Jedynie prawda jest ciekawa


Rosja znowu szczuje przeciw USA

19.12.2017
1270pucintruymp
Rosja znowu szczuje przeciw USA

Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow oświadczył we wtorek, że nowa strategia bezpieczeństwa narodowego USA świadczy o tym, iż Waszyngton nie akceptuje "świata wielobiegunowego"; dokument ten - zdaniem Pieskowa - ma "charakter imperialny".

"Pobieżna lektura strategii, szczególnie tych części, gdzie wymieniany jest w taki czy inny sposób nasz kraj, pokazuje, że dokument ma charakter imperialny, widać niechęć do rezygnacji ze świata jednobiegunowego" - powiedział rzecznik Kremla. Ocenił, że widoczny jest w strategii "brak akceptacji dla świata wielobiegunowego".

Pieskow zastrzegł jednak, że Moskwa dostrzega pewne "skromne akcenty pozytywne" dotyczące Rosji. Wymienił wśród nich gotowość do współpracy z Moskwą "w sferach, które są zgodne z interesami Amerykanów". "To jest absolutnie zbieżne z naszym podejściem, które deklarował prezydent Rosji Władimir Putin, dlatego że Moskwa także dąży do współpracy z USA tam, gdzie jest to dla nas korzystne i w takim stopniu, w jakim gotowi są dążyć nasi koledzy amerykańscy" - powiedział przedstawiciel Kremla.

Pieskow zapewnił przy tym, że Rosja nie może pogodzić się z postawą wobec niej - wyrażoną jego zdaniem w amerykańskiej strategii - jako wobec zagrożenia dla bezpieczeństwa Stanów Zjednoczonych.

Przedstawiciel Kremla zapowiedział też, że nowa strategia bezpieczeństwa narodowego USA zostanie uważnie przestudiowana "we wszystkich odpowiednich resortach".

Z Moskwy Anna Wróbel (PAP)

Warto poczytać

 1. trump21062018 21.06.2018

  Trump się ugiął? Będą zmiany w polityce migracyjnej

  Prezydent Donald Trump wydał w środę rozporządzenie wykonawcze przewidujące zakończenie praktyki oddzielania dzieci nielegalnych imigrantów od rodziców. Na mocy rozporządzenia nielegalni imigranci z dziećmi będą mogli wspólnie przebywać w ośrodkach odosobnienia.

 2. panama-papers-21062018 21.06.2018

  Bliski współpracownik Putina uwikłany w Panama Papers. Trwa śledztwo

  W Panamie wszczęto dochodzenie w sprawie firmy należącej do wiolonczelisty Siergieja Rołdugina, przyjaciela prezydenta Rosji Władimira Putina - podała niezależna "Nowaja Gazieta". To następstwo dziennikarskiego śledztwa dotyczącego dokumentów Panama Papers

 3. medycyna21062018 21.06.2018

  Porażające wyniki kontroli w szpitalu. Z powodu błędów lekarzy zmarło 450 pacjentów

  Niezależna komisja śledcza badająca oskarżenia dotyczące błędów lekarskich w szpitalu w Gosport w Anglii oceniła w opublikowanym w środę raporcie, że ponad 450 osób zmarło w wyniku niewłaściwego przepisywania silnych leków przeciwbólowych w latach 1989-2000.

 4. warsaw20062018 20.06.2018

  Brytyjczycy ostrzegają Polskę. „Domaganie się reparacji od Niemiec będzie ryzykowne”

  Brytyjski wiceminister spraw zagranicznych ds. europejskich Alan Duncan ostrzegł w środę, że ponowne otwarcie kwestii niemieckich reparacji przez polski rząd wiąże się z ryzykiem. Jak dodał, rząd w Londynie uważa ten temat za zamknięty.

 5. ImigranciFlickr 20.06.2018

  Tysiące imigrantów zbliżają się do Europy. Poważne ostrzeżenie!

  Podczas spotkania w Austrii wiceszef agencji Frontex Berndt Korner ostrzegł, że tysiące imigrantów z państw islamskich jest w drodze do Europy.

 6. metro20062018 20.06.2018

  Wybuch na stacji metra w Londynie. Policja aresztowała mężczyznę

  Londyńska policja transportowa poinformowała w środę o zatrzymaniu 23-letniego mężczyzny po wtorkowej eksplozji na stacji metra Southgate. Do zatrzymania doszło pod zarzutem działania, które mogło wywołać zniszczenia, a także zagrozić bezpieczeństwu na kolei.

 7. papiez20062018 20.06.2018

  Papież Franciszek krytykuje politykę migracyjną i mówi wprost: "Cała Europa powinna przyjmować migrantów"

  Papież Franciszek w wywiadzie dla Reutersa skrytykował politykę imigracyjną administracji USA, prowadzącą do rozdzielania dzieci od rodziców, którzy nielegalnie przekroczyli granicę z Meksykiem. Oznajmił też, że cała Europa powinna przyjmować migrantów.

 8. usarpconz20062018 20.06.2018

  Stany zjednoczone opuszczają Radę Praw Człowieka ONZ. Określają organizację "parodią praw człowieka"

  Stany Zjednoczone wystąpiły we wtorek z Rady Praw Człowieka ONZ. "Rada Praw Człowieka ONZ jest niewarta swojej nazwy" powiedziała ambasador Nikki Haley, stała przedstawicielka USA w ONZ, która poinformowała we wtorek o decyzji administracji prezydenta Trumpa.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook