Jedynie prawda jest ciekawa


Rosjanie kolejny raz przegrywają ws. Jukosu

31.07.2014

Władze Rosji mogą podjąć decyzję o wycofaniu się z Rady Europy z powodu prestiżowych i bolesnych przegranych przed Europejskim Trybunałem Praw Człowieka w Strasburgu - ocenia ekspert prawa międzynarodowego prof. Ireneusz Kamiński.

W czwartek Europejski Trybunał Praw Człowieka w Strasburgu nakazał Rosji wypłacenie byłym akcjonariuszom koncernu naftowego Jukos prawie 1,9 mld euro. Kwota ta ma być odszkodowaniem za bezprawne pozbawienie ich majątku poprzez zawyżone podatki i zmanipulowaną licytację.

"Europejski Trybunał Praw Człowieka ogłosił wyrok w „finansowej części” skargi Jukosu przeciwko Rosji i jako „słuszne zadośćuczynienie”, a w rzeczywistości odszkodowanie, zasądzono kwotę 1 mln 866 tys. euro. To najwyższa suma w historii strasburskiego trybunału" - powiedział PAP prof. Kamiński z Instytutu Nauk Prawnych PAN.

Ekspert zwrócił uwagę, że poza wyrokiem w sprawie Jukosu Rosja w czwartek przegrała też inny prestiżowy proces w Strasburgu. "W sprawie wytoczonej przez Borysa Niemcowa, byłego premiera i jednego z liderów opozycji, Trybunał uznał, że zatrzymanie tego polityka po manifestacji w Moskwie stanowiło złamanie prawa do swobody zgromadzeń. Natomiast późniejsze skazanie Niemcowa było naruszeniem prawa do wolności osobistej i prawa do rzetelnego procesu sądowego, a warunki istniejące w areszcie naruszały zakaz nieludzkiego i poniżającego traktowania" – zaznaczył Kamiński. Dodał, że Niemcow dostał 26 tysięcy euro odszkodowania.

W tym tygodniu również Stały Trybunał Arbitrażowy w Hadze orzekł wypłacenie przez Rosję dawnym akcjonariuszom Jukosu odszkodowania w kwocie blisko 52 mld dolarów. Trybunał uzasadnił ten wyrok rolą rosyjskich władz w doprowadzeniu tej spółki do bankructwa i przejęcia jej najcenniejszych aktywów przez państwowy koncern Rosnieft.

"W wyroku Europejskiego Trybunału Praw Człowieka nakazano Rosji, by w ciągu sześciu miesięcy

przedłożyła wiążący kalendarz wypłat, uzgodniony z Komitetem Ministrów Rady Europy. Tymczasem po haskim wyroku Rosja zapowiedziała skargę o uchylenie wyroku Stałego Trybunału Arbitrażowego do holenderskiego sądu. Skarga ta ma niewielkie szanse, a w Rosji pojawiły się głosy, że i tak nie należy płacić. W przypadku Strasburga może ona wnioskować o ponowne rozpoznanie „finansowego wyroku” przez Wielką Izbę, ale prawdopodobieństwo przyjęcia wniosku w praktyce jest równe zeru" - tłumaczył Kamiński.

Rosja ma obecnie trzy miesiące na złożenie wniosku o Wielką Izbę. Po tym okresie wyrok stanie się prawomocny i Rosja będzie zobowiązana do jego wykonania. Wykonanie wyroku będzie wówczas nadzorował Komitet Ministrów Rady Europy i oznaczałoby to przystąpienie do płatności. "Podejrzewam, że tego nie będzie. Wówczas Rada Europy mogłaby po raz pierwszy skorzystać z wprowadzonej przez Protokół nr 14 szczególnej skargi „Europa przeciwko państwu”. Potrzeba do tego większości dwóch trzecich głosów Komitetu Ministrów Rady Europy. Ale być może Rada Europy nie będzie miała szansy na taki ruch, ponieważ władze Rosji mogą podjąć decyzję o wystąpieniu z tej organizacji" - mówił ekspert.

Przypomniał, że niedawno Rosja przegrała przed strasbuskim trybunałem proces z Gruzją, który dotyczył masowego wydalenia z Rosji Gruzinów w odwecie za zatrzymanie rosyjskich wojskowych pod zarzutem szpiegostwa. "Był to wyrok Wielkiej Izby i Moskwa nie ma możliwości odwołania się od werdyktu. Co też ważne, obu państwom dano trzy miesiące na zawarcie ugody w sprawie odszkodowania. Do porozumienia zapewne nie dojdzie i Trybunał będzie musiał - jak w sprawie Jukosu – sam określić sumę odszkodowania" - zauważył Kamiński.

"Rosyjscy komentatorzy coraz częściej po wyrokach europejskich trybunałów wprost wzywają, by w imię obrony „rosyjskiej suwerenności” wyjść z Europejskiej Konwencji Praw Człowieka. Sądziłem, że dla Rosji krytycznym punktem będzie wyrok w drugiej skardze gruzińskiej przeciwko Moskwie, dotyczącej wojny z sierpnia 2008 roku, którego wydanie się zbliża. W kolejce do rozpoznania czekają też liczne skargi dotyczące niedawnych wydarzeń na Krymie, w tym skarga międzypaństwowa wniesiona przez Ukrainę" - powiedział Kamiński.

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. downingstreet23012018 23.01.2018

  Fake news to nie tylko polski problem! Rząd Theresy May będzie walczył z dezinformacją

  - Rzecznik brytyjskiej premier Theresy May zapowiedział we wtorek, że rząd planuje powołanie specjalnej instytucji poświęconej komunikacji i bezpieczeństwu narodowemu, która będzie zwalczać próby dezinformowania opinii publicznej, w tym przez państwa trzecie.

 2. 1270putinkremlin 23.01.2018

  Wściekły atak na rosyjski Memoriał. Nie mogą im darować walki o prawa człowieka?

  Do kolejnych incydentów wymierzonych w Stowarzyszenie Memoriał, organizację broniącą praw człowieka, doszło we wtorek na rosyjskim Kaukazie Północnym, w Dagestanie. Pracownicy Memoriału otrzymują telefoniczne pogróżki, wcześniej podpalono ich auto

 3. merkel22012018 22.01.2018

  Prezydent Niemiec wzmaga presję na kanclerz Merkel. "Niemcy oczekują nowego rządu"

  - Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział, że po czterech miesiącach od wyborów parlamentarnych mieszkańcy kraju oczekują powstania nowego rządu, wzmagając w ten sposób - w ocenie dpa - presję na CDU/CSU i SPD ws. utworzenia koalicji.

 4. pentagon22012018 22.01.2018

  Pentagon potwierdza: Rosjanie budują największą bombę w historii!

  Przygotowany przez Pentagon raport o stanie arsenału atomowego, który niedawno wyciekł do mediów, potwierdza, że taka broń istnieje.

 5. Radio1 22.01.2018

  Rasizm w pigułce. BBC znów szuka nie-białych pracowników

  Stacjam szuka osób w wieku 16-25 lat chcących odbyć roczny staż w programie Newsbeat, przedstawianym przez BBC jako flagowy program informacyjny

 6. Cottbustt 22.01.2018

  Gorąca atmosfera tuż obok polskiej granicy! Niemieckie miasto ma dość uchodźców

  W Chociebużu (Cottbus) we wschodnich Niemczech po sobotniej kilkusetosobowej demonstracji przeciw obecności uchodźców doszło do utarczek między obywatelami Niemiec a cudzoziemcami. Interweniowała policja - donoszą w poniedziałek lokalne media

 7. Marszdlazyciaparyz 22.01.2018

  Francuzi po raz kolejny przeszli w obronie życia. Antifa zaatakowała uczestników gazem!

  Niedzielny marsz dla życia w Paryżu został zakłócony między innymi przez Femen i Antifę. Obecnie we Francji przeprowadza się około 200 tysięcy zabiegów aborcji rocznie

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook