Jedynie prawda jest ciekawa


Rosyjska odpowiedź na ustawę USA

26.12.2012

Rada Federacji, izba wyższa parlamentu Rosji, zatwierdziła w środę jednomyślnie ustawę, nakładającą sankcje na obywateli USA i innych państw, których rząd Federacji Rosyjskiej uzna za łamiących prawa obywateli FR.

Ustawa zakazuje też adopcji rosyjskich dzieci przez Amerykanów. Wprowadza również zakaz działalności w Rosji organizacji pozarządowych finansowanych ze Stanów Zjednoczonych, a także takich, których działalność zagraża interesom Rosji.

Ten kontrowersyjny akt prawny stanowi odpowiedź na uchwaloną przez amerykańską Izbę Reprezentantów i zatwierdzoną przez Senat USA ustawę Magnitskiego, wprowadzającą sankcje przeciwko przedstawicielom władz Rosji, odpowiedzialnym za naruszanie praw człowieka.

Za przyjęciem ustawy było 143 członków Rady Federacji. Nikt nie głosował przeciwko ani też nie wstrzymał się od głosu. Duma Państwowa, niższa izba parlamentu, uchwaliła ustawę w miniony piątek. Uczyniła to niemal jednomyślnie. Przeciwko głosowało tylko siedmiu deputowanych. Jeden wstrzymał się od głosu.

Teraz ustawa trafi do podpisu do prezydenta Federacji Rosyjskiej Władimira Putina. Ten zadeklarował już poparcie dla tego aktu prawnego. Podczas zeszłotygodniowej konferencji prasowej w Moskwie prezydent oświadczył, że przyjęta w USA ustawa Magnitskiego zatruwa stosunki amerykańsko-rosyjskie.

Putin przekonywał, że uchwalenie przez Dumę przepisów prowadzących do zakazu adopcji rosyjskich dzieci nie jest odpowiedzią na ustawę Magnitskiego. Według niego jest to reakcja na bezczynność władz amerykańskich wobec przestępstw, których ofiarami padają w USA adoptowane dzieci z Rosji.

Przyjęta przez Dumę i zatwierdzona przez Radę Federacji ustawa zakazuje wjazdu na terytorium FR urzędnikom państwowym Stanów Zjednoczonych i innych państw, którzy dopuścili się przestępstw wobec obywateli Rosji lub którzy przyczynili się do ich popełnienia swoimi działaniami lub bezczynnością. Nakazuje też nakładanie aresztu na aktywa finansowe tych ludzi na terytorium FR i wprowadza w stosunku do nich zakaz zawierania wszelkich transakcji z nieruchomościami w Rosji.

"Czarna lista" Amerykanów i obywateli innych państw z zakazem wjazdu na terytorium Rosji będzie prowadzona i uaktualniania przez MSZ FR. Swoje propozycje będą mogli zgłaszać także deputowani do Dumy, członkowie Rady Federacji, partie polityczne i pełnomocnik ds. praw człowieka.

Ustawa Magnitskiego, nazwana tak na cześć zmarłego w 2009 roku w więzieniu w Moskwie rosyjskiego prawnika, który walczył z korupcją w swoim kraju, zabrania udzielania wiz wjazdowych do USA rosyjskim funkcjonariuszom państwowym - sędziom, prokuratorom, policjantom, oficerom tajnych służb, inspektorom podatkowym i pracownikom służby więziennej - współodpowiedzialnym za śmierć adwokata, a także innym urzędnikom podejrzanym o łamanie praw człowieka. Rosja niejednokrotnie groziła, że udzieli nie tylko "symetrycznej", ale także "asymetrycznej" odpowiedzi na amerykańską ustawę Magnitskiego. Podkreślała, że posunięcie strony amerykańskiej, które nazwano "aktem nieprzyjaznym i prowokacyjnym", wpłynie negatywnie na całokształt stosunków rosyjsko-amerykańskich.

Kraje zachodnie od kilku lat bezskutecznie domagają się od Kremla rzetelnego wyjaśnienia wszystkich okoliczności śmierci Magnitskiego i ukarania winnych.

Pracom Dumy nad ustawą towarzyszyła ostra krytyka ze strony demokratycznych polityków, obrońców praw człowieka i niezależnych mediów. Opozycyjna "Nowaja Gazieta" zebrała ponad 100 tys. podpisów obywateli pod protestem przeciwko uchwaleniu tego aktu prawnego. W piątek redakcja dostarczyła je do izby. Duma ma się odnieść do tej akcji po świątecznej przerwie.

Przeciwko przyjęciu ustawy wystąpiła również prezydencka rada ds. rozwoju społeczeństwa obywatelskiego i praw człowieka, która uznała, że akt ten jest utrzymany w stylistyce zimnej wojny i prowadzi w ślepy zaułek.

Wśród krytyków ustawy byli też niektórzy członkowie rządu, w tym wicepremier Olga Gołodiec, minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow oraz szef resortu oświaty i nauki Dmitrij Liwanow.

Gołodiec skierowała na ręce Putina list, w którym ostrzegła, że ten akt prawny jest sprzeczny z kilkoma innymi rosyjskimi ustawami, a także międzynarodowymi konwencjami i umowami podpisanymi przez Rosję. Z kolei Ławrow uznał zakaz adopcji rosyjskich dzieci przez Amerykanów za szkodliwy.

Duma nazwała swoją ustawę imieniem dwuletniego Dimy Jakowlewa, który zmarł w 2008 roku pozostawiony w upał w samochodzie przez przybranego amerykańskiego ojca.

Od 1991 roku Amerykanie adoptowali około 100 tys. rosyjskich dzieci. W wielu wypadkach były to dzieci niepełnosprawne lub chore. Od kilku lat liczba sierot z Rosji trafiających do rodzin w USA maleje. W 2007 roku do Stanów Zjednoczonych wyjechało około 2 tys. rosyjskich dzieci, a w 2011 - 965.

Slaw/ PAP

[FOTO: Wikipedia - Sergiej Magnitski; jego śmierć w więzieniu zaostrzyła relacje USA-Rosja]

Warto poczytać

 1. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 2. sejm22042018 22.04.2018

  Mniejszość niemiecka w Polsce domaga się większych praw. "Chcemy więcej lekcji niemieckiego"

  Działacze mniejszości niemieckiej w Polsce domagają się utrzymania prawa uczniów do nauki języka niemieckiego zarówno jako obcego, jak i ojczystego.

 3. gender22042018 22.04.2018

  Chłopiec czy dziewczynka? Rodzice nie zdecydowali. „Lubi malować paznokcie i bawić się ciężarówkami”

  Rodzice dwuletniego „Zoomera” nie odpowiedzieli na jedno z pierwszych pytań, które zadają sobie wszyscy ci, którzy dowiadują się, że ich rodzina się powiększy.

 4. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 5. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 6. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 7. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 8. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook