Jedynie prawda jest ciekawa

Rosja odrzuca sankcje przeciw Iranowi

10.11.2011

Postawa Rosji zwiastuje rezygnację tego państwa ze współpracy z USA w kwestii irańskiej, a więc z tego, co stanowiło widoczny znak „resetu” we wzajemnych stosunkach.

W środę Moskwa gwałtownie odrzuciła propozycję nowych sankcji przeciw Teheranowi. Stało się to po tym, jak ONZ ogłosiło nowy raport zawierający przypuszczenia, że Iran konstruuje broń jądrową. - Społeczność międzynarodowa będzie rozpatrywać wariant dodatkowych sankcji przeciw Iranowi jako narzędzie zmiany reżimu w Teheranie – oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Rosji Giennadij Gatiłow agencji „Interfax”. - Takie podejście jest dla nas nie do przyjęcia – dodał.

Rosja zajęła bardziej nieprzejednane stanowisko niż Chiny, które również są ważnym partnerem handlowym Iranu i mają prawo weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Tymczasem Pekin ogłosił w środę, że kontynuuje studiowanie raportu i ograniczył się w swoim komentarzu do apelu o „dialog i współpracę”.

Andrew Kuchins z Waszyngtońskiego Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych uważa, że sytuacja ta zapowiada powrót starego, czyli twardy kurs w polityce rosyjskiej wobec Waszyngtonu.

The New York Times/FM

[Fot. Kremlin.ru]

Warto poczytać

 1. 1270georgiawaszcz 19.10.2017

  Waszczykowski w Gruzji o Partnerstwie Wschodnim i stosunkach z Rosją: sąsiedztwo, które sprawia kłopoty

  Nadchodzący szczyt Partnerstwa Wschodniego, kwestie bezpieczeństwa oraz stosunki z Rosją znalazły się wśród najważniejszych tematów rozmów, które w czwartek w Gruzji prowadził szef MSZ Witold Waszczykowski.

 2. 1270rmigrant 19.10.2017

  Komisja PE chce ograniczenia dostępu do funduszy UE za brak relokacji uchodźców

  Kraje Unii Europejskiej, które odmawiają relokacji uchodźców, powinny mieć ograniczony dostęp do funduszy unijnych - wynika ze stanowiska przyjętego w czwartek przez komisję wolności obywatelskich Parlamentu Europejskiego ws. reformy systemy azylowego w UE.

 3. Irak19102017 19.10.2017

  Exodus Kurdów z Kirkutu. Uciekło już 100 tysięcy osób

  W obawie przed rozruchami około 100 tysięcy Kurdów uciekło od poniedziałku z prowincji Kirkuk na północy Iraku, kiedy region ten został zajęty przez siły irackie - poinformowały w czwartek władze autonomicznego Regionu Kurdystanu.

 4. Madryt 19.10.2017

  W sobotę decyzja w sprawie Katalonii? Madryt może zlikwidować autonomię

  Premier Hiszpanii Mariano Rajoy zwołał na sobotę nadzwyczajne posiedzenie Rady Ministrów, by zdecydować, jakie środki powinny zostać przyjęte w celu zawieszenia politycznej autonomii Katalonii - wynika z czwartkowego oświadczenia rządu w Madrycie.

 5. Afganistan19102017 19.10.2017

  Dramat w Afganistanie. Kilkudziesięciu zabitych w ataku talibów

  Co najmniej 43 afgańskich żołnierzy zginęło w nocy ze środy na czwartek w ataku talibów na ich bazę na zachodzie prowincji Kandahar w południowym Afganistanie - poinformowało ministerstwo obrony tego kraju.

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook