Jedynie prawda jest ciekawa

Rosja: Zdrada stanu - zdefiniowana na nowo

23.10.2012

Rosyjska duma rozszerzyła określenie zdrady stanu. Jak twierdzi opozycja jest to częścią rozprawy Kremla z przeciwnikami i może posłużyć do oskarżenia wielu osób o szkodzenie państwu.

Proponowane zmiany redefiniują zdradę stanu, włączając do tego pojęcia działania polegające na pomocy finansowej i technicznej tym, którzy chcą narazić na szwank bezpieczeństwo Rosji, jej "porządek konstytucyjny, suwerenność i integralność państwową i terytorialną". Wprowadzone zmiany zaostrzają też kryteria ochrony tajemnicy państwowej.

Ustawę, która uzupełnia kodeks karny, przyjęto we wtorek w drugim i trzecim - ostatnim – czytaniu  stosunkiem głosów 375 do 2. Kolejnym krokiem jest głosowanie w izbie wyższej - Radzie Federacji – i podpis prezydenta.

Opozycyjna partia Sprawiedliwa Rosja mówi, że była przeciwna zmianom, gdyż tak szerokie pojęcie zdrady stanu oznacza, że "niemal każdy obywatel Rosji, który ma jakiekolwiek kontakty z obcokrajowcami", może zostać oskarżony o zdradę ojczyzny.

Obrońcy praw człowieka ostrzegają, że nowe prawo może być użyte przeciwko każdemu, kto się narazi władzom.

"To prawo uchwalono, by móc je dowolnie interpretować" - powiedział Aleksandr Czerkasow ze  stowarzyszenia Memoriał. "Wyobraźmy sobie, że (władze) potraktują to poważnie i zaczną stosować do każdego te zasady. To będzie oznaczać pożegnanie się z życiem społecznym i politycznym, a także z kontaktami międzynarodowymi".

Wcześniej w tym roku rosyjski parlament uchwalił ustawę zaostrzającą zasady działania organizacji pozarządowych (NGO's), które otrzymują granty z zagranicy i uczestniczą w życiu politycznym. Zgodnie z tym aktem prawnym wspomniane NGO's otrzymają status "organizacji pełniących funkcje zagranicznych agentów" i zostaną objęte restrykcyjną kontrolą ze strony państwa.

ansa/PAP

[fot. PAP/EPA]

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook