Jedynie prawda jest ciekawa

Rosja traci ropę

03.10.2012

Za 22 lata Rosjanie nie będą mieli złóż naftowych, nadających się do eksploatacji. Eksperci zapowiadają koniec rosyjskiej potęgi naftowej.

Rezerwy ropy, jakimi dysponuje Kreml kurczą się niezmiernie szybko. Choć dziś gospodarka Rosji opiera się m.in. na eksporcie surowców energetycznych już za chwilę ten sektor przestanie napędzać rozwój Rosji.

Farhad Wildanow z Uniwersytetu Naftowego w Ufie, ekspert zajmujący się energetyką, wskazuje, że rosyjskie rezerwy ropy naftowej wyczerpią się w ciągu 22 lat. Podobne przewidywania mieli wcześniej niemieccy specjaliści z Niemieckiego Instytutu Gospodarki.

Wildanow zaznacza, że Rosja już dziś musi zacząć poszukiwać nowych źródeł energii. „Nie możemy polegać jedynie na optymistycznych prognozach rosyjskich specjalistów, zakładając, że ropy starczy nam na 150 lat – cytuje „Głos Rosji” wystąpienie Wildanowa na XXVI Międzynarodowej konferencji „Reaktyw 2012”.

Jeśli rzeczywiście Rosja już za 22 lata miałaby stracić jeden z najważniejszych dla jej gospodarki surowiec mogłoby to oznaczać, że niedługo będziemy świadkami poważnego kryzysu w Rosji. Kryzysu, który może wzmocnić nieobliczalność reżimu z Kremla.

Nal,Kresy24.pl
[Fot. Sxc.hu]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook