Jedynie prawda jest ciekawa


Rosja odrzuca sankcje przeciw Iranowi

10.11.2011

Postawa Rosji zwiastuje rezygnację tego państwa ze współpracy z USA w kwestii irańskiej, a więc z tego, co stanowiło widoczny znak „resetu” we wzajemnych stosunkach.

W środę Moskwa gwałtownie odrzuciła propozycję nowych sankcji przeciw Teheranowi. Stało się to po tym, jak ONZ ogłosiło nowy raport zawierający przypuszczenia, że Iran konstruuje broń jądrową. - Społeczność międzynarodowa będzie rozpatrywać wariant dodatkowych sankcji przeciw Iranowi jako narzędzie zmiany reżimu w Teheranie – oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Rosji Giennadij Gatiłow agencji „Interfax”. - Takie podejście jest dla nas nie do przyjęcia – dodał.

Rosja zajęła bardziej nieprzejednane stanowisko niż Chiny, które również są ważnym partnerem handlowym Iranu i mają prawo weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Tymczasem Pekin ogłosił w środę, że kontynuuje studiowanie raportu i ograniczył się w swoim komentarzu do apelu o „dialog i współpracę”.

Andrew Kuchins z Waszyngtońskiego Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych uważa, że sytuacja ta zapowiada powrót starego, czyli twardy kurs w polityce rosyjskiej wobec Waszyngtonu.

The New York Times/FM

[Fot. Kremlin.ru]

Warto poczytać

 1. downingstreet23012018 23.01.2018

  Fake news to nie tylko polski problem! Rząd Theresy May będzie walczył z dezinformacją

  - Rzecznik brytyjskiej premier Theresy May zapowiedział we wtorek, że rząd planuje powołanie specjalnej instytucji poświęconej komunikacji i bezpieczeństwu narodowemu, która będzie zwalczać próby dezinformowania opinii publicznej, w tym przez państwa trzecie.

 2. stalin23012018 23.01.2018

  "Śmierć Stalina" nie dla Rosjan. "To zaplanowana prowokacja wymierzona w komunistów"

  - Ministerstwo kultury Rosji cofnęło we wtorek wydaną wcześniej decyzję o dopuszczeniu do kin brytyjsko-francuskiej komedii "Śmierć Stalina".

 3. 1270putinkremlin 23.01.2018

  Wściekły atak na rosyjski Memoriał. Nie mogą im darować walki o prawa człowieka?

  Do kolejnych incydentów wymierzonych w Stowarzyszenie Memoriał, organizację broniącą praw człowieka, doszło we wtorek na rosyjskim Kaukazie Północnym, w Dagestanie. Pracownicy Memoriału otrzymują telefoniczne pogróżki, wcześniej podpalono ich auto

 4. merkel22012018 22.01.2018

  Prezydent Niemiec wzmaga presję na kanclerz Merkel. "Niemcy oczekują nowego rządu"

  - Prezydent Niemiec Frank-Walter Steinmeier powiedział, że po czterech miesiącach od wyborów parlamentarnych mieszkańcy kraju oczekują powstania nowego rządu, wzmagając w ten sposób - w ocenie dpa - presję na CDU/CSU i SPD ws. utworzenia koalicji.

 5. pentagon22012018 22.01.2018

  Pentagon potwierdza: Rosjanie budują największą bombę w historii!

  Przygotowany przez Pentagon raport o stanie arsenału atomowego, który niedawno wyciekł do mediów, potwierdza, że taka broń istnieje.

 6. Radio1 22.01.2018

  Rasizm w pigułce. BBC znów szuka nie-białych pracowników

  Stacjam szuka osób w wieku 16-25 lat chcących odbyć roczny staż w programie Newsbeat, przedstawianym przez BBC jako flagowy program informacyjny

 7. Cottbustt 22.01.2018

  Gorąca atmosfera tuż obok polskiej granicy! Niemieckie miasto ma dość uchodźców

  W Chociebużu (Cottbus) we wschodnich Niemczech po sobotniej kilkusetosobowej demonstracji przeciw obecności uchodźców doszło do utarczek między obywatelami Niemiec a cudzoziemcami. Interweniowała policja - donoszą w poniedziałek lokalne media

 8. Marszdlazyciaparyz 22.01.2018

  Francuzi po raz kolejny przeszli w obronie życia. Antifa zaatakowała uczestników gazem!

  Niedzielny marsz dla życia w Paryżu został zakłócony między innymi przez Femen i Antifę. Obecnie we Francji przeprowadza się około 200 tysięcy zabiegów aborcji rocznie

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook