Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rosjanie nie wycofują uzbrojenia z Doniecka

16.10.2015

Prorosyjscy rebelianci z Donieckiej Republiki Ludowej (DRL), którzy mieli rozpocząć w niedzielę wycofywanie z linii walk z siłami ukraińskimi uzbrojenia o kalibrze poniżej 100 mm, odłożyli ten proces do przyszłego tygodnia.

Przedstawiciel ministerstwa obrony DRL Eduard Basurin oświadczył w piątek, że przyczyną jest naruszanie warunków porozumienia przez stronę ukraińską. Sztab Generalny Ukrainy stanowczo odrzucił te oskarżenia.

„Początek wycofywania uzbrojenia w Donieckiej Republice Ludowej przeniesiono na 21 października w związku z regularnymi naruszeniami (porozumienia)” – powiedział Basurin, cytowany przez należącą do terrorystów w Doniecku agencję prasową DAN.

Basurin wyjaśnił, że odprowadzanie sprzętu będzie podzielone na trzy etapy: najpierw zostanie on wycofany z północnej części DRL w okolicach miasta Debalcewe, następnie z kierunku południowego i dopiero na końcu z odcinka przylegającego do Doniecka.

Ukraiński sztab oświadczył tymczasem, że obwinianie Kijowa o naruszanie porozumienia jest bezpodstawne. „Ta informacja nie odpowiada rzeczywistości. Jedynym wiarygodnym źródłem wiadomości na ten temat może być wyłącznie specjalna misja monitoringowa OBWE, gdyż zgodnie z mińskim protokołem tylko ona posiada pełnomocnictwa do weryfikacji jego przestrzegania” – powiedział agencji Interfax-Ukraina rzecznik sztabu, Władysław Sełezniow.

Oficer poinformował, że obecnie trwa rozpoczęte 3 października wycofywanie uzbrojenia o kalibrze poniżej 100 mm w obwodzie ługańskim. „Dziś kończymy fizyczne przerzucanie sprzętu, a jutro (w sobotę) w miejscach, gdzie został on wycofany, oczekiwana jest weryfikacja. W następnej kolejności będzie oficjalne oświadczenie, że wycofywanie uzbrojenia w obwodzie ługańskim zostało zakończone” – podkreślił Sełezniow.

Porozumienie o wycofaniu z linii walk na wschodniej Ukrainie czołgów i broni o kalibrze poniżej 100 mm zawarto pod koniec września w Mińsku. 2 października w Paryżu, po obradach przywódców krajów tzw. formatu normandzkiego (Niemcy, Francja, Ukraina i Rosja) prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że proces wycofywania uzbrojenia i tworzenia strefy buforowej w Donbasie zajmie ogółem 41 dni. Zaznaczył jednocześnie, że konflikt, który określił jako wojnę, zakończy się dopiero wraz z wyzwoleniem ostatniej części terytorium Ukrainy.

mly/PAP

[fot. PAP/EPA]

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook