Jedynie prawda jest ciekawa


Rosyjska prasa "Polska nie zaprzestaje prób utrudnienia budowy Nord Stream 2"

31.01.2018
putin31012018
Rosyjska prasa "Polska nie zaprzestaje prób utrudnienia budowy Nord Stream 2"

- Polska nie zaprzestaje prób utrudnienia budowy gazociągu Nord Stream 2 - zauważa rosyjski dziennik "Wiedomosti". Jeden z cytowanych przez gazetę ekspertów ocenia, że Polska "walcząc z projektami infrastrukturalnymi Gazpromu", realizuje własne interesy.

"Wiedomosti" podają, że dotarły do kopii dokumentu przekazanego przez Polskę w styczniu Komisji Europejskiej. Są to komentarze strony polskiej do projektu poprawek do unijnej dyrektywy gazowej. "Polska proponuje KE, by szybciej przyjęła poprawki do dyrektywy" - podkreśla dziennik.

"Komentarze strony polskiej stały się kontynuacją sporu wokół możliwych zmian w europejskich przepisach energetycznych" - piszą "Wiedomosti". Zdaniem dziennika "nie wszystkie kraje europejskie są gotowe poprzeć nowy dokument" (tj. poprawki do dyrektywy - PAP). Gazeta cytuje niewymienionego z nazwiska urzędnika UE, który powiedział, że "szereg krajów, w tym Niemcy i Austria, nalega na szczegółową analizę możliwych następstw zmian w dyrektywie gazowej. Wiele na razie wstrzymuje się od ocen".

"Wiedomosti" konstatują, że "Polska konsekwentnie próbuje blokować wszelkie inicjatywy Gazpromu, które mogą doprowadzić do zmian tras" dostaw rosyjskiego gazu do UE. Cytowany przez dziennik przedstawiciel agencji Fitch Dmitrij Marinczenko ocenia, że walcząc z projektami infrastrukturalnymi Gazpromu, Polska realizuje przede wszystkim własne interesy.

"Budowa przez Gazprom nowych rurociągów eksportowych zagraża nie tylko tranzytowi gazu przez Ukrainę; teoretycznie może doprowadzić do zmniejszenia tranzytu także przez terytorium Polski" - mówi Marinczenko. Jak dodaje, to z kolei "może pogorszyć pozycję negocjacyjną polskiej PGNiG" dotyczącą ceny na kupowany od Gazpromu gaz, a także "czyni mniej prawdopodobną możliwość istotnej rewizji stawek za tranzyt".

Inny cytowany przez gazetę ekspert Aleksiej Griwacz ocenia, że przyjęcie poprawek do dyrektywy gazowej może postawić pod znakiem zapytania los projektu Nord Stream 2, jednak nie jest on przekonany, że dojdzie do ich przyjęcia.

"Wiedomosti" cytują także wypowiedź szefa Dyrekcji Generalnej ds. Energetyki KE Klausa-Dietera Borchardta, który powiedział, że Komisja "ma nadzieję przyjąć poprawki do dyrektywy gazowej do końca roku, a następnie wznowić proces otrzymania mandatu na rozmowy z Rosją w sprawie gazociągu Nord Stream 2".

Nowelizacja dyrektywy gazowej UE z 2009 roku ma zapewnić, że wszystkie główne gazociągi wchodzące na terytorium Unii będą działały zgodnie z regułami unijnymi. System przesyłowy gazu w UE reguluje trzeci pakiet energetyczny, który mówi m.in. o tym, że sprzedawcą gazu i operatorem gazociągu nie może być ten sam podmiot. Do takiego gazociągu muszą mieć dostęp inne firmy. Gdyby Nord Stream 2 został podporządkowany tym przepisom, Gazprom musiałby pozwolić, by korzystały z niego również inne firmy zainteresowane przesyłem i inwestycja mogłaby stać się dla rosyjskiego koncernu mniej opłacalna.

Nord Stream 2, którego długość ma wynieść 1200 km, a moc przesyłowa - 55 mld metrów sześc. rocznie, ma biec z Rosji do Niemiec po dnie Bałtyku i być gotowy do końca 2019 roku. Również po 2019 roku Rosja zamierza zaprzestać przesyłania gazu rurociągami biegnącymi przez terytorium Ukrainy. Rząd Niemiec wspiera Nord Stream 2, utrzymując, że projekt ten ma charakter biznesowy, a nie polityczny. Polska, Ukraina i kraje bałtyckie sprzeciwiają się projektowi.

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

Warto poczytać

 1. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 2. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 3. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 4. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 5. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 6. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook