Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rosjanie pomogą Syrii zlikwidować broń chemiczną

30.09.2013

Rosja gotowa jest uczestniczyć we wszystkich elementach przygotowań do likwidacji broni chemicznej Syrii, a także w finansowaniu samej utylizacji tego arsenału – oświadczył rosyjski minister spraw zagranicznych Siergiej Ławrow.

"Jesteśmy gotowi uczestniczyć we wszystkich elementach przyszłej operacji: w działaniach inspekcyjnych i w ewentualnych strukturach administracyjnych do koordynowania działań ONZ i Organizacji ds. Zakazu Broni Chemicznej (OPCW) w Syrii, a także w strukturach, które prawdopodobnie trzeba będzie utworzyć do zapewnienia bezpieczeństwa (międzynarodowych ekspertów) i wsparcia syryjskich organów ochrony prawa" - oznajmił Ławrow w wywiadzie dla dziennika "Kommiersant".

Zapowiedział, że Rosja weźmie też udział w finansowaniu utylizacji syryjskiego arsenału chemicznego. "Jest to dodatkowe obciążenie dla OPCW. Potrzebne będą pieniądze. W budżecie organizacji wydatki te nie były przewidziane" - zauważył. Przypomniał, że OPCW zwróciła się już do państw-stron międzynarodowej Konwencji o zakazie broni chemicznej o dobrowolne datki na likwidację arsenału chemicznego Syrii.

Ławrow oświadczył również, że o tym, gdzie i jak będzie likwidowana ta broń, zdecydują profesjonaliści. "Muszą zobaczyć wszystko na własne oczy i określić, jakie środki trujące mogą być niszczone na miejscu i co jest do tego potrzebne. Nie można wykluczyć - choć ja osobiście w to wątpię - że Syryjczycy mają moce, które się do tego nadają" - powiedział.

Według rosyjskiego ministra na pewno zostaną użyte mobilne instalacje do utylizacji określonych rodzajów środków trujących; instalacjami takimi dysponują USA i niektóre inne kraje.

"Ponadto w porozumieniach z Genewy i rezolucji Rady Bezpieczeństwa ONZ dopuszcza się możliwość wywozu części środków trujących dla utylizacji za granicą" - wskazał.

Ławrow ujawnił też, że prezydent Władimir Putin po rozmowie z prezydentem USA Barackiem Obamą w Petersburgu "postawił zadanie unieszkodliwienia - wzięcia pod międzynarodową kontrolę, a następnie zlikwidowania - wszystkiej broni chemicznej na świecie".

Szef MSZ Rosji zwrócił uwagę, że w swojej rezolucji o likwidacji arsenału chemicznego Syrii OPCW zaapelowała do wszystkich państw, które tego jeszcze nie uczyniły, o przyłączenie się do Konwencji o zakazie broni chemicznej. Ławrow podkreślił, że z inicjatywą tą wystąpił Iran.

W nocy z piątku na sobotę Rada Bezpieczeństwa ONZ jednomyślnie uchwaliła rezolucję wzywającą do zabezpieczenia i zlikwidowania syryjskiego arsenału chemicznego. Nie zagroziła jednak reżimowi prezydenta Baszara el-Asada sankcjami za ewentualne niedostosowanie się do jej wymagań.

Rezolucja jest reakcją na użycie 21 sierpnia pod Damaszkiem broni chemicznej, co spowodowało śmierć ponad 1400 osób. Odpowiedzialnością za ten atak wspólnota międzynarodowa obciąża reżim Asada. Ten z kolei twierdzi, że było to dzieło rebeliantów. Tego samego zdania jest Rosja, która w trakcie uzgadniania tekstu rezolucji zdecydowanie sprzeciwiła się włączeniu do dokumentu klauzuli użycia siły przeciwko Syrii.

Syria przystąpiła do Konwencji o zakazie broni chemicznej w połowie września. W połowie listopada zaczną pracę w Syrii eksperci OPCW. Utylizacja syryjskiej broni chemicznej ma się zakończyć w połowie 2014 roku.

Przypuszcza się, że Syria posiada około 1000 ton toksyn chemicznych, m.in. sarinu i gazu musztardowego oraz drażniącego układ krwionośny i nerwowy gazu bojowego VX.

Asad zgodził się zniszczyć je w ramach rosyjsko-amerykańskiego porozumienia, mającego zapobiec uderzeniu militarnemu USA na cele reżimu syryjskiego. Stany Zjednoczone zagroziły takim uderzeniem w reakcji na użycie broni chemicznej pod Damaszkiem.

Organizacja ds. Zakazu Broni Chemicznej z siedzibą w Hadze jest organem wykonawczym obowiązującej od 1997 roku Konwencji o zakazie broni chemicznej. Dokument przewiduje całkowity zakaz stosowania, produkcji, składowania broni chemicznej i handlu tą bronią. Syria była jednym z niewielu krajów, które nie przystąpiły do tej konwencji.

Wśród państw, które jeszcze nie podpisały dokumentu, są Korea Północna i Egipt. Z kolei Izrael podpisał konwencję, ale jej nie ratyfikował.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. MK51700IMG3013 24.03.2017

  Prounijni Węgrzy

  Jak wynika z sondażu, większość Węgrów popiera pozostanie ich kraju w UE.

 2. rzym-stef 24.03.2017

  Kontrole, patrole i ograniczenia w ruchu przez dwa dni w stolicy Włoch

  Nadzwyczajne środki bezpieczeństwa obowiązują od piątku w Rzymie w związku z uroczystościami 60-lecia Traktatów Rzymskich

 3. mid-epa05867116 24.03.2017

  Le Pen broni Kremla

  Szefowa Frontu Narodowego była gościem rosyjskiej Dumy Państwowej.

 4. mid-epa05864121 24.03.2017

  Waszczykowski: Zapisy Deklaracji Rzymskiej są oględne

  Szef MSZ mówił w TVP o zbliżającym się szczycie UE w Rzymie.

 5. mid-epa05864394 24.03.2017

  Trump: Miałem rację ws. podsłuchów

  Republikański kongresmen Devin Nunes zapowiedział przedstawienie dodatkowych dowodów na uzasadnienie zarzutów Trumpa wobec administracji Obamy.

 6. mid-epa05866163 23.03.2017

  Próba zamachu terrorystycznego w Antwerpii

  Mężczyzna kierujący rozpędzonym samochodem usiłował w czwartek wjechać na zatłoczony główny deptak handlowy Antwerpii, na północy Belgii - poinformowała policja. Został zatrzymany, w jego samochodzie była broń. Władze twierdzą, że udało się zapobiec zamachowi.

 7. C7mQ0JRVsAA9Kb 23.03.2017

  Zastrzelono byłego deputowanego do rosyjskiej Dumy

  W centrum stolicy Ukrainy, Kijowa, zastrzelono w czwartek byłego deputowanego do rosyjskiej Dumy Państwowej Denisa Woronienkowa, który pod koniec ubiegłego roku zrzekł się obywatelstwa rosyjskiego i przyjął obywatelstwo ukraińskie.

 8. mid-epa05865154 23.03.2017

  Polak ranny w zamachu w Londynie

  Premier Theresa May poinformowała, że wśród poszkodowanych w zamachu w Londynie jest jeden Polak. Dodała, że w mieście obowiązuje czwarty stopień alarmu antyterrorystycznego.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook