Jedynie prawda jest ciekawa


Rosja: Odsłonięto tablicę pamięci Anny Politkowskiej

07.10.2013

Tablicę upamiętniającą Annę Politkowską odsłonięto w Moskwie na budynku redakcji opozycyjnej "Nowej Gaziety", w której pracowała zamordowana dziennikarka. 7 października przypada siódma rocznica jej tragicznej śmierci.

W uroczystości uczestniczyli bliscy Politkowskiej, przyjaciele, koledzy redakcyjni, dziennikarze innych mediów, politycy, dyplomaci, twórcy kultury i czytelnicy - łącznie około 200 osób. Wykonana z brązu tablica ma kształt trzech kartek wyrwanych z notesu dziennikarki. Na jednej widnieje jej portret, a na pozostałych - informacja o tym, że do swojej tragicznej śmierci, w latach 1999-2006 pracowała w tym budynku.

Autorami tablicy są: młody rzeźbiarz Iwan Bałaszow i architekt Piotr Kozłow. Wygrali oni konkurs rozpisany w piątą rocznicę śmierci Politkowskiej. W jury zasiadały m.in. dzieci dziennikarki - Wiera i Ilja.

Redaktor naczelny "Nowej Gaziety" Dmitrij Muratow wyraził nadzieję, że w nieodległej przyszłości na tablicy pojawi się czwarta kartka - z informacją, iż zleceniodawca mordu został schwytany i osądzony.

Inni występujący podkreślali, że Politkowska często ryzykowała życiem, jednak zamordowano ją w podły sposób, zza węgła. "Anna Politkowska swoim życiem dowiodła, że nic nie jest straszne i nic nie jest beznadziejne" - przekonywał aktor Aleksandr Filippienko.

Politkowska była też obrończynią praw człowieka i autorką książek o współczesnej Rosji, w tym o wojnie w Czeczenii i autorytarnej polityce Władimira Putina. Została zastrzelona 7 października 2006 roku na klatce schodowej swojego moskiewskiego domu, gdy czekała na windę.

O zorganizowanie zabójstwa dziennikarki oskarżono biznesmena z Czeczenii Łom-Alego Gajtukajewa. Według Komitetu Śledczego Federacji Rosyjskiej, utworzył on w tym celu grupę przestępczą, w której skład weszli - również pochodzący z Czeczenii - bracia Machmudowowie: Ibrahim, Dżabrail i Rustam, a także byli oficerowie milicji Siergiej Chadżikurbanow i Dmitrij Pawluczenkow. Za bezpośredniego sprawcę morderstwa uznano Rustama Machmudowa.

Proces pięciu z nich - Gajtukajewa, braci Machmudowów i Chadżikurbanowa - od 24 lipca trwa przed Moskiewskim Sądem Miejskim. Jest to już drugi proces w tej sprawie. W poprzednim, który toczył się w latach 2008-2009, oskarżonych uniewinniono na mocy werdyktu ławy przysięgłych. We wrześniu 2009 roku Sąd Najwyższy nakazał przeprowadzenie nowego śledztwa w sprawie zabójstwa dziennikarki.

Szósty z domniemanych zabójców - Pawluczenkow, który przyznał się do winy i zobowiązał się do współpracy podczas śledztwa, zawierając stosowny układ z Prokuraturą Generalną FR, w grudniu 2012 roku został już skazany na 11 lat pozbawienia wolności w kolonii karnej. Sąd uznał go za współorganizatora zbrodni.

Zleceniodawców zabójstwa Politkowskiej wciąż nie wykryto. W tej sprawie prowadzone jest oddzielne dochodzenie.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot: PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. usarmy21072018 21.07.2018

  Mocne wsparcie z USA dla Ukrainy. Pentagon zapowiada dużą pomoc finansową

  Amerykańskie ministerstwo obrony zapowiedziało w piątek wydzielenie dodatkowej pomocy finansowej w wys. 200 mln dolarów USA dla Ukrainy na cele bezpieczeństwa

 2. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 3. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 4. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 5. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 6. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 7. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook