Jedynie prawda jest ciekawa


Rosyjska prasa o dymisji Michaela Flynna

15.02.2017

Dymisję Michaela Flynna w związku z jego kontaktami z ambasadorem Rosji wykorzystają przeciwnicy dialogu z Moskwą - ocenia w środę "Rossijskaja Gazieta", choć zastrzega, że trudno jeszcze ocenić wpływ tej dymisji na dalszą politykę Waszyngtonu wobec Rosji.

"Gwałtowna i skandaliczna decyzja jednego z głównych doradców rzuca cień na samego prezydenta (USA Donalda Trumpa) i zostanie wykorzystana przez jego oponentów do dalszego podsycania antyrosyjskiej histerii w wewnętrznej walce politycznej" - ocenia rządowy dziennik. 

Prognozuje, że "dymisja Flynna stanie się na pewno narzędziem w rękach tych, którzy próbują włożyć kij w szprychy na drodze dialogu z Moskwą". "RG" uważa, że na razie "można jedynie snuć domysły o tym, czy dymisja Flynna odbije się na dopiero kształtującej się polityce nowej administracji wobec Rosji". 

Zdaniem eksperta cytowanego przez wysokonakładową "Komsomolską Prawdę", Gieworga Mirzojana, dymisja Flynna "zada cios relacjom rosyjsko-amerykańskim". Jednak ewentualną rewizję sankcji USA wobec Rosji "omawiać będą przede wszystkim (prezydent Władimir) Putin i Trump na przyszłym osobistym spotkaniu, a nikt inny" - podkreśla Mirzojan, ekspert z Uniwersytetu Finansowego przy rządzie Federacji Rosyjskiej. 

"Dymisja Flynna może znacznie zmniejszyć nadzieje Moskwy na uchylenie sankcji (USA wobec Rosji" - ocenia dziennik gospodarczy "Wiedomosti", który powołuje się na oceny politologa Władimira Frołowa. 

"Flynn był głównym kanałem wpływu Kremla na Trumpa jeszcze od czasów kampanii wyborczej; był najbardziej nastawiony na +wielką transakcję+ - sojusz wojskowy w walce przeciwko Państwu Islamskiemu w zamian na zniesienie części sankcji. Faktycznie to on promował w Waszyngtonie wariant, którym była zainteresowana Moskwa" - przytacza dziennik opinię tego eksperta. 

Teraz "+wielka transakcja+ stoi pod znakiem zapytania - wiceprezydent (Mike) Pence, sekretarz stanu Rex Tillerson i minister obrony James Mattis odnoszą się chłodno do tej idei" - zauważają "Wiedomosti". 

Odejście Flynna "będzie mieć daleko idące konsekwencje, w tym dla Rosji" - prognozuje "Kommiersant". Dziennik określa byłego doradcę Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego jako "jednego z najbardziej lojalnych wobec Moskwy członków nowej administracji". Jednak - jak mówi dziennikowi politolog Dmitrij Trenin - dymisję Flynna należy oceniać pod kątem rozdźwięków między nową administracją i jej oponentami. 

Zdaniem Trenina, szefa moskiewskiego ośrodka Carnegie "Flynn był celem z wielu powodów", jego nominacji sprzeciwiało się wiele osób z establishmentu. Przy czym, "wyrażano obawy, że pod jego wpływem prezydent może pójść na ustępstwa wobec Rosji" - przyznaje ekspert i dodaje, że "presja okazała się skuteczna". "Presja na Trumpa z powodu nastrojów antyrosyjskich w establishmencie (amerykańskim) jest zbyt wielka" - powiedziała "Niezawisimej Gaziecie" Wiktoria Żurawlewa z Rosyjskiej Akademii Nauk. 

Jej zdaniem "dymisje tego rodzaju mogą stać się normą dla ekipy Trumpa". Ekspertka podkreśla, że nowy prezydent USA "wyraźnie stosuje model biznesowy w formowaniu i zarządzaniu zespołem", najwyraźniej nie dopuszczając myśli, że "polityka odróżnia się od biznesu". 

Zdaniem ekspertki skład ekipy Trumpa nie utrwali się, "dopóki prezydent nie dopasuje modelu biznesowego do polityki i nie nauczy się go korygować".

wkt/PAP

[fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS]

Warto poczytać

 1. russia23042018 23.04.2018

  Szef litewskiego MSZ ostro o Rosji: „My nie okupowaliśmy Krymu i 20 proc. terytorium Gruzji”

  - Nie ma podstaw do zmiany polityki Litwy względem Rosji - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius po rządowej naradzie ws. stosunków z Rosją i państwami Partnerstwa Wschodniego.

 2. nazi23042018 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

 3. 1270ukarfanm 23.04.2018

  Rosja od lat planowała zaatakować Ukrainę i zabrać Krym. Są dowody

  Ukraińcy zgodnie podkreślają, że ten dokument to polityczna bomba. Rosjanie już dużo wcześniej kreślili plany agresji na Ukrainę, a zmiana władzy po Euromajdanie i odsunięcie Janukowycza stanowiły wyłącznie pretekst do ataku

 4. Papiez23042018 23.04.2018

  Papież znów zaskoczył. Zafundował to bezdomnym w dniu imienin

  Papież Franciszek z okazji swych przypadających w poniedziałek imienin, czyli uroczystości św. Jerzego, polecił rozesłać do stołówek i noclegowni Caritasu w Rzymie 3 tysiące lodów dla osób, korzystających z pomocy tych placówek - poinformowano w Watykanie

 5. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 6. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook