Jedynie prawda jest ciekawa

Rosjanie wyprali 6 mld dolarów w Deutsche Bank?

07.06.2015

W ciągu czterech lat przez konta rosyjskich klientów Deutsche Bank AG mogło przejść ok. 6 mld dol. niewiadomego pochodzenia. Bank właśnie rozpoczął w tej sprawie wewnętrzne dochodzenie – pisze agencja Bllomberg.

Niemcy informację o możliwych nadużyciach dostali od Banku Rosji w październiku. Wstępne ustalenia musiały potwierdzić te doniesienia, bo według Bloomberga DB zdążyło już poinformować o rosyjskich kontach Europejski Bank Centralny oraz brytyjski komitet, odpowiedzialny za kontrolę rynku finansowego na Wyspach.

„Weźmiemy udział w międzynarodowych wysiłkach, mających na celu wykrycie i zwalczenie podejrzanych działań” – zapowiada DB w mailu wysłanym do Bloomberga. Niemieccy bankierzy przyznali także, że do czasu zakończenia dochodzenia zawiesili część pracowników swojego moskiewskiego biura.

Mechanizm działania nieuczciwych klientów wyglądał prawdopodobnie następująco: kupowali oni za pośrednictwem DB akcje i płacili za nie rublami. W tym samym czasie klienci dokonywali tej samej transakcji na innej giełdzie, ale płacili już w dolarach. W efekcie udawało im się wyprowadzić duże sumy pieniędzy poza rosyjski system finansowy bez alarmowania nadzoru.

W sumie w ten sposób klienci mogli wyprowadzić poza Rosję ok. 6 mld dol., ale suma ta może być znacznie wyższa.

Ryb, Bloomberg.com, TVP Info

Fot. [prn.fm]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook