Jedynie prawda jest ciekawa


Rosja zbroi się na potęgę

20.11.2011

Rosyjska armia prowadzi największe od upadku ZSRS zakupy sprzętu wojskowego dla swojej armii. W ciągu najbliższych 10 lat Kreml kupi broń za 650 mld dolarów.

Obecnie w armii rosyjskiej dominuje kierunek stawiający na technologię, a nie na człowieka. Stąd prace nad rozbudową m.in. kosmicznej technologii – wskazuje w rozmowie ze Stefczyk.info Andrzej Maciejewski, ekspert Instytutu Sobieskiego w obszarze polityki i kontaktów z Rosją.

Rosyjscy wojskowi myślą przede wszystkim o kontraktach na nowoczesną broń z Zachodu. Własnych produktów, m.in. legendarnych AK-47, już nie potrzebują, ponieważ mają ich pod dostatkiem. Armia dysponuje aż 17 milionami kałasznikowów.

Rosyjscy eksperci wskazują, że zakup najnowocześniejszej technologicznie broni będzie trudny, ponieważ żadne państwo nie jest zbyt chętne do sprzedawania tego typu uzbrojenia. Jednak wiadomo, że niedawno Rosjanie zakupili dwa wielkie francuskie okręty desantowe Mistral.

Pamiętajmy, że od upadku Związku Sowieckiego minęło już 20 lat, a Rosja przeżyła w tym czasie duży kryzys. Dlatego w większości rosyjska broń, pamiętająca jeszcze czasy sowieckie, to, szczególnie w porównaniu z Zachodem, rupiecie. Z tego powodu przezbrojenie armii rosyjskiej nie może dziwić – wskazuje Andrzej Maciejewski.

Rozmówca Stefczyk.info podkreśla, że w sferze militarnej ciągle toczy się walka w grupie trzech mocarstw: Stanów Zjednoczonych, Chin oraz Rosji. – Dlatego Rosjanie, aby nie wypaść z tej rywalizacji, muszą unowocześniać swą broń i inwestować w wojsko – argumentuje.

RoJ

Fot. wikimedia.org

Warto poczytać

 1. liverpoolalfie26042018 26.04.2018

  Polska flaga przed szpitalem w Liverpoolu. Ojciec Alfiego Evansa: „Polska jest niesamowita”

  Wśród ludzi wspierających walkę rodziców chłopca o prawo do decydowania o swoim dziecku byli też Polacy, widoczna była polska flagę.

 2. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 3. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 4. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 5. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 6. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 7. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 8. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook