Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rosja zbroi się na potęgę

20.11.2011

Rosyjska armia prowadzi największe od upadku ZSRS zakupy sprzętu wojskowego dla swojej armii. W ciągu najbliższych 10 lat Kreml kupi broń za 650 mld dolarów.

Obecnie w armii rosyjskiej dominuje kierunek stawiający na technologię, a nie na człowieka. Stąd prace nad rozbudową m.in. kosmicznej technologii – wskazuje w rozmowie ze Stefczyk.info Andrzej Maciejewski, ekspert Instytutu Sobieskiego w obszarze polityki i kontaktów z Rosją.

Rosyjscy wojskowi myślą przede wszystkim o kontraktach na nowoczesną broń z Zachodu. Własnych produktów, m.in. legendarnych AK-47, już nie potrzebują, ponieważ mają ich pod dostatkiem. Armia dysponuje aż 17 milionami kałasznikowów.

Rosyjscy eksperci wskazują, że zakup najnowocześniejszej technologicznie broni będzie trudny, ponieważ żadne państwo nie jest zbyt chętne do sprzedawania tego typu uzbrojenia. Jednak wiadomo, że niedawno Rosjanie zakupili dwa wielkie francuskie okręty desantowe Mistral.

Pamiętajmy, że od upadku Związku Sowieckiego minęło już 20 lat, a Rosja przeżyła w tym czasie duży kryzys. Dlatego w większości rosyjska broń, pamiętająca jeszcze czasy sowieckie, to, szczególnie w porównaniu z Zachodem, rupiecie. Z tego powodu przezbrojenie armii rosyjskiej nie może dziwić – wskazuje Andrzej Maciejewski.

Rozmówca Stefczyk.info podkreśla, że w sferze militarnej ciągle toczy się walka w grupie trzech mocarstw: Stanów Zjednoczonych, Chin oraz Rosji. – Dlatego Rosjanie, aby nie wypaść z tej rywalizacji, muszą unowocześniać swą broń i inwestować w wojsko – argumentuje.

RoJ

Fot. wikimedia.org

Warto poczytać

 1. mid-epa05603781 26.10.2016

  Trwa likwidacja "dżungli" w Calais

  Robotnicy, wyposażeni w piły elektryczne i lekki sprzęt budowlany, w tym małe buldożery, likwidują dzikie obozowisko.

 2. mid-epa05601839 26.10.2016

  Szef NATO: Hiszpanie mają prawo tankować rosyjskie okręty

  "Decyzja, czy pozwolić rosyjskim okrętom zmierzającym do Syrii zawinąć do portu w Ceucie, należy do Hiszpanii".

 3. jjijoihuieywiryewyrui 26.10.2016

  Sawczenko udała się do Moskwy

  Jak poinformował, przybyła ona na posiedzenie Sądu Najwyższego w sprawie wyroków dla skazanych w Rosji dwóch obywateli Ukrainy.

 4. NATOFlag1 26.10.2016

  Decyzje ze szczytu NATO w realizacji

  Wdrażanie decyzji ze szczytu NATO w Warszawie to główny temat dwudniowego spotkania ministrów obrony Sojuszu, które rozpoczęło się w środę w Brukseli.

 5. Cvoqu8jWEAIv1gr 26.10.2016

  Rosyjskie rakiety z bronią jądrową w drodze na Bałtyk

  Bujan-M to niewielki okręt uzbrojony m.in. w system rakietowy Kalibr z wyrzutnią pionowego o zasięgu ponad 1500 km.

 6. s-st-s 26.10.2016

  Komisja Europejska w roli stróża prawa?

  Propozycję by Komisja Europejska co roku oceniała praworządność w państwach członkowskich zgłosiła Sophie in 't Veld, posłanka reprezentująca holenderskich liberałów.

 7. mart-st 25.10.2016

  Przełom w sprawie Via Carpatia

  Europarlament wezwał do włączenia projektu do sieci bazowej transeuropejskiej sieci transportowej (TEN-T), aby mógł uzyskać odpowiednie wsparcie finansowe z UE.

 8. calaisbulldozerSI 25.10.2016

  Francja burzy „dżunglę” w Calais

  Robotnicy, wyposażeni w piły elektryczne i lekki sprzęt budowlany, w tym małe buldożery, zaczęli niszczyć obozowisko.

CS136MINIfoto

Czas Stefczyka 136/2016

PDF (7,14 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook