Jedynie prawda jest ciekawa


Rosjanie przywiązani do 1 maja

01.05.2017

Pochody z okazji 1 maja zwołane przez związki zawodowe i partie parlamentarne odbyły się w poniedziałek w Rosji; w Moskwie na pochód przyszło 130 tysięcy ludzi. Opozycja manifestowała w Petersburgu i tam policja zatrzymała protestujących aktywistów ruchu LGBT.

Główny pochód w Moskwie z okazji Święta Wiosny i Pracy - jak brzmi teraz oficjalna nazwa święta - organizowały lojalna wobec Kremla Federacja Niezależnych Związków Zawodowych Rosji (FNPR) i rządząca partia Jedna Rosja. Marsz ruszył z Placu Czerwonego, tradycyjnego miejsca uroczystości i defilad w czasach ZSRR. Coroczne marsze pierwszomajowe wróciły na to miejsce w 2014 roku.

Głównym hasłem tegorocznego pochodu było "O godną pracę, pensję i życie". Uczestnicy, których liczbę policja oszacowała na 130 tysięcy, nieśli rosyjskie flagi narodowe i różnokolorowe baloniki. W pochodzie szedł mer stolicy Rosji Siergiej Sobianin; na manifestacji pojawiły się hasła poparcia dla inicjowanej przez mera kontrowersyjnej akcji wyburzania w Moskwie bloków z lat 50. i 60. (tzw. chruszczowek) i wysiedlania ich lokatorów. Według organizacji OWD-Info, monitorującej zatrzymania w Rosji, podczas pochodu zatrzymanych zostało 19 aktywistów grup lewicowych i weganów; przyczyna zatrzymań nie jest znana.

Moskiewska policja zatrzymała również organizatora pochodu zwołanego - za zgodą stołecznych władz -przez skrajnych nacjonalistów. Demonstrujący żądali uwolnienia Dmitrija Diomuszkina, przywódcy ugrupowania Russkije (Rosjanie), skazanego na 2,5 roku pozbawienia wolności za ekstremizm. W Petersburgu odbyło się w poniedziałek kilka akcji protestu. Na wiec zwołany przez opozycję antykremlowską przyszło około 3 tysięcy osób; w tłumie powiewały flagi opozycyjnej partii Jabłoko, rosyjskie flagi państwowe, a także barwy Ukrainy. Do manifestujących dołączyli obrońcy praw człowieka i aktywiści różnych grup - od strajkujących w Rosji kierowców tirów do ruchu LGBT.

Aktywiści tego ostatniego ruchu przeprowadzili akcję protestu przeciwko prześladowaniom gejów w Czeczenii, o których informowała w ostatnich tygodniach niezależna "Nowaja Gazieta". Policja zatrzymała protestujących, według różnych doniesień na komisariaty trafiło od sześciu do 10 osób. W Moskwie własne majówki i wiece przeprowadziły pozostałe - obok Jednej Rosji - partie polityczne zasiadające w rosyjskim parlamencie. Zwolennicy Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) nieśli w pochodzie tradycyjne czerwone flagi, portrety Włodzimierza Lenina i Józefa Stalina. Na wiece wezwały swych sympatyków socjalistyczna Sprawiedliwa Rosja i nacjonalistyczno-populistyczna Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji (LDPR), kierowana przez Władimira Żyrinowskiego.

Przed tegorocznym świętem 49 proc. Rosjan ankietowanych przez niezależne Centrum Lewady - nieco mniej niż w poprzednich latach - zamierzało obchodzić święto 1 maja. Jednocześnie 79 proc. deklarowało, że nie przyłączyłoby się do masowej demonstracji w tym dniu z hasłami poparcia dla polityki prezydenta i rządu. Jeszcze więcej - 83 proc. - przyznało, że nie poszłoby 1 maja na protest przeciwko socjalnej i gospodarczej polityce władz.

fot. [PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 2. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 3. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 4. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

 5. russia23042018 23.04.2018

  Szef litewskiego MSZ ostro o Rosji: „My nie okupowaliśmy Krymu i 20 proc. terytorium Gruzji”

  - Nie ma podstaw do zmiany polityki Litwy względem Rosji - oświadczył w poniedziałek minister spraw zagranicznych Litwy Linas Linkeviczius po rządowej naradzie ws. stosunków z Rosją i państwami Partnerstwa Wschodniego.

 6. nazi23042018 23.04.2018

  Sąd w Wielkiej Brytanii uznał, że pies jest nazistą. Właściciel dostał karę

  Markus Meechan, znany lepiej pod internetowym pseudonimem Count Dankula został skazany przez sąd za filmik z 2016 roku, na którym pokazuje psa wykonującego nazistowski salut.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook