Jedynie prawda jest ciekawa


Rosja się budzi? Zwolennicy Nawalnego wyszli na ulice

07.10.2017

Około 3 tys. osób - według organizatorów - wzięło udział w Moskwie w sobotę w demonstracji poparcia dla Aleksieja Nawalnego. Zwolennicy opozycjonisty zgromadzili się w rejonie ulicy Twerskiej w centrum rosyjskiej stolicy. Nie doszło do masowych zatrzymań.

Policja oszacowała liczbę uczestników demonstracji na 700. Portal informacyjny RBK ocenił, że na placu Puszkina przy ulicy Twerskiej zebrało się około 2 tys. ludzi, w większości młodzieży.

Uczestnicy zgromadzenia, które nie uzyskało zgody stołecznych władz, demonstrowali pod hasłami: "Wolne wybory, wolność dla Nawalnego", "Jestem za Nawalnym". Przynieśli też plakaty nawiązujące do rosyjskiej konstytucji i flagi państwowe Rosji. Pojawiły się balony w kształcie żółtych kaczuszek; symbol kaczki obecny na demonstracjach Nawalnego nawiązuje do zamieszczonego przez opozycjonistę w internecie filmu o domniemanym majątku premiera Dmitrija Miedwiediewa.

Niektórzy demonstranci skandowali: "Precz z dyktaturą!"; "Putin - hańba Rosji!". Organizatorzy demonstracji wcześniej przypominali, że w sobotę prezydent Władimir Putin obchodzi urodziny.

Demonstranci szli wzdłuż ulicy Twerskiej w kierunku Kremla, a policja wzywała do rozejścia się. Niemal w tej samej chwili, gdy współpracownicy Nawalnego ogłosili, że akcja jest zakończona, część mediów podała, że przy placu Puszkina policja zatrzymuje ludzi. Jednak według niezależnego radia Echo Moskwy w ciągu całej demonstracji w Moskwie zatrzymano jedną osobę.

Demonstracja w Moskwie trwała około 2,5 godziny.

Tymczasem przygotowania do demonstracji zwolenników Nawalnego trwają w Petersburgu, gdzie zamierzają oni zebrać się na Polu Marsowym o godz. 18 czasu lokalnego (godz. 17 w Polsce). Policja ściągnęła na Pole Marsowe dodatkowe siły. Również w Petersburgu władze miejskie nie wydały zgody na zgromadzenie.

Nawalny zaapelował do swych zwolenników, by przyszli na mityngi w sobotę w ponad 80 miastach. Uczestnicy demonstracji żądają dopuszczenia Nawalnego w charakterze kandydata na wybory prezydenckie w marcu 2018 roku i zapewnienia rywalizacji politycznej w tych wyborach. Sam opozycjonista jest w areszcie; w poniedziałek został skazany na 20 dni aresztu administracyjnego za wezwania do udziału w mityngach odbywających się bez zezwolenia.

Jak relacjonują media niezależne, w ponad 20 miastach Rosji na sobotnich demonstracjach poparcia dla Nawalnego policja zatrzymała łącznie ponad 100 osób. Mer Jekaterynburga Jewgienij Rojzman poinformował o około 30 zatrzymanych w tym mieście.

PAP

Warto poczytać

 1. Hitlerwiki 25.04.2018

  Duch SS wciąż żywy? Radna i nauczycielka gloryfikowała Hitlera

  Deputowana Rady Miejskiej Lwowa straciła pracę nauczycielki w jednej z miejscowych szkół za umieszczenie na Facebooku wpisu, w którym gloryfikowała Adolfa Hitlera - doniosły w środę lokalne media

 2. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 3. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 4. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 5. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 6. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 7. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook