Jedynie prawda jest ciekawa

Rosja wymieni Sawczenko na oficerów GRU?

07.03.2016

Rosja nie wyraziła zgody, aby ukraińscy lekarze zbadali Nadię Sawczenko. Ukraińska pilotka i deputowana Rady Najwyższej jest przetrzymywana w rosyjskim areszcie, gdzie czeka na wyrok sądu. Sprawa może mieć jednak pozytywne zaskoczenie. Jak poinformował adwokat Sawczenko, Kijów i Moskwa porozumiały się w sprawie wymiany Ukrainki na dwóch rosyjskich oficerów GRU – donosi „TVP Info”.

„Nadija Sawczenko nie zamierza się poddawać, mimo że jej stan wywołany pełną głodówką pogorszył się” - poinformował konsul generalny Ukrainy Witalij Moskalenko, który w poniedziałek odwiedził ukraińską lotniczkę w rosyjskim areszcie śledczym.

Sprawa może mieć jednak pozytywne zakończenie. Adwokat pilotki Mark Fejgin w komentarzu dla ukraińskiego tygodnika „Nowoje Wriemia” powiedział, że Moskwa i Kijów wstępnie porozumiały się ws. wymiany Sawczenko na dwóch rosyjskich oficerów GRU. Wojskowych zatrzymano podczas walko o Donbas. Według nieoficjalnych informacji do wymiany może dojść na już przełomie marca i kwietnia.

Sawczenko oskarżona o współudział w zabójstwie dwóch rosyjskich dziennikarzy podczas walk w Donbasie w czerwcu 2014 roku przebywa w areszcie śledczym w Nowoczerkasku w obwodzie rostowskim, jej proces toczy się w Doniecku w tymże obwodzie.

Kobieta ogłosiła, że rozpoczyna tzw. suchą głodówkę, czyli przestaje przyjmować również napoje, gdy
3 marca prokurator zażądał dla niej kary 23 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej, a sąd odroczył jej wystąpienie z ostatnim słowem do 9 marca.

Ukraiński konsul powiedział, że bezskutecznie próbowano przekonać Sawczenko, że już wygrała i powinna zrezygnować z głodówki, jednak lotniczka kategorycznie odmówiła. Moskalenko powiedział, że mimo pogarszającego się stanu zdrowia (kobieta cierpi na znaczne przyspieszenie akcji serca, puchną jej nogi, a ciśnienie wynosi 100/60), Sawczenko "kontroluje swoje myśli i czyny".

Według niego Sawczenko chce wygłosić w najbliższą środę ostatnie słowo. Oskarżona nie przyznaje się do winy. Jej zdaniem podczas procesu niczego jej nie udowodniono.

Odnosząc się do możliwości uwolnienia Sawczenko ukraiński konsul powiedział, że sąd powinien tak uczynić. Według Moskalenki logiczne byłoby uniewinnienie, gdyż Sawczenko nie zrobiła tego, o co ją oskarżają, co jest jasne zarówno dla sędziów, jak i dla prokuratorów.

„Lecz ponieważ proces jest polityczny, praktycznie nikt nie ma wątpliwości, że ją skażą” - oznajmił Moskalenko. W poniedziałek media poinformowały, że pod otwartym listem intelektualistów, artystów i polityków z apelem do przywódców europejskich o działania na rzecz bezwarunkowego uwolnienia Sawczenko widnieje już pięć tysięcy podpisów.

Ryb, PAP, TVP Info

Fot. [PAP/epa]

CS147fotMINI

Czas Stefczyka 147/2017

PDF (5,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook