Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rosjanie nie wycofują uzbrojenia z Doniecka

16.10.2015

Prorosyjscy rebelianci z Donieckiej Republiki Ludowej (DRL), którzy mieli rozpocząć w niedzielę wycofywanie z linii walk z siłami ukraińskimi uzbrojenia o kalibrze poniżej 100 mm, odłożyli ten proces do przyszłego tygodnia.

Przedstawiciel ministerstwa obrony DRL Eduard Basurin oświadczył w piątek, że przyczyną jest naruszanie warunków porozumienia przez stronę ukraińską. Sztab Generalny Ukrainy stanowczo odrzucił te oskarżenia.

„Początek wycofywania uzbrojenia w Donieckiej Republice Ludowej przeniesiono na 21 października w związku z regularnymi naruszeniami (porozumienia)” – powiedział Basurin, cytowany przez należącą do terrorystów w Doniecku agencję prasową DAN.

Basurin wyjaśnił, że odprowadzanie sprzętu będzie podzielone na trzy etapy: najpierw zostanie on wycofany z północnej części DRL w okolicach miasta Debalcewe, następnie z kierunku południowego i dopiero na końcu z odcinka przylegającego do Doniecka.

Ukraiński sztab oświadczył tymczasem, że obwinianie Kijowa o naruszanie porozumienia jest bezpodstawne. „Ta informacja nie odpowiada rzeczywistości. Jedynym wiarygodnym źródłem wiadomości na ten temat może być wyłącznie specjalna misja monitoringowa OBWE, gdyż zgodnie z mińskim protokołem tylko ona posiada pełnomocnictwa do weryfikacji jego przestrzegania” – powiedział agencji Interfax-Ukraina rzecznik sztabu, Władysław Sełezniow.

Oficer poinformował, że obecnie trwa rozpoczęte 3 października wycofywanie uzbrojenia o kalibrze poniżej 100 mm w obwodzie ługańskim. „Dziś kończymy fizyczne przerzucanie sprzętu, a jutro (w sobotę) w miejscach, gdzie został on wycofany, oczekiwana jest weryfikacja. W następnej kolejności będzie oficjalne oświadczenie, że wycofywanie uzbrojenia w obwodzie ługańskim zostało zakończone” – podkreślił Sełezniow.

Porozumienie o wycofaniu z linii walk na wschodniej Ukrainie czołgów i broni o kalibrze poniżej 100 mm zawarto pod koniec września w Mińsku. 2 października w Paryżu, po obradach przywódców krajów tzw. formatu normandzkiego (Niemcy, Francja, Ukraina i Rosja) prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że proces wycofywania uzbrojenia i tworzenia strefy buforowej w Donbasie zajmie ogółem 41 dni. Zaznaczył jednocześnie, że konflikt, który określił jako wojnę, zakończy się dopiero wraz z wyzwoleniem ostatniej części terytorium Ukrainy.

mly/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. mid-epa05721093 17.01.2017

  Nie będzie delegalizacji NPD

  „Pomimo wrogiej konstytucji ideologii NPD powinna nadal korzystać z przywilejów przewidzianych dla partii politycznych".

 2. prezydentADwyadvashem 17.01.2017

  Prezydent w Yad Vashem: To wielka lekcja

  „Nigdy nie może być, nie tylko wśród polityków, ale i zwykłych ludzi, obywateli świata, zgody na przemoc i antysemityzm”.

 3. mid-epa05723729 17.01.2017

  Wybory nowego szefa Parlamentu Europejskiego

  Wypracowane w ostatniej chwili porozumienie między liberałami i chadekami praktycznie przesądza o zwycięstwie Antonio Tajaniego.

 4. C2XIO5qXUAAQnj1 17.01.2017

  Prezydent Duda z wizytą Izraelu

  „Dziś Polskę i Izrael od wielu lat łączą serdeczne relacje. Polska jako państwo zawsze sprzyjała Izraelowi i chcę zapewnić, że nadal sprzyja”.

 5. trumpapepazflagaSI 17.01.2017

  Szef MSZ. Nie ma sygnałów zmiany polityki zagranicznej USA

  Gdyby nowa amerykańska administracja była w kwestii polityki zagranicznej i bezpieczeństwa zupełnie odmiennego zdania niż odchodząca, taki sygnał dawno by już poszedł - uważa szef MSZ Witold Waszczykowski.

 6. czarneckifratriaSI 17.01.2017

  Czarnecki: Wygra Włoch. Ale który?

  To będą pierwsze od 38 lat realne wybory w Parlamencie Europejskim, historyczny moment - uważa europoseł PiS Ryszard Czarnecki. Europejscy Konserwatyści i Reformatorzy zawarli porozumienie z Europejską Partią Ludową w sprawie głosowań - stwierdził.

 7. waszczykowski 17.01.2017

  Waszczykowski: Wizyta Merkel "w okolicach" 7 lutego

  Szef MSZ Witold Waszczykowski zapowiada, że wizyta kanclerz Niemiec Angeli Merkel w Warszawie planowana jest "w okolicach" 7 lutego. W agendzie wizyty ma pojawić się wiele kwestii bilateralnych, ale i europejskich, jak Brexit czy kryzys migracyjny.

 8. samo3 17.01.2017

  Zakończono poszukiwania malezyjskiego samolotu

  Ostatnia jednostka opuściła obszar głębinowych poszukiwań we wtorek; w ciągu prawie trzech lat przeczesano 120 tys. km kwadratowych dna morskiego na Oceanie Indyjskim - sprecyzowano.

CS139fotoMINI

Czas Stefczyka 139/2017

PDF (4,73 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook