Jedynie prawda jest ciekawa


Rosjanie grożą Ukrainie katastrofą

13.11.2014

Ministerstwo Spraw Zagranicznych Federacji Rosyjskiej ostrzegło, że wznowienie działań wojennych na Ukrainie miałoby katastrofalne skutki dla tego kraju. Zaprzeczyło też, jakoby na wschodzie Ukrainy przebywali wojskowi z Rosji.

"Porozumienia z Mińska pozostają podstawą uregulowania konfliktu na Ukrainie. Wznowienie działań wojennych byłoby katastrofalne z punktu widzenia sytuacji na Ukrainie" - oświadczył rzecznik MSZ Aleksandr Łukaszewicz na briefingu w Moskwie.

Łukaszewicz zarzucił władzom w Kijowie, że nie wywiązują się z zobowiązań wynikających z porozumień z Mińska i że dążą do wznowienia działań wojennych w Donbasie. "Kategorycznie nie można dopuścić do tego scenariusza. Strona rosyjska stara się do tego nie dopuścić. Do tego samego wzywa wszystkich uczestników procesu" - oznajmił przedstawiciel MSZ Rosji.

Łukaszewicz zdementował informacje o rosyjskiej obecności wojskowej na wschodzie Ukrainy i przekraczaniu przez wojskowych z Rosji granicy rosyjsko-ukraińskiej. "Mówię oficjalnie, że żadnych ruchów wojsk przez granicę, a tym bardziej obecności naszych wojskowych na terytorium Ukrainy nie było i nie ma" - oświadczył.

Zdaniem rzecznika rosyjskiego MSZ, oskarżając Rosję o wysyłanie wojsk na Ukrainę, Zachód próbuje usprawiedliwić swoje postępowanie. W ocenie Łukaszewicza, zarzuty te są gołosłowne. "Jeśli macie fakty, to je przedstawcie, a nie ograniczajcie się do bezpodstawnych oskarżeń" - powiedział.

Łukaszewicz przekazał, że sytuacja na Ukrainie będzie jednym z tematów rozmów rosyjskiego ministra spraw zagranicznych Siergieja Ławrowa z szefem dyplomacji Niemiec Frankiem-Walterem Steinmeierem, który 18 listopada złoży wizytę w Moskwie.

Przedstawiciel MSZ Rosji oznajmił, że strona rosyjska liczy na poparcie ze strony Kijowa w sprawie kolejnego transportu z pomocą humanitarną Rosji dla wschodniej Ukrainy. Łukaszewicz podał, że zorganizowany przez rosyjskie Ministerstwo ds. sytuacji nadzwyczajnych konwój liczy 82 pojazdy ciężarowe; granicę chce przekroczyć w piątek.

Rzecznik MSZ po raz kolejny skrytykował sankcje nałożone na Moskwę przez kraje zachodnie z powodu agresywnej polityki Rosji wobec Ukrainy. "Jednostronne sankcje wprowadzane przez naszych partnerów są absolutnie nielegalne i zapędzają sytuację w ślepy zaułek" – powiedział.

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. 1270trebes 24.03.2018

  Trzy bomby w supermarkecie, w którym przetrzymywano zakładników

  Policja znalazła trzy ładunki wybuchowe w supermarkecie w Trebes, gdzie w sobotę napastnik przetrzymywał zakładników i zabił trzy osoby - poinformowały w sobotę źródła sądowe. Dochodzenie w tej sprawie prowadzi specjalna prokuratura antyterrorystyczna z Paryża.

 2. DudaAdar 24.03.2018

  Na takich sojuszników możemy liczyć! Węgry zapowiadają weto w sprawie Polski

  Słowa prezydenta Węgier Janosa Adera, że Polska może liczyć na weto Węgier w razie niesprawiedliwej procedury Brukseli, wybija w sobotę na pierwszy plan prasa węgierska po jego spotkaniu z prezydentem Andrzejem Dudą na Węgrzech

 3. Trump24032018 24.03.2018

  Kontrowersyjna decyzja Trumpa. W armii będą służyć transseksualiści

  Prezydent USA Donald Trump zrezygnował z wprowadzenia całkowitego zakazu przyjmowania osób transpłciowych do wojska. Pozostawił ministrowi obrony Jamesowi Mattisowi możliwość rozpatrzenia każdego przypadku z osobna

 4. Trebes23032018 23.03.2018

  Francuskie władze ostro o strzelaninie w Trebes: to akt terroru

  Cztery osoby, w tym napastnik, zginęły, a trzy zostały ranne w Trebes na południu Francji, gdzie sprawca otworzył ogień do policji i wziął zakładników w supermarkecie. Władze Francji traktują incydent jako akt terroru. Do ataku przyznało się Państwo Islamskie

 5. england23032018 23.03.2018

  This is England! Ten krótki film mówi więcej o Wielkiej Brytanii niż chcielibyście wiedzieć

  I znacznie więcej, niż setki poważnych książek i filmów

 6. whales23032018 23.03.2018

  Wstrząsający widok. Ponad 130 grindwali zginęło wyrzuconych na brzeg

  Według władz agencji AP ponad 150 grindwali utknęło w Zatoce Hamelin i tylko 15 z nich przeżyło.

 7. 1270moscowrazdwa 23.03.2018

  Mazurek: nie powinniśmy okazywać słabości wobec Rosji; trzeba postępować zdecydowanie

  Z Rosją trzeba postępować w sposób zdecydowany i twardy; to jest taki kraj, który nie boi się słabych decyzji, więc my słabości w postępowaniu z Rosją nie powinniśmy okazywać - oceniła rzeczniczka PiS Beata Mazurek

CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook