Jedynie prawda jest ciekawa


Rosjanie przywiązani do 1 maja

01.05.2017

Pochody z okazji 1 maja zwołane przez związki zawodowe i partie parlamentarne odbyły się w poniedziałek w Rosji; w Moskwie na pochód przyszło 130 tysięcy ludzi. Opozycja manifestowała w Petersburgu i tam policja zatrzymała protestujących aktywistów ruchu LGBT.

Główny pochód w Moskwie z okazji Święta Wiosny i Pracy - jak brzmi teraz oficjalna nazwa święta - organizowały lojalna wobec Kremla Federacja Niezależnych Związków Zawodowych Rosji (FNPR) i rządząca partia Jedna Rosja. Marsz ruszył z Placu Czerwonego, tradycyjnego miejsca uroczystości i defilad w czasach ZSRR. Coroczne marsze pierwszomajowe wróciły na to miejsce w 2014 roku.

Głównym hasłem tegorocznego pochodu było "O godną pracę, pensję i życie". Uczestnicy, których liczbę policja oszacowała na 130 tysięcy, nieśli rosyjskie flagi narodowe i różnokolorowe baloniki. W pochodzie szedł mer stolicy Rosji Siergiej Sobianin; na manifestacji pojawiły się hasła poparcia dla inicjowanej przez mera kontrowersyjnej akcji wyburzania w Moskwie bloków z lat 50. i 60. (tzw. chruszczowek) i wysiedlania ich lokatorów. Według organizacji OWD-Info, monitorującej zatrzymania w Rosji, podczas pochodu zatrzymanych zostało 19 aktywistów grup lewicowych i weganów; przyczyna zatrzymań nie jest znana.

Moskiewska policja zatrzymała również organizatora pochodu zwołanego - za zgodą stołecznych władz -przez skrajnych nacjonalistów. Demonstrujący żądali uwolnienia Dmitrija Diomuszkina, przywódcy ugrupowania Russkije (Rosjanie), skazanego na 2,5 roku pozbawienia wolności za ekstremizm. W Petersburgu odbyło się w poniedziałek kilka akcji protestu. Na wiec zwołany przez opozycję antykremlowską przyszło około 3 tysięcy osób; w tłumie powiewały flagi opozycyjnej partii Jabłoko, rosyjskie flagi państwowe, a także barwy Ukrainy. Do manifestujących dołączyli obrońcy praw człowieka i aktywiści różnych grup - od strajkujących w Rosji kierowców tirów do ruchu LGBT.

Aktywiści tego ostatniego ruchu przeprowadzili akcję protestu przeciwko prześladowaniom gejów w Czeczenii, o których informowała w ostatnich tygodniach niezależna "Nowaja Gazieta". Policja zatrzymała protestujących, według różnych doniesień na komisariaty trafiło od sześciu do 10 osób. W Moskwie własne majówki i wiece przeprowadziły pozostałe - obok Jednej Rosji - partie polityczne zasiadające w rosyjskim parlamencie. Zwolennicy Komunistycznej Partii Federacji Rosyjskiej (KPRF) nieśli w pochodzie tradycyjne czerwone flagi, portrety Włodzimierza Lenina i Józefa Stalina. Na wiece wezwały swych sympatyków socjalistyczna Sprawiedliwa Rosja i nacjonalistyczno-populistyczna Liberalno-Demokratyczna Partia Rosji (LDPR), kierowana przez Władimira Żyrinowskiego.

Przed tegorocznym świętem 49 proc. Rosjan ankietowanych przez niezależne Centrum Lewady - nieco mniej niż w poprzednich latach - zamierzało obchodzić święto 1 maja. Jednocześnie 79 proc. deklarowało, że nie przyłączyłoby się do masowej demonstracji w tym dniu z hasłami poparcia dla polityki prezydenta i rządu. Jeszcze więcej - 83 proc. - przyznało, że nie poszłoby 1 maja na protest przeciwko socjalnej i gospodarczej polityce władz.

fot. [PAP/EPA/MAXIM SHIPENKOV]

pc/PAP

Warto poczytać

 1. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 2. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 3. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

 4. sweden21072018 21.07.2018

  Ogromne pożary w Szwecji. Polscy strażacy wyruszyli na ratunek

  Po północy w sobotę ze Świnoujścia (Zachodniopomorskie) wyruszyła do Szwecji grupa polskich strażaków wraz ze sprzętem. Przez najbliższe dwa tygodnie Polacy będą uczestniczyć w akcji gaszenia pożarów w tym kraju.

 5. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 6. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 7. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 8. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook