Jedynie prawda jest ciekawa


Rosja się budzi? Zwolennicy Nawalnego wyszli na ulice

07.10.2017

Około 3 tys. osób - według organizatorów - wzięło udział w Moskwie w sobotę w demonstracji poparcia dla Aleksieja Nawalnego. Zwolennicy opozycjonisty zgromadzili się w rejonie ulicy Twerskiej w centrum rosyjskiej stolicy. Nie doszło do masowych zatrzymań.

Policja oszacowała liczbę uczestników demonstracji na 700. Portal informacyjny RBK ocenił, że na placu Puszkina przy ulicy Twerskiej zebrało się około 2 tys. ludzi, w większości młodzieży.

Uczestnicy zgromadzenia, które nie uzyskało zgody stołecznych władz, demonstrowali pod hasłami: "Wolne wybory, wolność dla Nawalnego", "Jestem za Nawalnym". Przynieśli też plakaty nawiązujące do rosyjskiej konstytucji i flagi państwowe Rosji. Pojawiły się balony w kształcie żółtych kaczuszek; symbol kaczki obecny na demonstracjach Nawalnego nawiązuje do zamieszczonego przez opozycjonistę w internecie filmu o domniemanym majątku premiera Dmitrija Miedwiediewa.

Niektórzy demonstranci skandowali: "Precz z dyktaturą!"; "Putin - hańba Rosji!". Organizatorzy demonstracji wcześniej przypominali, że w sobotę prezydent Władimir Putin obchodzi urodziny.

Demonstranci szli wzdłuż ulicy Twerskiej w kierunku Kremla, a policja wzywała do rozejścia się. Niemal w tej samej chwili, gdy współpracownicy Nawalnego ogłosili, że akcja jest zakończona, część mediów podała, że przy placu Puszkina policja zatrzymuje ludzi. Jednak według niezależnego radia Echo Moskwy w ciągu całej demonstracji w Moskwie zatrzymano jedną osobę.

Demonstracja w Moskwie trwała około 2,5 godziny.

Tymczasem przygotowania do demonstracji zwolenników Nawalnego trwają w Petersburgu, gdzie zamierzają oni zebrać się na Polu Marsowym o godz. 18 czasu lokalnego (godz. 17 w Polsce). Policja ściągnęła na Pole Marsowe dodatkowe siły. Również w Petersburgu władze miejskie nie wydały zgody na zgromadzenie.

Nawalny zaapelował do swych zwolenników, by przyszli na mityngi w sobotę w ponad 80 miastach. Uczestnicy demonstracji żądają dopuszczenia Nawalnego w charakterze kandydata na wybory prezydenckie w marcu 2018 roku i zapewnienia rywalizacji politycznej w tych wyborach. Sam opozycjonista jest w areszcie; w poniedziałek został skazany na 20 dni aresztu administracyjnego za wezwania do udziału w mityngach odbywających się bez zezwolenia.

Jak relacjonują media niezależne, w ponad 20 miastach Rosji na sobotnich demonstracjach poparcia dla Nawalnego policja zatrzymała łącznie ponad 100 osób. Mer Jekaterynburga Jewgienij Rojzman poinformował o około 30 zatrzymanych w tym mieście.

PAP

Warto poczytać

 1. justice16072018 16.07.2018

  Czy właściciel firmy może odmówić świadczenia usług klientowi ze względu na orientację seksualną? Przełomowy wyrok

  Joanna Duka i Breanna Koski, właścicielki studia Brush&Nib w Phoenix zajmującego się tworzeniem zaproszeń na śluby, odwołały się od wyroku sądu apelacyjnego stanu Arizona. Walczą z przepisami antydyskryminacyjnymi wprowadzonymi w ich mieście, jednak sprawa może mieć dużo dalej idące konsekwencje.

 2. bokoharam17062018 16.07.2018

  Boko Haram zdobyło bazę wojskową w Nigerii. Chrześcijanie boją się ludobójstwa

  Anonimowe źródła w rządzie Nigerii poinformowały agencję AFP, że islamscy terroryści z organizacji Boko Haram zdobyli bazę wojskową na północnym wschodzie kraju. Los setek nigeryjskich żołnierzy jest nieznany, ale wszyscy obawiają się najgorszego.

 3. 1270putintrumpszczyt 16.07.2018

  Zakończyło się spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji

  Po ponad dwóch godzinach zakończyło się w poniedziałek spotkanie w cztery oczy prezydentów USA i Rosji, Donalda Trumpa i Władimira Putina, w Helsinkach i rozpoczęła się część szczytu z udziałem obu przywódców w poszerzonym gronie - poinformowały media w USA i Rosji.

 4. haiko16072018 16.07.2018

  Szef niemieckiej dyplomacji. "UE nie może już polegać na USA"

  Szef dyplomacji Niemiec Heiko Maas oświadczył w poniedziałek, że UE nie może w pełni polegać na administracji Donalda Trumpa i musi zewrzeć szeregi. Wypowiedział się wkrótce po tym, kiedy Trump uznał, że UE jest "wrogiem" USA, jeśli chodzi o handel.

 5. paryz16072018 16.07.2018

  Podpalania, kradzieże, starcia z policją. Francuzi "świętują" mistrzostwo na ulicach [WIDEO]

  W kilku francuskich miastach radość ze zdobycia przez "Trójkolorowych" tytułu piłkarskich mistrzów świata wymknęła się spod kontroli. Na słynnej Champs Elysees w Paryżu plądrowano sklepy i walczono z policją, do zamieszek doszło też m.in. w Lyonie i Marsylii.

 6. papiez16072018 16.07.2018

  Papież Franciszek znowu zaskakuje. Tym razem sprawił niespodziankę młodej parze

  O tym, że papież Franciszek lubi zaskakiwać wiadomo nie od dziś. Tym razem sprawił niespodziankę jednemu z członków gwardii szwajcarskiej oraz jego narzeczonej. Okazało się, że Ojciec Święty zdecydował się… zastąpić księdza, który miał udzielić ślubu młodej parze.

 7. trump14072018 16.07.2018

  O czym będą rozmawiać Trump z Putinem? Zdradzamy potencjalne scenariusze

  Czego można spodziewać się po tym spotkaniu, jakie ustalenia na nim zapadną i jak wpłynie to na nasze codzienne życie?

 8. worldcup14072018 15.07.2018

  Trójkolorowi mistrzem świata. Szalony finał!

  Piłkarze Francji po raz drugi w historii zostali mistrzami świata, w niedzielnym finale w Moskwie pokonali Chorwację 4:2.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook