Jedynie prawda jest ciekawa

Rosja wyda miliard dolarów na kosmodrom

12.04.2012

Tylko w tym roku Rosja przeznaczy około miliarda dolarów na budowę kosmodromu Wostocznyj na wschodzie kraju. Własny kosmodrom pozwoli Rosji uniezależnić się od portu kosmicznego Bajkonur na terytorium Kazachstanu - ogłosił w czwartek premier Władimir Putin.

"Tylko posiadanie kilku kosmodromów zagwarantuje Rosji pełną niezależność w dziedzinie badań kosmicznych" - ocenił Putin podczas transmitowanego przez telewizję posiedzenia rządu.

Na mocy obowiązującej do 2050 roku dzierżawy Rosja korzysta z kosmodromu Bajkonur w Kazachstanie za roczną opłatą 115 mln dolarów. Współpraca ta nie zawsze przebiegała bez zakłóceń - po wycieku toksycznego paliwa rakietowego kazachskie władze w przeszłości na krótko wstrzymały starty rosyjskich rakiet.

Putin zapowiedział, że Rosja będzie w dalszym ciągu korzystać z Bajkonuru, a jednocześnie budować własny port kosmiczny. 

Budowa kosmodromu Wostocznyj rozpoczęła się w zeszłym roku. Ogólny koszt projektu szacuje się na 10 mld dolarów. Wostocznyj położony jest w obwodzie amurskim, w pobliżu miasteczka Uglegorsk, zaledwie 100 km od granicy z Chinami. 

Pierwszy bezzałogowy start z Wostocznego zaplanowano na 2015 rok, a pierwszej załogowej misji - na 2018. 

Rosja dysponuje kosmodromem Plesieck w obwodzie archangielskim, ok. 800 km na północ od Moskwy, jednak służy on przede wszystkim do wysyłania satelitów wojskowych.

Według zapowiedzi rosyjskiego premiera na terenie Wostocznego powstanie również ponad 40 budynków mieszkalnych dla ok. 40 tysięcy pracowników oraz infrastruktura niezbędna do stworzenia "wygodnego, nowoczesnego miasteczka". 

"Nie powtórzymy błędów z przeszłości, nie będziemy oszczędzać na ludziach"; przeciwnie, środki zainwestowane w budowę kosmodromu i jego otoczenia "posłużą jako bodziec dla rozwoju całego dalekiego wschodu" Rosji - podkreślił Putin.

PAP
[fot.wikimedia.org]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook