Jedynie prawda jest ciekawa


Rosyjska opozycja znów mobilizuje się przeciwko wojnie

19.09.2014

W niedzielę w Moskwie i innych dużych miastach Rosji mają się odbyć pierwsze od wielu miesięcy marsze pokojowe. W rosyjskiej stolicy udział w marszu zapowiedziało 50 tysięcy osób; ile faktycznie przyjdzie, nie jest jasne – informuje niemiecka publiczna rozgłośnia „Deutsche Welle”.

W marcu 2014 roku, w związku z tak zwanym „referendum” w sprawie przyłączenia Półwyspu Krymskiego do Federacji Rosyjskiej, w całym kraju protestowały dziesiątki tysięcy osób pod hasłem „Ręce precz od Ukrainy”. Z ostatnich sondaży wynika jednak, że duża większość Rosjan nadal popiera politykę Kremla wobec Kijowa.

Według niezależnego rosyjskiego Instytutu Badania Opinii Publicznej „Lewada-Centrum” ponad 80 procent Rosjan nie zamierza uczestniczyć w żadnych masowych demonstracjach nawet, gdyby odbywały się one w ich regionie. Rzecznicy Praw Obywatelskich i politycy opozycyjni twierdzą, że jest to wynik skutecznej walki władz z wszelkimi przejawami protestu.

„Naród omamia się z pomocą agitacji i propagandy. Do tego dochodzi „faszyzacja” opinii publicznej. Przeciwko aktywistom politycznym i ludziom reprezentującym odmienne poglądy stosuje się ohydne metody represji i dezinformacji. Obarcza się ich odpowiedzialnością za wszystkie śmiertelne grzechy i obwołuje zdrajcami ojczyzny”- stwierdził rosyjski polityk opozycyjny Borys Niemcow w wywiadzie dla Deutsche Welle.

Zdaniem Siergieja Smirnowa, redaktora portalu „Prawa człowieka w Rosji” społeczeństwo obywatelskie w Rosji jest słabe i niedojrzałe, co uważa za główną przyczynę braku jakichkolwiek protestów w Rosji. „Również w XXI wieku nie mamy możliwości wpływania na decyzje, od których zależą nasze osobiste losy, ale też losy naszego społeczeństwa i naszego kraju” - powiedział Smirnow w rozmowie z DW. Dodał, że organizacje pozarządowe są od miesięcy pod presją władz.

Próbuje się je dezawuować jako „piątą kolumnę” i „zagranicznych agentów”. Nie oszczędzono nawet komitetu „Matek Żołnierzy Rosji”- oburzył się Smirnow. W jego przekonaniu władze chcą dać Rosjanom do zrozumienia, że publiczne i konsekwentne reprezentowanie własnych poglądów jest bezsensowne i szkodliwe. Rosyjski polityk opozycyjny Władimir Ryżkow uważa, że ruch protestacyjny w Rosji jest słaby, ponieważ większość społeczeństwa nie czuje potrzeby szukania obiektywnych informacji.

„Od roku Rosjan dosłownie bombarduje się propagandą w telewizji. Niestety chętnie się jej poddają” - twierdzi Ryżkow. „Jednym z czynników, który mógłby wpłynąć na spadek poparcia dla polityki szefa Kremla wobec Ukrainy może być gospodarka. Jaką cenę Rosja będzie musiała zapłacić za politykę wobec Ukrainy, jej obywatele zrozumieją, gdy zwiększą się problemy gospodarcze, jak spadek wartości rubla, bezrobocie, wzrost cen i braki w zaopatrzeniu w żywność” - podkreśla rosyjski polityk opozycyjny. Tymczasem Borys Niemcow uważa, że sytuacja zmieni się dopiero wówczas, gdy ludzie dowiedzą się prawdy.

„Na wschodzie Ukrainy nie toczy się żadna wojna domowa, tylko Rosja walczy tam przeciwko Ukrainie. Trzeba obywatelom Rosji przedstawić dowody, że we wschodniej Ukrainie walczą rosyjscy żołnierze” - przekonuje. Niemcow jest przekonany, że ruch antywojenny zyska większą dynamikę, gdy opinia publiczna dowie się prawdy o tej wojnie. Tymczasem – jak twierdzą rosyjskie media - Kreml zastanawia się jak zapobiec wybuchowi protestów oraz „podsycaniu ich z zewnątrz”.

Rosja ma być w każdej chwili gotowa odłączyć się od globalnej sieci Internetu. Takie decyzje mają zapaść na przyszłotygodniowym posiedzeniu Rady Bezpieczeństwa Federacji Rosyjskiej. Według dziennika „Wiedomosti” - nie chodzi o całkowite wyłączenie Internetu, ale odcięcie rosyjskiego netu od sieci światowej. W ten sposób Moskwa chce zapobiec ewentualnym „nieprzyjaznym” działaniom z zewnątrz.

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow tym doniesieniom stanowczo zaprzeczył. „Nikt nie zamierza odłączać Rosji od światowego Internetu” - oświadczył.

Ryb, PAP

Fot. [PAP/epa]


Warto poczytać

 1. 1270tirendoasas 22.03.2018

  Ogromny mandat dla polskiego kierowcy – musi zapłacić 150 tys. zł!

  Są państwa, w których władze bardzo poważnie traktują występki drogowe. Jednym z nich jest Dania Przekonał się o tym kierowca z Polski, który próbował fałszować wyniki tachografu

 2. 1270kotrikadze 22.03.2018

  Afera seksualna w rosyjskiej Dumie. Deputowany molestował dziennikarki. Media bojkotują obrady

  Niezależna telewizja Dożd, radio Echo Moskwy oraz holding RBK odwołują dziennikarzy z Dumy Państwowej (niższej izby parlamentu Rosji) w związku z zarzutami napastowania dziennikarek przez deputowanego Leonida Słuckiego z partii Władimira Żyrinowskiego.

 3. 1270kmiec 21.03.2018

  30 lat więzienia dla zabójcy polskiej wolontariuszki Heleny Kmieć

  Zabójca polskiej wolontariuszki Heleny Kmieć, Benual Romualdo Mamio Dos Santos, który przyznał się do winy, został skazany na 30 lat więzienia, bez możliwości wcześniejszego zwolnienia - podał boliwijski dziennik "Opinion".

 4. 1270uglew 21.03.2018

  Rosyjski naukowiec ujawnia szczegóły prac nad truciznami typu Nowiczok

  Rosyjski naukowiec Władimir Uglew, który należał do grupy opracowującej w latach ZSRR środki trujące, powiedział mediom, że prace nad czterema substancjami trwały w latach 1972-80. Ich celem było uzyskanie środka analogicznego do amerykańskiego VX.

 5. Merkel 21.03.2018

  Merkel oświadcza: islam jest częścią Niemiec

  Kanclerz Angela Merkel oświadczyła w środę w Bundestagu, że islam stał się częścią Niemiec. Podkreśliła, że chrześcijańskie korzenie są bezdyskusyjne, ale że "wraz z 4,5 mln mieszkających u nas muzułmanów ich religia, islam, stała się częścią Niemiec"

 6. rosja-strzelanina-w-szkole 21.03.2018

  Kolejna strzelanina w szkole. To już trzecia w 2018 roku!

  Siedmioro dzieci zostało rannych w środę, kiedy 13-letnia uczennica otworzyła ogień z broni pneumatycznej w szkole w obwodzie kurgańskim na południowo-zachodniej Syberii. To już trzeci atak w szkołach w Rosji od początku roku.

 7. NigeriaFlickr 21.03.2018

  Uwolniono uczennice porwane przez Boko Haram

  Uwolniono 76 ze 110 uczennic, uprowadzonych w lutym br. ze szkoły z internatem w wiosce Dapchi w północno-wschodniej Nigerii przez islamistyczną organizację terrorystyczną Boko Haram - powiadomił w środę nigeryjski rząd, na który powołuje się agencja Reutera

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook