Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rośnie zagrożenie nazistowskim terrorem w Niemczech

21.10.2012

Niemcy zamiast marnować czas na zwalczanie "polskiego faszyzmu", np. na Marszu Niepodległości, powinni raczej zadbać o swój dom. On może wkrótce zapłonąć.

Po serii skandali, gdy okazało się, że z neonazistami współpracowali nawet niemieccy policjanci, minister spraw wewnętrznych RFN Hans-Peter Friedrich przyznał de facto w wywiadzie dla „Welt am Sonntag”, dodatku tygodnika „Die Welt” ukazującego się w niedzielę, że podległe mu służby są bezradne wobec neonazistów działających w podziemiu. Nie wykluczył, że wkrótce może dojść do aktów terroru podobnych do tych, które ma na sumieniu grupa z Zwickau we wschodnich Niemczech.

Bojówka ta, o nazwie „Narodowosocjalistyczne Podziemie” (NSU), która dopuściła się w latach 2000-2007 zabójstw co najmniej dziesięciu osób, jest prawdziwym utrapieniem dla wizerunku Niemców chcących przedstawić siebie jako prymusów zwalczających ślady po nazistowskiej przeszłości. Okazuje się bowiem, że w grupie był współpracownik niemieckich służb specjalnych, ale z nieznanych powodów uczestniczył on, ale nie reagował na morderstwa, których był świadkiem. Komisja Bundestagu, przy sprzeciwie deputowanych opozycyjnych przeforsowała komunikat oczyszczający Federalny Urząd Ochrony Konstytucji z wszelkich zarzutów.

Sebastian Edathy z opozycyjnego SPD, który badał w Bundestagu działalność neonazistowskiej bojówki, powiedział dla „WaS”, że:

- Takie organizacje jak NSU nie mogą być traktowane jako pojedyńcze zjawiska. Mamy w kraju tysięce takich biegających bomb zegarowych.

Slaw/ Welt am Sonntag

[FOTO: Wikipedia]

Słowa kluczowe:

Niemcy

,

neonazizm

,

bomby

,

morderstwa

,

RFN

Warto poczytać

 1. szkocja-stef 25.06.2016

  Niepodległa Szkocja? Rząd chce referendum w tej sprawie

  Szefowa szkockiego rządu Nicola Sturgeon poinformowała w sobotę, że władze przygotowują się do zaprezentowania prawa, które umożliwi przeprowadzenie drugiego referendum w sprawie niepodległości Szkocji. Dodała, że trwa dyskusja o przyszłości Szkocji w UE.

 2. petycja-stef 25.06.2016

  Petycja o ponowne referendum – popiera ją ponad 1,5 mln osób

  Już 1,5 miliona Brytyjczyków podpisało się pod petycją do rządu o rozpisanie drugiego referendum w sprawie członkostwa Zjednoczonego Królestwa w UE – podała w sobotę agencja Reutera. Petycję rozpatrzy w przyszłym tygodniu specjalna komisja parlamentarna.

 3. mid-epa05389169 25.06.2016

  Przywódcy UE wzywają do "jak najszybszego" Brexitu

  "Negocjacje w sprawie wyjścia Wielkiej Brytanii z UE powinny zacząć się "jak najszybciej" - powiedział Steinmeier po spotkaniu "Szóstki" UE.

 4. mid-epa05388957 25.06.2016

  Papież do Ormian: „Wiara chrześcijańska jest tchnieniem waszego narodu”

  Franciszek drugiego dnia pielgrzymki w Armenii odwiedził pomnik Cicernakaberd w Erywaniu – poświęcony ofiarom ludobójstwa Ormian 1915 roku. Papież odprawił także Mszę św. w Giumri, w czasie której wezwał ormiańskich katolików do budowania swego życia na pamięci, wierze i miłości miłosiernej.

 5. mid-epa05388953 25.06.2016

  Trwają obrady szefów MSZ starej "szóstki" UE

  W Berlinie rozpoczęło się w sobotę spotkanie ministrów spraw zagranicznych sześciu krajów UE poświęcone przyszłości Unii Europejskiej po Brexicie.

 6. mid-epa05387112 25.06.2016

  Niemiecka prasa: Berlin stracił ważnego partnera

  "Jeżeli wspólnota chce przetrwać, to musi się radykalnie zmienić; Berlin znów chce przewodzić" - piszą w sobotę komentatorzy w niemieckiej prasie.

 7. sandersSI 24.06.2016

  Sanders zagłosuje za nominacją dla Clinton

  Sanders zagłosuje za nominacją Clinton w wyborach prezydenckich.

CS312fotMINI

Czas Stefczyka 132/2016

PDF (5,28 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook