Jedynie prawda jest ciekawa

"Rossijskaja Gazieta" o wypowiedzi dyrektora FBI

21.04.2015

"Rossijskaja Gazieta" nazwała wystąpienie Jamesa Comeya na temat Holokaustu i reakcję polskich władz na jego słowa jako "niebłahy skandal" w stosunkach między Warszawą a Waszyngtonem.

Jako „niebłahy skandal" w stosunkach między Warszawą i Waszyngtonem określiła we wtorek rządowa „Rossijskaja Gazieta" wystąpienie dyrektora amerykańskiej FBI Jamesa Comeya na temat Holokaustu i reakcję polskich władz na jego słowa.

Zaczynającą się na pierwszej kolumnie publikację zatytułowała ona „FBI oskarżyło Polaków o Holokaust".

„Słowa (Comeya), które przedrukował dziennik „Washington Post”, wywołały w Polsce efekt porównywalny do wybuchu bomby. W Polsce pamięta się o tym, że w czasie II wojny światowej niektórzy Polacy uczestniczyli w eksterminacji Żydów. Najjaskrawszym przykładem jest Jedwabne, gdzie zgodnie z danymi polskiego Instytutu Pamięci Narodowej, zamordowano co najmniej 340 polskich obywateli pochodzenia żydowskiego" - zauważył moskiewski dziennik.

„Rossijskaja Gazieta" podkreśliła, że w danym wypadku „chodzi jednak o państwo, w którym z rąk niemieckich faszystów zginęło ponad sześć milionów obywateli".

„W okupowanej przez nazistów Polsce za ukrywanie Żydów przez Polaków i ich rodziny groziła śmierć. Mimo to masowo ratowali oni swoich współobywateli pochodzenia żydowskiego, płacąc za to swoim życiem" - wskazał dziennik.

„Rossijskaja Gazieta" poinformowała, że „nie doczekawszy się przeprosin ze strony dyrektora FBI, polskie władze postanowiły działać twardo - ambasador USA w Polsce Stephen Mull został wezwany do polskiego MSZ, gdzie wręczono mu notę protestacyjną".

„Oburzone elity polityczne Polski nie szczędziły słów krytyki pod adresem dyrektora FBI" - przekazał dziennik, przytaczając wypowiedzi prezydenta Bronisława Komorowskiego i ministra spraw zagranicznych Grzegorza Schetyny.

„Rossijskaja Gazieta" odnotowała zarazem, że „w ostatnim czasie nieudane wypowiedzi polityków coraz częściej nie tylko wywołują skandal, ale wychodzą też na płaszczyznę międzynarodową".

„Potwierdzeniem może być sam minister Schetyna. Wystarczy przypomnieć jego wypowiedzi na temat tego, że Oświęcim wyzwalali Ukraińcy i nierozumienie tego, dlaczego obchody 70-lecia Zwycięstwa odbywają się w Moskwie" - zaznaczył dziennik.

„Tak więc polski minister spraw zagranicznych i amerykański dyrektor FBI jednakowo „dobrze” orientują się w historii" - napisała „Rossijskaja Gazieta".

Comey wyraził opinię, że najbardziej przerażającą lekcją Holokaustu jest to, iż pokazał on, że ludzie są w stanie zrezygnować z indywidualnej moralności i przekonać się do prawie wszystkiego, poddając się władzy grupy.

„W ich mniemaniu mordercy i ich wspólnicy z Niemiec, Polski, Węgier i wielu, wielu innych miejsc nie zrobili czegoś złego. Przekonali siebie do tego, że uczynili to, co było słuszne, to, co musieli zrobić" - dodał.

Słowa szefa FBI ostro skrytykowali przedstawiciele polskich władz.

PAP/es

fot.wikipedia/www.fbi.gov/


Słowa kluczowe:

FBI

,

Waszyngton

,

Warszawa

,

Holokaust

Warto poczytać

 1. Merkel28072017 28.07.2017

  Wybory w Niemczech: Gigantyczna przewaga Merkel

  Na niecałe dwa miesiące przed wyborami do Bundestagu przewaga chrześcijańskich demokratów Angeli Merkel nad SPD Martina Schulza wzrosła do 17 pkt. proc. - wynika z najnowszego sondażu Deutschlandtrend dla pierwszego programu telewizji publicznej ARD.

 2. Putin28072017 28.07.2017

  Rosja odpowiada na sankcje. Będą restrykcje dla dyplomatów

  Liczba pracowników przedstawicielstw dyplomatycznych USA w Rosji ma być do 1 września zrównana z liczbą personelu rosyjskiego w placówkach w USA, czyli wynieść 455 osób; ambasada USA traci dostęp do magazynów i ośrodka wypoczynkowego w Moskwie - ogłosiło MSZ Rosji.

 3. KoreaPolnocnaFlickr 28.07.2017

  Korea Północna zdobywa dewizy. Wysyłają pracowników

  W arabskich państwach Zatoki Perskiej zatrudnione są tysiące pracowników z Korei Północnej; ich wynagrodzenia w większości zabierane są przez rząd w Pjongjangu, który w ten sposób obchodzi sankcje i uzyskuje środki finansowe - pisze w piątek agencja AP.

 4. PaulRyan28072017 28.07.2017

  Klęska Republikanów w Senacie. Obamacare utrzymane

  Republikanom w Senacie USA nie udało się w piątek częściowo wycofać ustawy o dostępnej opiece zdrowotnej, znanej jako Obamacare. Jest to cios dla prezydenta Donalda Trumpa i być może koniec wysiłków GOP, by anulować system powszechnych świadczeń zdrowotnych.

 5. Barcelona28072017 28.07.2017

  Wypadek kolejowy w Barcelonie. Wielu rannych

  - Co najmniej 48 osób zostało rannych, w tym pięć poważnie, w piątek w wypadku pociągu w Barcelonie - podały służby ratunkowe. Pociąg, który wjeżdżał na dworzec Estacio de Franca (Dworzec Francuski), nie wyhamował i uderzył w koniec peronu.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook