Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rosja zbroi się na potęgę

20.11.2011

Rosyjska armia prowadzi największe od upadku ZSRS zakupy sprzętu wojskowego dla swojej armii. W ciągu najbliższych 10 lat Kreml kupi broń za 650 mld dolarów.

Obecnie w armii rosyjskiej dominuje kierunek stawiający na technologię, a nie na człowieka. Stąd prace nad rozbudową m.in. kosmicznej technologii – wskazuje w rozmowie ze Stefczyk.info Andrzej Maciejewski, ekspert Instytutu Sobieskiego w obszarze polityki i kontaktów z Rosją.

Rosyjscy wojskowi myślą przede wszystkim o kontraktach na nowoczesną broń z Zachodu. Własnych produktów, m.in. legendarnych AK-47, już nie potrzebują, ponieważ mają ich pod dostatkiem. Armia dysponuje aż 17 milionami kałasznikowów.

Rosyjscy eksperci wskazują, że zakup najnowocześniejszej technologicznie broni będzie trudny, ponieważ żadne państwo nie jest zbyt chętne do sprzedawania tego typu uzbrojenia. Jednak wiadomo, że niedawno Rosjanie zakupili dwa wielkie francuskie okręty desantowe Mistral.

Pamiętajmy, że od upadku Związku Sowieckiego minęło już 20 lat, a Rosja przeżyła w tym czasie duży kryzys. Dlatego w większości rosyjska broń, pamiętająca jeszcze czasy sowieckie, to, szczególnie w porównaniu z Zachodem, rupiecie. Z tego powodu przezbrojenie armii rosyjskiej nie może dziwić – wskazuje Andrzej Maciejewski.

Rozmówca Stefczyk.info podkreśla, że w sferze militarnej ciągle toczy się walka w grupie trzech mocarstw: Stanów Zjednoczonych, Chin oraz Rosji. – Dlatego Rosjanie, aby nie wypaść z tej rywalizacji, muszą unowocześniać swą broń i inwestować w wojsko – argumentuje.

RoJ

Fot. wikimedia.org

Facebook