Jedynie prawda jest ciekawa


Rosja znów udzieli wsparcia terrorystom?

03.02.2015

Mimo ciężkich walk, rebeliantom wciąż nie udaje się zdobyć tzw. występu debalcewskiego. Niewykluczone, że nadszedł już moment, w którym do akcji wkroczą regularne oddziały rosyjskiej armii.

Liderzy samozwańczych republik ludowych, jakie powstały na ukraińskim terytorium: Igor Płotnicki i Aleksander Zacharczenko oświadczyli, że są gotowi do wstrzymania ognia i powrotu do rozmów. Z kolei prezydent Rosji Władimir Putin wyraził „skrajne zaniepokojenie” sytuacją w Donbasie i również wezwał do wstrzymania walk i przystąpienia do negocjacji.

Najwyraźniej prorosyjscy terroryści potrzebują czasu na przegrupowanie oddziałów i uzupełnienie swoich dotychczasowych strat. Ogłoszenie mobilizacji w takim momencie może oznaczać tylko jedno - Donbas czeka przybycie kolejnych tysięcy rosyjskich żołnierzy.

Warto pamiętać, że powrót na ukraiński front regularnych oddziałów rosyjskiej armii może mieć równie wyniszczające skutki, jakie przyniosła ofensywa „zielonych ludzików” w sierpniu. Zakończyło się to militarnym kataklizmem Ukrainy.

Rejon Debalcewa, o który toczą się walki jest - pod względem strategicznym - znacznie ważniejszy niż lotnisko w Doniecku, które jako cel rosyjsko-ukraińskiej batalii obrosło już legendą. Dlatego, jak podaje podaje dziennik Adama Michnika, nie brakuje wielu ofiar po obu stronach. Według rzecznika sztabu generalnego Władysława Selezniowa, obecnie szpitale zapełniły się 450 rannymi żołnierzami ukraińskimi. Tylko w niedzielę zginęło 5 wojskowych. Straty po drugiej stronie są znacznie większe: zginęło aż 180 prorosyjskich terrorystów, a 250 jest rannych.

„To już nie pojedyncze starcia jak pod Iłowajskiem czy na donieckim lotnisku. To najzacieklejsza i największa bitwa wojny rosyjsko-ukraińskiej. Operacja bojowa na pełną skalę, angażująca wojska zmechanizowane, wymagająca współpracy zwiadu, piechoty, artylerii sił pancernych, środków radiolokacyjnych i rozpoznania artyleryjskiego” - napisał Jurij Butusow, ukraiński dziennikarz specjalizujący się w wojskowości.

gah/tvn24.pl/GW

[fot. PAP/EPA/ANASTASIA VLASOVA]

Warto poczytać

 1. antysemityzm-18072018 18.07.2018

  Brytyjska partia krytykuje działania Izraela. Została oskarżona o antysemityzm

  Opozycyjna Partii Pracy została oskarżona o antysemityzm i "bezprecedensową pogardę" wobec brytyjskiej społeczności żydowskiej, gdy odmówiła przyjęcia w całości definicji antysemityzmu według Międzynarodowego Sojuszu na rzecz Pamięci o Holokauście (IHRA)

 2. Imigranciwiki 18.07.2018

  Kapitan zawrócił statek po tym, jak odkrył na nim migrantów

  Prom z belgijskiego portu Zeebrugge, który miał płynąć przez Morze Północne, zawrócił, gdy odkryto w nim grupę migrantów, mających nadzieję na nielegalne przedostanie się na Wyspy Brytyjskie

 3. ladypank18072018 18.07.2018

  "Nie pierwszy raz polski rock w Grodnie jest na cenzurowanym". Odwołano koncert Lady Pank na Białorusi

  Koncert zespołu Lady pank w Grodnie planowany na 28 lipca został odwołany przez tamtejsze władze. Strona białoruska nie podaje jednoznacznego powodu wycofania zgody na występ polskiego zespołu, jednak Polacy mieszkający w Grodnie podejrzewają, że za tę decyzję mogło być odpowiedzialne KGB.

 4. juncker13072018 18.07.2018

  Juncker zdradza, co było powodem jego kiepskiej dyspozycji. „Moje zachowanie nie wynikało ze spożycia alkoholu”

  Szef Komisji Europejskiej Jean-Claude Juncker zaprzeczył, że jego zachowanie podczas niedawnego szczytu NATO wynikało z tego, że był pod wpływem alkoholu.

 5. dywizjon30318072018 18.07.2018

  Pomnik pilotów dywizjonu 303 w centrum Londynu? Trwa zbiórka podpisów

  Jest szansa, aby w centrum Londynu stanął pomnik ku czci pilotów dywizjony 303. Aktualnie trwa zbiórka podpisów pod petycją, aby sprawą budowy monumentu zajął się brytyjski rząd i parlament.

 6. 1270islamgereira 18.07.2018

  Muzułmanka: musicie się z nami liczyć, wkrótce będziemy większością!

  Kraje Zachodu przechodzą wielką społeczną przemianę – islamska diaspora czuje się tam coraz potężniejsza i coraz głośniej domaga się swoich praw, nawet wtedy, gdy naruszają one dotychczas panujące tam zasady

 7. pizza-17072018 17.07.2018

  Znana sieć pizzerii oskarżona o rasizm. Właściciel użył "zakazanego słowa"

  John Schnatter, założyciel powoli wchodzącej do Polski popularnej sieci pizzerii "Papa John’s" musiał zrezygnować ze stanowiska szefa rady nadzorczej własnej firmy. Wszystko przez to, że w ramach ćwiczeń użył... niewłaściwego słowa.

 8. krokodyl17072018 17.07.2018

  Krokodyl w Rzymie? Karabinierzy przeszukują kanały

  W rejonie Rzymu trwają poszukiwania krokodyla, choć nie ma pewności czy istnieje. Ci, którzy twierdzą, że go widzieli w jednym z kanałów, mówią, że gad jest ogromny. Okolice miasteczka Fiumicino przeszukują karabinierzy.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook