonimowych użytkowników, którzy wrzucają treści prokremlowskie, bądź trollują strony i blogi oponentów władz." Sposób działania Kremla od tego czasu się jednak zmienił. "Teraz Kreml zaczął stawiać raczej na sprzymierzeńców, którzy zrobią to subtelniej. Rekrutuje ich spośród popularnych blogerów albo pozyskuje osoby o prokremlowskich poglądach. Trudno zmierzyć skalę zjawiska, ale są to tysiące osób. Przykładem jest popularny bloger i fotograf Ilja Warłamow, piszący pod nickiem "zyalt", który wyraża poglądy umiarkowanie opozycyjne, ale w rzeczywistości prowadzi podwójną grę" - tłumaczy Rogoży. 

W czasie kryzysu krymskiego propaganda moskiewska przekroczyła już granice Federacji Rosyjskiej i "rozlewa się" także w krajach zachodnich, m. in. w Polsce. Przykładem jest serwis z prokremlowskimi komentarzami, który chwali się współpracą z fundacją "Russkij Mir". "Dyrektorem tej fundacji jest prokremlowski politolog Wiaczesław Nikonow. Jej oficjalną funkcją jest wspieranie kultury rosyjskiej i języka rosyjskiego. Wiadomo, że fundacja wspiera też media" - mówi ekspert.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,"GW"

[fot. sxc.hu]

Słowa kluczowe:

internet

,

kontrola

,

Kreml

,

Władimir Putin

,

propaganda

Warto poczytać

 1. hksdakhuchodzcydd 18.01.2017

  UE grozi kolejna fala uchodźców?

  Premier przewodniczącej obecnie UE Malty Joseph Muscat ostrzegł w środę przed kolejną falą migracji przez Morze Śródziemne, która może pojawić się wiosną. Jego zdaniem UE musi szybko zakończyć spór o reformę polityki migracyjnej, w tym o relokację uchodźców.

 2. mid-epa05723766 18.01.2017

  Polacy na stanowiskach wiceszefów PE

  Europoseł SLD Bogusław Liberadzki, a także Ryszard Czarnecki (PiS) zostali wybrani na stanowiska wiceprzewodniczących Parlamentu Europejskiego.

 3. Konrad-szymanski-045t54da8ff8m800xcafa9858 18.01.2017

  Szymański: Polacy nie powinni być zakładnikami Brexitu

  Sprawa miliona Polaków, którzy już są w Wielkiej Brytanii, powinna być "poza stołem negocjacyjnym" i nie powinni być zakładnikami procesu politycznego- powiedział w środę wiceszef MSZ Konrad Szymański, odnosząc się do wystąpienia brytyjskiej premier Theresy May dotyczącego Brexitu.

 4. mid-epa05721093 17.01.2017

  Nie będzie delegalizacji NPD

  „Pomimo wrogiej konstytucji ideologii NPD powinna nadal korzystać z przywilejów przewidzianych dla partii politycznych".

 5. prezydentADwyadvashem 17.01.2017

  Prezydent w Yad Vashem: To wielka lekcja

  „Nigdy nie może być, nie tylko wśród polityków, ale i zwykłych ludzi, obywateli świata, zgody na przemoc i antysemityzm”.

 6. mid-epa05723729 17.01.2017

  Wybory nowego szefa Parlamentu Europejskiego

  Wypracowane w ostatniej chwili porozumienie między liberałami i chadekami praktycznie przesądza o zwycięstwie Antonio Tajaniego.

 7. C2XIO5qXUAAQnj1 17.01.2017

  Prezydent Duda z wizytą Izraelu

  „Dziś Polskę i Izrael od wielu lat łączą serdeczne relacje. Polska jako państwo zawsze sprzyjała Izraelowi i chcę zapewnić, że nadal sprzyja”.

 8. trumpapepazflagaSI 17.01.2017

  Szef MSZ. Nie ma sygnałów zmiany polityki zagranicznej USA

  Gdyby nowa amerykańska administracja była w kwestii polityki zagranicznej i bezpieczeństwa zupełnie odmiennego zdania niż odchodząca, taki sygnał dawno by już poszedł - uważa szef MSZ Witold Waszczykowski.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook