Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rośnie krytyka środków oszczędnościowych w Grecji

14.02.2012

W PE rośnie zrozumienie dla protestujących Greków. Liderzy frakcji krytykowali we wtorek oszczędności narzucane Grecji przez EBC, MFW i strefę euro. W środę odbędzie się spotkanie eurogrupy ws. drugiego pakietu pomocy dla Grecji - potwierdził Olli Rehn.

Rehn, komisarz ds. gospodarczych i walutowych, ostrzegł we wtorek w Strasburgu, że niekontrolowane bankructwo Grecji miałoby "drastyczne konsekwencje" zarówno dla europejskiej gospodarki, jak i dla "najbiedniejszych części społeczeństwa Grecji".

"Mam nadzieję, że będziemy mogli szybko podjąć decyzję w sprawie drugiego programu pomocy dla Grecji" - powiedział. Potwierdził jednocześnie, że spotkanie ministrów finansów państw strefy euro poświęcone tej kwestii odbędzie się "według jego wiedzy" w środę.

Chodzi o przyjęty jesienią przez przywódców strefy euro drugi program pomocy w wysokości 130 mld euro. Jego wypłacanie (w transzach do 2014 roku) uzależnione jest jednak m.in. od wdrażania przez Greków reform oszczędnościowych, m.in. redukcji pensji, wskazanych przez tzw. trojkę (Europejski Bank Centralny, Międzynarodowy Fundusz Walutowy i Komisję Europejską). Reformy te wywołują w Grecji coraz większe protesty.

Zdaniem lidera socjalistów i demokratów w Parlamencie Europejskim Hannesa Swobody, żądania trojki nie tylko utrudnią walkę z deficytem, bo nie promują wzrostu gospodarczego, ale są też "nie do zaakceptowania", bo "trojka działa bez legitymacji demokratycznej". Dlatego - jego zdaniem - przedstawiciele trojki powinni wytłumaczyć swe działania przed PE. Swoboda wskazał, że jest w tej sprawie konsensus z innymi grupami politycznymi i przedstawiciele trojki powinni stawić się w komisjach ds. gospodarczych i zatrudnienia.

Swoboda oskarżył trojkę o stosowanie szantażu, gdyż uzależnia ona pomoc finansową od wprowadzenia zmian. Zapowiedział, że socjaliści opracują "alternatywny program" naprawy sytuacji w Grecji, który nie tylko zredukuje deficyt, ale też uwzględni sposoby stymulacji wzrostu gospodarczego i zatrudnienia.

Także zdaniem lidera chadeków w PE Josepha Daula nie można wymagać od Greków kolejnej redukcji pensji. "Musimy zastanowić się nad innymi środkami, bo inaczej idziemy prosto pod ścianę" - powiedział na konferencji prasowej.

Najkrytyczniej o reformach wymuszanych na greckim społeczeństwie oraz o braku programu inwestycji wypowiadali się jednak liderzy Zielonych, ostrze krytyki kierując głównie w stronę Niemiec.

"Przyjęta przez UE linia postępowania nie przynosi efektów i nie jest dłużej możliwa do przyjęcia" - powiedział Daniel Cohn-Bendit, podkreślając, że nikt w Europie nie byłby w stanie zaakceptować tak nagłych i radykalnych redukcji zarobków. "Popełniliśmy błąd, narzucając tak ostry i nieznośny rytm oszczędności" - dodał. Wskazał, że w Grecji zbankrutowało już 60 tys. małych i średnich przedsiębiorstw. Krytykował fakt, że cięcia dotykają najuboższych, a nie ściga się np. bogaczy uciekających z Grecji przed płaceniem podatków i nie podnosi podatków armatorom.

Niemiecka eurodeputowana, współprzewodnicząca Zielonych Rebecca Harms wytknęła Niemcom brak zrozumienia dla greckiego problemu. Przypomniała, że po II wojnie światowej Niemcom, odpowiedzialnym za ogromne zniszczenia w Europie, powiodło się, gdyż "wybaczono im" i korzystały z hojności planu Marshalla.

"To nietolerancyjne. Niemcom wybaczono błędy. Grecy od dziesięciu lat popełniali błędy, ale za przyzwoleniem innych, dlatego trzeba być bardziej elastycznym" - powiedziała Harms. Cohn-Bendit i Harms wytknęli Niemcom, że nie potrafią anulować długu Grecji, podczas gdy ich wojenny dług został anulowany, także przez Ateny. "Niemcy muszą skończyć z protekcjonalizmem i dawaniem porad innym" - powiedział Cohn-Bendit.

Także lider liberałów Guy Verhofstadt uznał, że porozumienie z trojką, koncentrujące się na podnoszeniu podatków i obniżaniu zarobków w sektorze prywatnym, nie rozwiązuje problemu Grecji. "Powinniśmy raczej zmierzyć się z prawdziwymi problemami", czyli korupcją, klientelizmem, rozdętym sektorem publicznym oraz nieefektywnym systemem podatkowym - powiedział. 

Rehn przyznał, że "musimy mieć na uwadze warunki życia ludzi, problem w tym, że Grecja przez lata żyła ponad stan". Jeśli program pomocy dla Grecji zostanie przyjęty wraz z towarzyszącymi mu reformami oszczędnościowymi, wówczas "bardzo ważne (będzie), by wszystkie siły polityczne się z nim utożsamiały", a więc realizowały go tak, by przywrócić stabilność sektora publicznego i wzrost gospodarczy. Przekonywał, że program obejmuje nie tylko cięcia pensji, ale też poprawę skuteczności zbierania podatków w Grecji. "Chcemy, by wszystkim w Grecji się poprawiło" - zapewnił komisarz.

PAP
[fot.sxc.hu]

Warto poczytać

 1. mid-epa05866163 23.03.2017

  Próba zamachu terrorystycznego w Antwerpii

  Mężczyzna kierujący rozpędzonym samochodem usiłował w czwartek wjechać na zatłoczony główny deptak handlowy Antwerpii, na północy Belgii - poinformowała policja. Został zatrzymany, w jego samochodzie była broń. Władze twierdzą, że udało się zapobiec zamachowi.

 2. C7mQ0JRVsAA9Kb 23.03.2017

  Zastrzelono byłego deputowanego do rosyjskiej Dumy

  W centrum stolicy Ukrainy, Kijowa, zastrzelono w czwartek byłego deputowanego do rosyjskiej Dumy Państwowej Denisa Woronienkowa, który pod koniec ubiegłego roku zrzekł się obywatelstwa rosyjskiego i przyjął obywatelstwo ukraińskie.

 3. mid-epa05865154 23.03.2017

  Polak ranny w zamachu w Londynie

  Premier Theresa May poinformowała, że wśród poszkodowanych w zamachu w Londynie jest jeden Polak. Dodała, że w mieście obowiązuje czwarty stopień alarmu antyterrorystycznego.

 4. TabliceprzywejsciudoobozukoncentracyjnegoSobibor 23.03.2017

  Niemiecka TV przeprasza za "polskie obozy zagłady"

  Redakcja SWR zamieściła na stronie przeprosiny następującej treści: "W poprzedniej wersji artykułu użyliśmy niestety sformułowania "polskie obozy zagłady".

 5. mid-epa05863726 23.03.2017

  Zamach terrorystyczny w Londynie

  W wyniku ataku w pobliżu brytyjskiego parlamentu w Londynie zginęło 5 osób, a co najmniej ok. 40 zostało rannych.

 6. C7i67O2V4AEO4Zb 23.03.2017

  Brytyjskie media: Znamy tożsamość zamachowca

  Jak podają media, sprawcą ataku przed brytyjskim parlamentem jest znany na Wyspach ekstremista islamski Abu Izzadeen.

 7. mid-epa05863658 22.03.2017

  Atak przed brytyjskim parlamentem. Są ranni

  Według informacji podanej przez przewodniczącego Izby Gmin jeden z policjantów został zaatakowany nożem.

 8. ruble-9305501280 22.03.2017

  Rosja ogranicza przelewy pieniężne na Ukrainę

  Ustawa przyjęta Dumę Państwową zabrania dokonywania przelewów pieniężnych z Rosji na Ukrainę za pomocą zagranicznych systemów płatniczych.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook