Jedynie prawda jest ciekawa


Kłopoty Katalonii. Rośnie liczba firm rozważających opuszczenie autonomii

06.10.2017

W Katalonii przybywa firm rozważających zmianę siedziby po planowanym ogłoszeniu przez ten region niepodległości. Lawinowe zapytania przedsiębiorców zmusiły regionalny rząd Carlesa Puigdemonta do utworzenia w czwartek "ekonomicznego sztabu kryzysowego".

Według hiszpańskiej prasy kilkadziesiąt firm z różnych sektorów gospodarki, w tym niektóre banki, planuje przenieść swoje siedziby z Katalonii do innych części Hiszpanii. Są wśród nich spółki branży tekstylnej oraz spożywczej.

Jak poinformował w piątek dziennik "La Vanguardia", w czwartek uruchomiony został w gabinecie Puigdemonta tzw. ekonomiczny sztab kryzysowy. Nowym, nieformalnym organem zarządza Santi Vila, szef departamentu ds. przedsiębiorczości w katalońskim rządzie. W skład sztabu kryzysowego wchodzą m.in. katalońscy ministrowie odpowiedzialni za gospodarkę i przemysł.

- Celem tej instytucji jest udzielenie odpowiedzi na wątpliwości zgłaszane przez właścicieli firm działających na terenie Katalonii - ujawniła barcelońska gazeta.

Jak ustaliła "La Vanguardia", w następstwie niedzielnego referendum w Katalonii, w którym ponad 90 proc. uczestników opowiedziało się za oderwaniem tego regionu od Hiszpanii, drastycznie wzrosła liczba zapytań przedsiębiorców do katalońskiego rządu, kancelarii prawnych, a także działających w Barcelonie izb przemysłowo-handlowych.

- Lawinowy wzrost zapytań dotyczy różnych aspektów prawnych przyszłości Katalonii, np. nowego systemu podatkowego, depozytów bankowych, umów czy procedur związanych z przeniesieniem siedziby - ujawniła "La Vanguardia".

Gazeta przypomniała, że zmiana siedziby firmy przez spółki, które zamierzają kontynuować swoją aktywność na terenie Katalonii, nie zwalnia ich z konieczności płacenia tam podatków po proklamowaniu niepodległości.

W piątek rano prezes Hiszpańskiej Izby Handlowej poinformował, że jej władze rozważają możliwość przeniesienia siedziby z Barcelony do innego miasta Hiszpanii, jeśli parlament Katalonii ogłosi niepodległość regionu.

W czwartek hiszpański bank Sabadell postanowił przenieść swą siedzibę z katalońskiego miasta Sabadell do Alicante. Decyzja zapadła na nadzwyczajnym posiedzeniu spółki.

Caixabank, trzeci co do wielkości bank Hiszpanii, rozważa przeprowadzkę do Las Palmas lub Madrytu.

W piątek rano rząd Carlesa Puigdemonta poinformował, że parlament Katalonii zbierze się w poniedziałek pomimo orzeczenia Trybunału Konstytucyjnego Hiszpanii zakazującego sesji. W jej trakcie może zostać proklamowana niepodległość regionu.

PAP

Warto poczytać

 1. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 2. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 3. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 4. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 5. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 6. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 7. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 8. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook