Jedynie prawda jest ciekawa


Rosjanie ćwiczą spadochroniarzy. Gdzie ich rzucą?

11.08.2014

Kolejne duże manewry wojskowe Rosji budzą niepokój w państwach naszego regionu. Tym razem chodzi o wojska powietrzno-desantowe w obwodzie Pskowskim graniczącym z Białorusią i Łotwą. O ćwiczeniach poinformowało rosyjskie ministerstwo obrony.

Telewizja Belsat podaje, że w manewrach bierze udział 76. gwardyjska dywizja desantowo-szturmowa z Pskowa, która w roku 2008 brała udział w ataku na Gruzję w konflikcie rosyjsko-gruzińskim.

Trzy tysiące spadochroniarzy wraz z artylerią samobieżną zostanie zrzuconych na nieznany teren i będzie prowadziło operację ofensywną połączoną ze strzelaniem ostrą amunicją. Zrzutu 12 jednostek techniki mają dokonać samoloty transportowe Ił-76. Ogółem w manewrach ma wziąć udział ponad 30 samolotów i helikopterów bojowych, w tym Su-34, Ka-52, Mi-28, Mi-24, Mi-8 oraz Ił-76.

W dniach 14-15 sierpnia odbędzie się strzelanie, w tym nocne. Wojska desantowe będą ćwiczyć niszczenie obiektów nieprzyjaciela.

Belsat przypomina, że dywizja desantowo-szturmowa w armii rosyjskiej różni się od powietrzno-desantowej tym, że 100 procent jej osobowego składu jest przygotowanych do zrzutu ze spadochronem. Oprócz tego w dywizjach szturmowych w każdym pułku dodany jest wzmocniony batalion, który potrafi dokonywać zrzutu z samolotów całej swojej techniki ciężkiej.

W ostatnim czasie Rosjanie prowadzą coraz więcej manewrów w zachodnich okręgach wojskowych W minionym tygodniu zakończyły się ćwiczenia lotnictwa nieopodal granic z Ukrainą.

ruk, Belsat.eu

[Fot. Wikimedia Commons / Rząd FR]
CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook