Jedynie prawda jest ciekawa


Rosjanie wznowili ataki na ukraińską armię

19.12.2016

Rebelianci zabili pięciu ukraińskich żołnierzy.

Prorosyjscy separatyści na wschodzie Ukrainy wznowili w poniedziałek ataki na siły rządowe w okolicach strategicznie ważnego miasta Debalcewe, gdzie w niedzielę zginęło pięciu ukraińskich żołnierzy - poinformował rzecznik armii w Kijowie, Leonid Matiuchin.

Walki trwają w rejonie tzw. łuku switłodarskiego, w pobliżu Debalcewego w obwodzie donieckim.

„Jeszcze w godzinach porannych bojownicy rozpoczęli ostrzał z moździerzy, a potem zaczęli używać broni o kalibrze 120 mm; ostrzały trwają cały dzień” - powiedział rzecznik gazecie internetowej "Ukrainska Prawda".

Według Matiuchina rebelianci atakują także ukraińskie pozycje w rejonie miejscowości Szyrokyne i Mariupola nad Morzem Azowskim.

Były prezydent Ukrainy Leonid Kuczma, który jest przedstawicielem Kijowa w Trójstronnej Grupie Kontaktowej ds. uregulowania konfliktu w Donbasie, oświadczył, że za śmierć ukraińskich żołnierzy odpowiadają wyłącznie separatyści.

„Blok kwestii dotyczących bezpieczeństwa pozostaje najważniejszy i, jak dotąd, nie jest wypełniany. Przedstawiciele oddzielnych rejonów (powiatów) w obwodach donieckim i ługańskim, ponoszą pełną odpowiedzialność za to, co stało się na switłodarskim łuku, za wszystkich, którzy zginęli i zostali ranni oraz za eskalację sytuacji” - powiedział.

W niedzielę w pobliżu Debalcewego zginęło pięciu, a rannych zostało 16 ukraińskich żołnierzy. Był to dla ukraińskiej armii najbardziej krwawy dzień od lipca. Według Kijowa po stronie separatystów zginęło 20 ludzi, a 30 jest rannych.

Jak podali wówczas przedstawiciele dowództwa operacji przeciwko prorosyjskim separatystom na wschodzie Ukrainy, w trakcie walk z użyciem ciężkiej artylerii i moździerzy bojownicy próbowali wyprzeć ukraińskie pododdziały w zajmowanych pozycji.

W trwającym od wiosny 2014 roku konflikcie na wschodzie Ukrainy zginęło ponad 9,7 tys. ludzi. Ponad 2 tys. ofiar śmiertelnych to cywile.

Z Kijowa Jarosław Junko

mly/PAP

fot. [Wikimedia Commons]

Warto poczytać

 1. Papiez04052018 21.05.2018

  Papież Franciszek do biskupów: "Nie możecie głosić ubóstwa i żyć jak faraonowie!"

  Papież Franciszek w przemówieniu na inauguracji obrad Konferencji Episkopatu Włoch mówił biskupom w poniedziałek, że nie można głosić ubóstwa i jednocześnie "żyć jak faraon".

 2. 1270szartinkakominka 21.05.2018

  Koszmar w Rosji, mężczyzna przez 20 lat zbierał ciała martwych dziewcząt

  Ta historia brzmi, jak scenariusz podrzędnego horroru i choć wyszła na jaw 7 lat temu, w Rosji wciąż jest o niej głośno. 52-letni profesor z Niżnego Nowogrodu Anatolij Moskwin, przez 20 lat wykopywał na cmentarzu ciała d

 3. AngliaPolakBohater 20.05.2018

  Anglia ma nowego bohatera. To... Polak!

  Do niesamowitej historii doszło w angielskim Reading. Polski imigrant uratował pięć osób z pożaru. - Nie czuję się bohaterem - tłumaczy

 4. 1270portf 19.05.2018

  Portugalskie myśliwce udaremniły tajną operację Rosjan

  Myśliwce F-16 sił powietrznych Portugalii udaremniły tajną operację Rosjan na Półwyspie Iberyjskim. Śmigłowiec, którym lecieli rosyjscy piloci, został zmuszony do lądowania w okolicach Lizbony - poinformował w sobotę dziennik "Diario de Noticias".

 5. 1270royalwed 19.05.2018

  Książę Harry ożenił się z Meghan Markle

  Szósty w linii sukcesji do brytyjskiego tronu książę Harry ożenił się w sobotę w kaplicy św. Jerzego na zamku w Windsorze z amerykańską aktorką Meghan Markle.

 6. Papiez04052018 19.05.2018

  Kościół będzie miał nowych świętych. Kim są?

  Papież Franciszek ogłosił kiedy odbędzie się kanonizacja sześciu nowych świętych Kościoła Katolickiego

 7. Putin18052018 18.05.2018

  Cynizm Putina nie zna granic. To co powiedział wprawiło świat w zdziwienie

  Prezydent Rosji Władimir Putin skomentował w piątek słowami: "daj mu Boże zdrowie" informację o tym, że były agent GRU Siergiej Skripal opuścił szpital w Salisbury. Skripal zdaniem brytyjskich służb był zaatakowany bojowym środkiem trującym Nowiczok

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook