Jedynie prawda jest ciekawa


Rosja wysyła okręty wojenne do Syrii

18.06.2012

Rosja przygotowuje się do wysłania dwóch okrętów wojennych do portu Tartus, na zachodzie Syrii, gdzie znajduje się jedyna baza rosyjskiej marynarki wojennej na Morzu Śródziemnym - poinformowało w poniedziałek źródło w sztabie generalnym marynarki.

Na pokładach dwóch dużych okrętów desantowych do Syrii uda się "znacząca" grupa piechoty morskiej - powiedziało źródło, cytowane przez agencję Interfax.

Będzie to "nadzwyczajna" misja - dodało źródło. "Jeśli zajdzie taka konieczność, misja ta będzie w stanie zapewnić bezpieczeństwo obywatelom rosyjskim i ewakuować część rosyjskiego sprzętu" z portu Tartus - dodało źródło.

Zastępca dowódcy rosyjskich sił powietrznych Władimir Gradusow w weekend powiedział, że jeśli okręty wojenne zostaną wysłane do Syrii, samoloty są gotowe je ochraniać. Według Gradusowa taka operacja mogłaby zostać zorganizowana w celu ewakuacji rosyjskich obywateli ze strefy konfliktu.

Rosja jest głównym sojusznikiem i dostawcą broni dla Syrii, lecz Moskwa utrzymuje, że te dostawy są legalne i nie mają żadnego wpływu na konflikt w tym kraju.

Rosja, podobnie jak Chiny, dwukrotnie zawetowała w Radzie Bezpieczeństwa ONZ projekty rezolucji potępiające reżim prezydenta Baszara el-Asada i wzywające go do ustąpienia.

PAP
[fot.sxc.hu]
CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook