Jedynie prawda jest ciekawa


Rosyjska prasa o dymisji Michaela Flynna

15.02.2017

Dymisję Michaela Flynna w związku z jego kontaktami z ambasadorem Rosji wykorzystają przeciwnicy dialogu z Moskwą - ocenia w środę "Rossijskaja Gazieta", choć zastrzega, że trudno jeszcze ocenić wpływ tej dymisji na dalszą politykę Waszyngtonu wobec Rosji.

"Gwałtowna i skandaliczna decyzja jednego z głównych doradców rzuca cień na samego prezydenta (USA Donalda Trumpa) i zostanie wykorzystana przez jego oponentów do dalszego podsycania antyrosyjskiej histerii w wewnętrznej walce politycznej" - ocenia rządowy dziennik. 

Prognozuje, że "dymisja Flynna stanie się na pewno narzędziem w rękach tych, którzy próbują włożyć kij w szprychy na drodze dialogu z Moskwą". "RG" uważa, że na razie "można jedynie snuć domysły o tym, czy dymisja Flynna odbije się na dopiero kształtującej się polityce nowej administracji wobec Rosji". 

Zdaniem eksperta cytowanego przez wysokonakładową "Komsomolską Prawdę", Gieworga Mirzojana, dymisja Flynna "zada cios relacjom rosyjsko-amerykańskim". Jednak ewentualną rewizję sankcji USA wobec Rosji "omawiać będą przede wszystkim (prezydent Władimir) Putin i Trump na przyszłym osobistym spotkaniu, a nikt inny" - podkreśla Mirzojan, ekspert z Uniwersytetu Finansowego przy rządzie Federacji Rosyjskiej. 

"Dymisja Flynna może znacznie zmniejszyć nadzieje Moskwy na uchylenie sankcji (USA wobec Rosji" - ocenia dziennik gospodarczy "Wiedomosti", który powołuje się na oceny politologa Władimira Frołowa. 

"Flynn był głównym kanałem wpływu Kremla na Trumpa jeszcze od czasów kampanii wyborczej; był najbardziej nastawiony na +wielką transakcję+ - sojusz wojskowy w walce przeciwko Państwu Islamskiemu w zamian na zniesienie części sankcji. Faktycznie to on promował w Waszyngtonie wariant, którym była zainteresowana Moskwa" - przytacza dziennik opinię tego eksperta. 

Teraz "+wielka transakcja+ stoi pod znakiem zapytania - wiceprezydent (Mike) Pence, sekretarz stanu Rex Tillerson i minister obrony James Mattis odnoszą się chłodno do tej idei" - zauważają "Wiedomosti". 

Odejście Flynna "będzie mieć daleko idące konsekwencje, w tym dla Rosji" - prognozuje "Kommiersant". Dziennik określa byłego doradcę Trumpa ds. bezpieczeństwa narodowego jako "jednego z najbardziej lojalnych wobec Moskwy członków nowej administracji". Jednak - jak mówi dziennikowi politolog Dmitrij Trenin - dymisję Flynna należy oceniać pod kątem rozdźwięków między nową administracją i jej oponentami. 

Zdaniem Trenina, szefa moskiewskiego ośrodka Carnegie "Flynn był celem z wielu powodów", jego nominacji sprzeciwiało się wiele osób z establishmentu. Przy czym, "wyrażano obawy, że pod jego wpływem prezydent może pójść na ustępstwa wobec Rosji" - przyznaje ekspert i dodaje, że "presja okazała się skuteczna". "Presja na Trumpa z powodu nastrojów antyrosyjskich w establishmencie (amerykańskim) jest zbyt wielka" - powiedziała "Niezawisimej Gaziecie" Wiktoria Żurawlewa z Rosyjskiej Akademii Nauk. 

Jej zdaniem "dymisje tego rodzaju mogą stać się normą dla ekipy Trumpa". Ekspertka podkreśla, że nowy prezydent USA "wyraźnie stosuje model biznesowy w formowaniu i zarządzaniu zespołem", najwyraźniej nie dopuszczając myśli, że "polityka odróżnia się od biznesu". 

Zdaniem ekspertki skład ekipy Trumpa nie utrwali się, "dopóki prezydent nie dopasuje modelu biznesowego do polityki i nie nauczy się go korygować".

wkt/PAP

[fot. PAP/EPA/MICHAEL REYNOLDS]

Warto poczytać

 1. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 2. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 3. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 4. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 5. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 6. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook