Jedynie prawda jest ciekawa


Rosyjska wirtualna wojna propagandowa

29.03.2014

Internet w Rosji "monitorują służby specjalne, specjalny urząd Roskomnadzor decyduje o wydawaniu licencji na działalność w sieci i prowadzi tzw. czarną listę zakazanych stron" - tłumaczy Jadwiga Rogoży.

Internet jest medium, w którym każdy może wyrazić swoją opinię. Jednak takie zjawisko zdecydowanie nie jest po myśli prezydenta Rosji - Władimira Putina, który - delikatnie mówiąc - lubi mieć wszystko pod kontrolą. Dlatego też opłaca ludzi, którzy do internetu wrzucają prokremlowskie treści i trollują oponentów Kremla

Rosyjskie władze zainteresowały się internetem ok. 2011-2012 r., kiedy to w sieci zaczęły pojawiać się na masową skale negatywne opinie dotyczące prezydenta Federacji. Wówczas Kreml poczuł zagrożenie, wiedząc, że ok. 40 proc. Rosjan codziennie korzysta z internetu. Od tego czasu internet "monitorują służby specjalne, specjalny urząd Roskomnadzor decyduje o wydawaniu licencji na działalność w sieci i prowadzi tzw. czarną listę zakazanych stron" - tłumaczy w rozmowie z "Wyborczą" Jadwiga Rogoży, ekspertem z Ośrodka Studiów Wschodnich.

Od tego czasu kremlowska propaganda w sieci rozwinęła się jednak jeszcze bardziej. "Za pośrednictwem różnych struktur władza uruchamia armię anonimowych użytkowników, którzy wrzucają treści prokremlowskie, bądź trollują strony i blogi oponentów władz." Sposób działania Kremla od tego czasu się jednak zmienił. "Teraz Kreml zaczął stawiać raczej na sprzymierzeńców, którzy zrobią to subtelniej. Rekrutuje ich spośród popularnych blogerów albo pozyskuje osoby o prokremlowskich poglądach. Trudno zmierzyć skalę zjawiska, ale są to tysiące osób. Przykładem jest popularny bloger i fotograf Ilja Warłamow, piszący pod nickiem "zyalt", który wyraża poglądy umiarkowanie opozycyjne, ale w rzeczywistości prowadzi podwójną grę" - tłumaczy Rogoży. 

W czasie kryzysu krymskiego propaganda moskiewska przekroczyła już granice Federacji Rosyjskiej i "rozlewa się" także w krajach zachodnich, m. in. w Polsce. Przykładem jest serwis z prokremlowskimi komentarzami, który chwali się współpracą z fundacją "Russkij Mir". "Dyrektorem tej fundacji jest prokremlowski politolog Wiaczesław Nikonow. Jej oficjalną funkcją jest wspieranie kultury rosyjskiej i języka rosyjskiego. Wiadomo, że fundacja wspiera też media" - mówi ekspert.

Zapraszamy na profil Stefczyk.info na facebooku!

mc,"GW"

[fot. sxc.hu]

Warto poczytać

 1. 1270tirendoasas 22.03.2018

  Ogromny mandat dla polskiego kierowcy – musi zapłacić 150 tys. zł!

  Są państwa, w których władze bardzo poważnie traktują występki drogowe. Jednym z nich jest Dania Przekonał się o tym kierowca z Polski, który próbował fałszować wyniki tachografu

 2. 1270kotrikadze 22.03.2018

  Afera seksualna w rosyjskiej Dumie. Deputowany molestował dziennikarki. Media bojkotują obrady

  Niezależna telewizja Dożd, radio Echo Moskwy oraz holding RBK odwołują dziennikarzy z Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji) w związku z zarzutami napastowania dziennikarek przez deputowanego Leonida Słuckiego z partii Władimira Żyrinowskiego.

 3. 1270kmiec 21.03.2018

  30 lat więzienia dla zabójcy polskiej wolontariuszki Heleny Kmieć

  Zabójca polskiej wolontariuszki Heleny Kmieć, Benual Romualdo Mamio Dos Santos, który przyznał się do winy, został skazany na 30 lat więzienia, bez możliwości wcześniejszego zwolnienia - podał boliwijski dziennik "Opinion".

 4. 1270uglew 21.03.2018

  Rosyjski naukowiec ujawnia szczegóły prac nad truciznami typu Nowiczok

  Rosyjski naukowiec Władimir Uglew, który należał do grupy opracowującej w latach ZSRR środki trujące, powiedział mediom, że prace nad czterema substancjami trwały w latach 1972-80. Ich celem było uzyskanie środka analogicznego do amerykańskiego VX.

 5. Merkel 21.03.2018

  Merkel oświadcza: islam jest częścią Niemiec

  Kanclerz Angela Merkel oświadczyła w środę w Bundestagu, że islam stał się częścią Niemiec. Podkreśliła, że chrześcijańskie korzenie są bezdyskusyjne, ale że "wraz z 4,5 mln mieszkających u nas muzułmanów ich religia, islam, stała się częścią Niemiec"

 6. LOT 21.03.2018

  Prezes PLL LOT: pasażer poleci na jednym bilecie na Alaskę

  Dzięki współpracy PLL LOT i Alaska Airlines, polski pasażer będzie mógł na jednym bilecie polecieć do wielu miejsc w Stanach Zjednoczonych, w tym m.in. do Seattle, na Alaskę, czy Hawaje - zapowiada prezes spółki Rafał Milczarski. LOT ma już podobną umowę m.in. z Singapore Airlines.

 7. rosja-strzelanina-w-szkole 21.03.2018

  Kolejna strzelanina w szkole. To już trzecia w 2018 roku!

  Siedmioro dzieci zostało rannych w środę, kiedy 13-letnia uczennica otworzyła ogień z broni pneumatycznej w szkole w obwodzie kurgańskim na południowo-zachodniej Syberii. To już trzeci atak w szkołach w Rosji od początku roku.

 8. NigeriaFlickr 21.03.2018

  Uwolniono uczennice porwane przez Boko Haram

  Uwolniono 76 ze 110 uczennic, uprowadzonych w lutym br. ze szkoły z internatem w wiosce Dapchi w północno-wschodniej Nigerii przez islamistyczną organizację terrorystyczną Boko Haram - powiadomił w środę nigeryjski rząd, na który powołuje się agencja Reutera

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook