Jedynie prawda jest ciekawa


Rosja odrzuca sankcje przeciw Iranowi

10.11.2011

Postawa Rosji zwiastuje rezygnację tego państwa ze współpracy z USA w kwestii irańskiej, a więc z tego, co stanowiło widoczny znak „resetu” we wzajemnych stosunkach.

W środę Moskwa gwałtownie odrzuciła propozycję nowych sankcji przeciw Teheranowi. Stało się to po tym, jak ONZ ogłosiło nowy raport zawierający przypuszczenia, że Iran konstruuje broń jądrową. - Społeczność międzynarodowa będzie rozpatrywać wariant dodatkowych sankcji przeciw Iranowi jako narzędzie zmiany reżimu w Teheranie – oświadczył wiceminister spraw zagranicznych Rosji Giennadij Gatiłow agencji „Interfax”. - Takie podejście jest dla nas nie do przyjęcia – dodał.

Rosja zajęła bardziej nieprzejednane stanowisko niż Chiny, które również są ważnym partnerem handlowym Iranu i mają prawo weta w Radzie Bezpieczeństwa ONZ. Tymczasem Pekin ogłosił w środę, że kontynuuje studiowanie raportu i ograniczył się w swoim komentarzu do apelu o „dialog i współpracę”.

Andrew Kuchins z Waszyngtońskiego Centrum Studiów Strategicznych i Międzynarodowych uważa, że sytuacja ta zapowiada powrót starego, czyli twardy kurs w polityce rosyjskiej wobec Waszyngtonu.

The New York Times/FM

[Fot. Kremlin.ru]

Warto poczytać

 1. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 2. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 3. 1270polkazaaatakowana 24.04.2018

  Rasistowski atak na Polkę w Wielkiej Brytanii. Zaatakowała ją banda nastolatków

  Pochodząca z Polski 45-letnia Marta Stanisławska, mieszkająca w miejscowości Swindon w południowo-wschodniej Anglii padła ofiarą rasistowskiego ataku ze strony angielskich nastolatków.

 4. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 5. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 6. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

 7. Alfiezyje 24.04.2018

  Niesamowita walka o życie. Chłopca odłączono od tlenu, lekarze nie dawali żadnych szans

  Włoski paszport nie pomógł Alfiemu Evansowi. Do wywiezienia z Wielkiej Brytanii nie dopuścili lekarze, którzy odłączyli go od tlenu. Tymczasem niespełna 2-letni chłopiec dzielnie walczy o życie

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook