Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rosjanie nie wycofują uzbrojenia z Doniecka

16.10.2015

Prorosyjscy rebelianci z Donieckiej Republiki Ludowej (DRL), którzy mieli rozpocząć w niedzielę wycofywanie z linii walk z siłami ukraińskimi uzbrojenia o kalibrze poniżej 100 mm, odłożyli ten proces do przyszłego tygodnia.

Przedstawiciel ministerstwa obrony DRL Eduard Basurin oświadczył w piątek, że przyczyną jest naruszanie warunków porozumienia przez stronę ukraińską. Sztab Generalny Ukrainy stanowczo odrzucił te oskarżenia.

„Początek wycofywania uzbrojenia w Donieckiej Republice Ludowej przeniesiono na 21 października w związku z regularnymi naruszeniami (porozumienia)” – powiedział Basurin, cytowany przez należącą do terrorystów w Doniecku agencję prasową DAN.

Basurin wyjaśnił, że odprowadzanie sprzętu będzie podzielone na trzy etapy: najpierw zostanie on wycofany z północnej części DRL w okolicach miasta Debalcewe, następnie z kierunku południowego i dopiero na końcu z odcinka przylegającego do Doniecka.

Ukraiński sztab oświadczył tymczasem, że obwinianie Kijowa o naruszanie porozumienia jest bezpodstawne. „Ta informacja nie odpowiada rzeczywistości. Jedynym wiarygodnym źródłem wiadomości na ten temat może być wyłącznie specjalna misja monitoringowa OBWE, gdyż zgodnie z mińskim protokołem tylko ona posiada pełnomocnictwa do weryfikacji jego przestrzegania” – powiedział agencji Interfax-Ukraina rzecznik sztabu, Władysław Sełezniow.

Oficer poinformował, że obecnie trwa rozpoczęte 3 października wycofywanie uzbrojenia o kalibrze poniżej 100 mm w obwodzie ługańskim. „Dziś kończymy fizyczne przerzucanie sprzętu, a jutro (w sobotę) w miejscach, gdzie został on wycofany, oczekiwana jest weryfikacja. W następnej kolejności będzie oficjalne oświadczenie, że wycofywanie uzbrojenia w obwodzie ługańskim zostało zakończone” – podkreślił Sełezniow.

Porozumienie o wycofaniu z linii walk na wschodniej Ukrainie czołgów i broni o kalibrze poniżej 100 mm zawarto pod koniec września w Mińsku. 2 października w Paryżu, po obradach przywódców krajów tzw. formatu normandzkiego (Niemcy, Francja, Ukraina i Rosja) prezydent Ukrainy Petro Poroszenko oświadczył, że proces wycofywania uzbrojenia i tworzenia strefy buforowej w Donbasie zajmie ogółem 41 dni. Zaznaczył jednocześnie, że konflikt, który określił jako wojnę, zakończy się dopiero wraz z wyzwoleniem ostatniej części terytorium Ukrainy.

mly/PAP

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 42564341528dcd6247a0b 29.03.2017

  Władze Ukrainy potępiły atak na polski konsulat

  - Prezydent Ukrainy Petro Poroszenko zdecydowanie potępił ostrzał polskiego konsulatu w Łucku na północnym zachodzie kraju - oświadczył w środę jego rzecznik Swiatosław Cehołko.

 2. mid-epa05876034 29.03.2017

  Senat USA zatwierdził przyjęcie Czarnogóry do NATO

  Senat amerykańskiego Kongresu miażdżącą przewagą głosów 97 "za" do 2 "przeciw" zaaprobował poprawki w traktacie waszyngtońskim pozwalające na przyjęcie Czarnogóry do NATO.

 3. phpThumbgeneratedthumbnailJPEG 29.03.2017

  Ostrzelano polski konsulat w Łucku

  W nocy z wtorku na środę ostrzelana została siedziba polskiego konsulatu w Łucku, na północnym zachodzie Ukrainy - powiedział PAP konsul RP w tym mieście Krzysztof Sawicki. Według niego budynek został uszkodzony, ale na szczęście nikt nie ucierpiał.

 4. mid-epa05874018 28.03.2017

  Trump o rosyjskich powiązaniach Clintonów

  Prezydent USA wzywa do zbadania sprawy małżeństwa Clintonów i ich powiązań z Kremlem.

 5. trz111 28.03.2017

  Platforma chce Trzaskowskiego w EPP

  Z nieoficjalnych informacji PAP wynika, że PO chce, by stanowisko wiceprzewodniczącego EPP przypadło Trzaskowskiemu.

 6. tarcz445 28.03.2017

  Rosja: Tarcza USA może być użyta przeciwko nam

  -Rozmieszczanie systemu obrony przeciwrakietowej konsekwentnie niszczy utrwalony system bezpieczeństwa międzynarodowego- powiedział gen. Wiktor Poznichir.

 7. austriarefugees 28.03.2017

  Austria przeciwna kolejnej relokacji uchodźców

  "Uważamy, że (w naszym przypadku) konieczne jest wyjątkowe traktowanie, bo Austria wypełniła już swoje zobowiązania" - podkreślił kanclerz Christian Kern.

 8. the-flag-of-the-1557899960720 28.03.2017

  Na Węgrzech wchodzi w życie nowe prawo azylowe

  Na Węgrzech weszła we wtorek w życie krytykowana przez ONZ i organizacje obrony praw człowieka ustawa, zgodnie z którą osoby ubiegające się o azyl będą musiały w razie stanu kryzysowego czekać na rozpatrzenie wniosku w strefach tranzytowych na granicy.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook