Jedynie prawda jest ciekawa


Rosjanie pomogą Syrii zlikwidować broń chemiczną

30.09.2013

Rosja gotowa jest uczestniczyć we wszystkich elementach przygotowań do likwidacji broni chemicznej Syrii, a także w finansowaniu samej utylizacji tego arsenału – oświadczył rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

"Jesteśmy gotowi uczestniczyć we wszystkich elementach przyszłej operacji: w działaniach inspekcyjnych i w ewentualnych strukturach administracyjnych do koordynowania działań ONZ i Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) w Syrii, a także w strukturach, które prawdopodobnie trzeba będzie utworzyć do zapewnienia bezpieczeństwa (międzynarodowych ekspertów) i wsparcia syryjskich organów ochrony prawa" - oznajmił Ławrow w wywiadzie dla dziennika "Kommiersant".

Zapowiedział, że Rosja weźmie też udział w finansowaniu utylizacji syryjskiego arsenału chemicznego. "Jest to dodatkowe obciążenie dla OPCW. Potrzebne będą pieniądze. W budżecie organizacji wydatki te nie były przewidziane" - zauważył. Przypomniał, że OPCW zwróciła się już do państw-stron międzynarodowej Konwencji o zakazie broni chemicznej o dobrowolne datki na likwidację arsenału chemicznego Syrii.

Ławrow oświadczył również, że o tym, gdzie i jak będzie likwidowana ta broń, zdecydują profesjonaliści. "Muszą zobaczyć wszystko na własne oczy i określić, jakie środki trujące mogą być niszczone na miejscu i co jest do tego potrzebne. Nie można wykluczyć - choć ja osobiście w to wątpię - że Syryjczycy mają moce, które się do tego nadają" - powiedział.

Według rosyjskiego ministra na pewno zostaną użyte mobilne instalacje do utylizacji określonych rodzajów środków trujących; instalacjami takimi dysponują USA i niektóre inne kraje.

"Ponadto w porozumieniach z Genewy i rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ dopuszcza się możliwość wywozu części środków trujących dla utylizacji za granicą" - wskazał.

Ławrow ujawnił też, że prezydent Władimir Putin po rozmowie z prezydentem USA Barackiem Obamą w Petersburgu "postawił zadanie unieszkodliwienia - wzięcia pod międzynarodową kontrolę, a następnie zlikwidowania - wszystkiej broni chemicznej na świecie".

Szef MSZ Rosji zwrócił uwagę, że w swojej rezolucji o likwidacji arsenału chemicznego Syrii OPCW zaapelowała do wszystkich państw, które tego jeszcze nie uczyniły, o przyłączenie się do Konwencji o zakazie broni chemicznej. Ławrow podkreślił, że z inicjatywą tą wystąpił Iran.

W nocy z piątku na sobotę Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie uchwaliła rezolucję wzywającą do zabezpieczenia i zlikwidowania syryjskiego arsenału chemicznego. Nie zagroziła jednak reżimowi prezydenta Baszara el-Asada sankcjami za ewentualne niedostosowanie się do jej wymagań.

Rezolucja jest reakcją na użycie 21 sierpnia pod Damaszkiem broni chemicznej, co spowodowało śmierć ponad 1400 osób. Odpowiedzialnością za ten atak wspólnota międzynarodowa obciąża reżim Asada. Ten z kolei twierdzi, że było to dzieło rebeliantów. Tego samego zdania jest Rosja, która w trakcie uzgadniania tekstu rezolucji zdecydowanie sprzeciwiła się włączeniu do dokumentu klauzuli użycia siły przeciwko Syrii.

Syria przystąpiła do Konwencji o zakazie broni chemicznej w połowie września. W połowie listopada zaczną pracę w Syrii eksperci OPCW. Utylizacja syryjskiej broni chemicznej ma się zakończyć w połowie 2014 roku.

Przypuszcza się, że Syria posiada około 1000 ton toksyn chemicznych, m.in. sarinu i gazu musztardowego oraz drażniącego układ krwionośny i nerwowy gazu bojowego VX.

Asad zgodził się zniszczyć je w ramach rosyjsko-amerykańskiego porozumienia, mającego zapobiec uderzeniu militarnemu USA na cele reżimu syryjskiego. Stany Zjednoczone zagroziły takim uderzeniem w reakcji na użycie broni chemicznej pod Damaszkiem.

Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej z siedzibą w Hadze jest organem wykonawczym obowiązującej od 1997 roku Konwencji o zakazie broni chemicznej. Dokument przewiduje całkowity zakaz stosowania, produkcji, składowania broni chemicznej i handlu tą bronią. Syria była jednym z niewielu krajów, które nie przystąpiły do tej konwencji.

Wśród państw, które jeszcze nie podpisały dokumentu, są Korea Północna i Egipt. Z kolei Izrael podpisał konwencję, ale jej nie ratyfikował.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 2. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

 3. schwarzenegger117072018 17.07.2018

  Schwarzenegger w ostrych słowach do Trumpa. "Sprzedał pan nasz kraj" [WIDEO]

  Były gwiazdor filmów akcji i b. gubernator Kalifornii Arnold Schwarzenegger w zamieszczonym na Twitterze nagraniu wideo powiedział, że prezydent Donald Trump na konferencji prasowej z prezydentem Rosji "sprzedał wywiad, wymiar sprawiedliwości i swój kraj".

 4. kolinda-grabar-kitarovic-17072018 17.07.2018

  Te zdjęcia prezydent Chorwacji stały się hitem sieci. Kto odpowiada za tę manipulację?

  Finałowe starcie na stadionie Łużniki w Moskwie pomiędzy Chorwacją oraz Francją skupiło na sobie uwagę milionów osób na całym świecie.

 5. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 6. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 7. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 8. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook