Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rosyjscy nacjonaliści chcą podziału Ukrainy

22.01.2014

Lider nacjonalistycznej, prokremlowskiej Liberalno-Demokratycznej Partii Rosji Władimir Żyrinowski oświadczył, że dopóki Ukraina nie zostanie podzielona, dopóty będzie tam trwała rzeź. Rosyjska Duma Państwowa ostrzega, że niedopuszczalna jest presja zewnętrzna na Ukrainę. Tylko co robi sama Rosja?

Lider LDPR swoje wystąpienie rozpoczął od niemiłych słów, skierowanych w stronę demonstrantów, bowiem z góry przekreślił ich dobre intencje.

Zdaniem Żyrinowskiego wszystkie problemy Ukrainy można rozwiązać tylko przez jej "cywilizowany podział". Przywódca LDPR wyjaśnił, że "Rosjanie i zruszczeni Ukraińcy" z jednej strony i "zapadnicy" - z drugiej, zawsze będą przeciwnikami.

"W 1945 roku Stalin popełnił błąd. Przejęte ziemie zachodnie - Iwano-Frankowsk (Stanisławów), Tarnopol, Łuck, Równe i Lwów - należało połączyć i uczynić Lwów stolicą Ukrainy. Resztę – Donbas, Odessę i Krym - przyłączyć do Rosji. I nie byłoby żadnych problemów" – powiedział Żyrinowski dziennikarzom w kuluarach Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu. "Tam są dwa różne narody - Rosjanie i zruszczeni Ukraińcy oraz +zapadnicy+, czyli ci, którzy zawsze żyli w składzie Austro-Węgier. Dlatego oni zawsze będą przeciwnikami. Konieczny jest cywilizowany podział Ukrainy według zasady: katolicy - na Zachodzie i prawosławni - na Wschodzie. Inaczej rzeź będzie trwała długo" - oznajmił przywódca LDPR.

W ocenie Żyrinowskiego, na Ukrainie "widoczne są już elementy wojny domowej".

W środę Duma Państwowa zamierza podjąć uchwałę, w której wyrazi zaniepokojenie z powodu tego, że "fala wewnętrznego konfliktu zalewa bratnią Ukrainę" i mają tam miejsce "próby obalenia prawowitych władz przy użyciu siły".

Odpowiedzialnością za zaostrzenie sytuacji na Ukrainie izba niższa parlamentu Rosji chce obarczyć "ekstremistyczną część opozycji" i "zachodnich polityków, brutalnie ingerujących w sprawy wewnętrzne Ukrainy i występujących na wiecach opozycji z pogróżkami pod adresem legalnych organów władzy".

"Duma Państwowa raz jeszcze ostrzega, że niedopuszczalna jest zewnętrzna presja na Ukrainę, sztuczne narzucanie jej geopolitycznego wyboru na rzecz stowarzyszenia z Unią Europejską" – głosi projekt uchwały.

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Słowa kluczowe:

rosjanie

,

nacjonaliści

,

Kijów

,

Janukowicz

Warto poczytać

Facebook