Jedynie prawda jest ciekawa

Rosjanie ćwiczą bombardowanie

05.12.2014

Rosyjskie wojsko prowadzi kolejne ćwiczenia w pobliżu granicy z Ukrainą. Na poligonie znajdującym się w regionie astrachańskim piloci trenują zrzucanie bomb z wiekowych szturmowców Su-25 w odnowionej wersji.

W działaniach biorą udział lotnicy Południowego Okręgu Wojskowego, którzy doskonalą wspieranie wojsk lądowych i bombardowanie. Można również zobaczyć zmodernizowane Su-25 w najnowszej wersji SM, które stacjonują na lotnisku w Krasnodarze.

Su-25 zaprojektowano jeszcze w latach 70. i przez następne dekady nie były poddawane renowacji. Rosjanie dysponowali 300 takimi maszynami, które w XXI wieku nie nadają już się do użytku. Próby odnowienia podjęto w latach 90., ale zrezygnowano z nich z powodu braku pieniędzy.

Ponownie spróbowano dopiero w 2000 roku, ale wówczas również pojawiły się problemy natury finansowej. 

Obecnie priorytetem Rosjan jest wymiana elektroniki maszyn i umożliwienie wykonywania precyzyjnych ataków, zarówno w dzień jak i w nocy.

Pierwsze Su-25SM trafiły po renowacji do lotników Południowego Okręgu Wojskowego w ubiegłym roku. Do 2020 roku odnowionych ma zostać 80, które będą stanowiły podstawę rosyjskiego lotnictwa szturmowego.

gah/tvn24.pl

[fot. screenshot z materiału video TVN24]

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook