Jedynie prawda jest ciekawa


Rośnie napięcie na Półwyspie Koreańskim. USA sięgają po B-2

28.03.2013

Wykonane w technologii "stealth" samoloty B-2 są praktycznie niewykrywalne przez radar i mogą wykonywać uderzenia jądrowe.

W trwających obecnie dorocznych wspólnych ćwiczeniach wojsk Korei Południowej i USA wzięły w czwartek udział dwa amerykańskie bombowce strategiczne B-2 Spirit - poinformowały amerykańskie władze wojskowe.

Wykonane w technologii "stealth" samoloty B-2 są praktycznie niewykrywalne przez radar i mogą wykonywać uderzenia jądrowe.

Oba bombowce odbyły lot ze swej bazy Whiteman w stanie Missouri nad Koreę Południową i z powrotem, zrzucając ćwiczebną amunicję na południowokoreański poligon. Misja ta zademonstrowała "zdolność USA do szybkiego wykonywania dowolnych precyzyjnych ataków na dużą odległość" - głosi wojskowy komunikat.

W ostatnim czasie napięcie na Półwyspie Koreańskim znacznie wzrosło. 11 marca władze w Phenianie ogłosiły, że nie będą więcej uznawały kończącego wojnę koreańską rozejmu z 1953 roku ani wszystkich pozostałych porozumień odprężeniowych z Seulem. Była to odpowiedź zarówno na rozszerzenie sankcji ONZ w następstwie przeprowadzonej 12 lutego trzeciej północnokoreańskiej próby nuklearnej, jak i na wspólne amerykańsko-południowokoreańskie ćwiczenia wojskowe.

DLOS/PAP

[Fot. Wikipedia]

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook