Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rosja ostrzega przed izraelskimi rakietami

03.09.2013

Rosja wszczęła alarm we wtorek po zarejestrowaniu przez jej system radarowy odpalenia dwóch rakiet w rejonie Morza Śródziemnego. Była to próba systemu antyrakietowego, którą przeprowadził Izrael. Źródła w Syrii podały, że nie doszło do ataku na Damaszek.

Ministerstwo obrony Rosji poinformowało, że centrum ostrzegania przed atakiem rakietowym w Armawirze w Kraju Krasnodarskim, na południu Rosji, odnotowało o godzinie 10.16 czasu moskiewskiego (8.16 czasu polskiego) start dwóch "celów balistycznych" na Morzu Śródziemnym.

"Trajektoria tych celów prowadzi ze środkowej części Morza Śródziemnego w kierunku wschodniej części wybrzeża tego akwenu" - podały rosyjskie agencje, powołując się na rosyjski resort obrony. Szef tego ministerstwa Siergiej Szojgu poinformował prezydenta Władimira Putina o wystrzeleniu rakiet.

Libańska telewizja Al-Manar, powołując się na syryjskie siły bezpieczeństwa podała, że syryjski system radarowy wczesnego ostrzegania nie wykrył żadnych obiektów balistycznych uderzających w terytorium Syrii. Informację, że w Damaszku nie ma oznak ataku rakietowego lub eksplozji potwierdziła też ambasada Rosji w stolicy Syrii. 

Izrael, który wcześniej za pośrednictwem rzeczniczki sił zbrojnych twierdził, że nic mu nie wiadomo o wystrzeleniu jakichkolwiek obiektów balistycznych na Morzu Śródziemnym, przyznał, że przeprowadził "z sukcesem" tego dnia o godzinie 9.15 czasu lokalnego (8.15 czasu polskiego) próbę rakietową na tym akwenie. 

Według izraelskiego resortu obrony odpalono pocisk wykorzystywany jako cel przeznaczony do strącenia przez tarczę antyrakietową. Izraelskie media potwierdziły, że pociski były wystrzelone z morza i z bazy sił powietrznych w środkowym Izraelu. Poinformowały też, że próba ta była prowadzona w ramach ćwiczeń wojskowych izraelsko-amerykańskich, choć Amerykanie nie odpalali żadnych rakiet. 

Według ekspertów, jeśli Stany Zjednoczone i ich sojusznicy zdecydują się uderzyć na cele wojskowe w Syrii w odpowiedzi na dokonany 21 sierpnia przez reżim Baszara el-Asada atak chemiczny na przedmieściach Damaszku, użyte do interwencji zostaną samoloty i okręty z pociskami rakietowymi, znajdujące się we wschodniej części Morza Śródziemnego.

PAP/run

fot. PAP/EPA

Słowa kluczowe:

Rosja

,

Syria

Warto poczytać

 1. mid-epa05867783 26.03.2017

  Egipt: Kary wieloletniego więzienia dla 56 osób

  Egipski sąd skazał w niedzielę na kary wieloletniego więzienia 56 osób w związku z zatonięciem w ubiegłym roku łodzi z migrantami; w następstwie katastrofy śmierć poniosło ponad 200 osób.

 2. biers 26.03.2017

  Dalsze zatrzymania na Białorusi

  Po sobotnich masowych zatrzymaniach w związku z protestem z okazji Dnia Wolności, w niedzielę odbyła się akcja solidarności z poszkodowanymi osobami.

 3. 3323125139100078016c6o 26.03.2017

  Papież: Uprzedzenia i osobiste interesy to fałszywe światła

  "Kiedy obmawia się innych, nie idzie się w światłości, ale w mrokach" - ostrzegł.

 4. 15455312464ed4d631c4bo 26.03.2017

  Nawalny zatrzymany w Moskwie

  Główny lider rosyjskiej opozycji, Aleksiej Nawalny, został aresztowany podczas protestu antykorupcyjnego zorganizowanego w Moskwie.

 5. kodddt 26.03.2017

  Atak hakerów z Korei Płn. w Polsce pokazem siły

  Analitycy badający to wydarzenie zwracają uwagę, że polskie instytucje nie były jednymi celami hakerów działających dla rządu Korei Północnej.

 6. wy77s 26.03.2017

  Rozpoczęły się wybory w Bułgarii

  W niedzielę rano w ponad 12 tys. lokali wyborczych w kraju i za granicą rozpoczęły się wybory do bułgarskiego parlamentu.

 7. bialorus-stefek 25.03.2017

  Zatrzymania na demonstracji Dnia Wolności w Mińsku

  Pomimo braku zgody władz i ograniczenia przez milicję dostępu do planowanego miejsca akcji, na Prospekcie Niepodległości w stolicy Białorusi, Mińsku, w różnych miejscach zgromadzili się uczestnicy protestu. Milicja dokonuje zatrzymań.

 8. szydlo-stefek-ti 25.03.2017

  Szydło o Deklaracji Rzymskiej: to początek drogi zmian, które muszą nastąpić w UE

  To początek drogi zmian, które muszą nastąpić w Unii Europejskiej, dla Polski najważniejsze jest potwierdzenie jedności i woli państw UE, byśmy razem budowali naszą przyszłość

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook