Jedynie prawda jest ciekawa


Rosja od lat planowała zaatakować Ukrainę i zabrać Krym. Są dowody

23.04.2018
1270ukarfanm
Rosja od lat planowała zaatakować Ukrainę i zabrać Krym. Są dowody

Ukraińcy zgodnie podkreślają, że ten dokument to polityczna bomba. Rosjanie już dużo wcześniej kreślili plany agresji na Ukrainę, a zmiana władzy po Euromajdanie i odsunięcie Janukowycza stanowiły wyłącznie pretekst do ataku. Do inwazji i tak najprawdopodobniej by doszło, nawet gdyby Janukowycz dalej był prezydentem.

Ukraińskie media żyją dziś dokumentem przedstawionym przez prokuraturę, a sporządzonym przez Służbę Bezpieczeństwa Ukrainy w styczniu 2013 roku, czyli blisko rok przed wydarzeniami, jakie miały miejsce na Majdanie,. Z raportu przekazanego przez ówczesnego szefa SBU Igora Kalinina (wkrótce po tym podał się do dymisji) jasno wynika, że Rosja planuję „agresywną ekspansję”. Kalinin, z pochodzenia Rosjanin, jasno pisał, że zagrożone jest bezpieczeństwo narodowe Ukrainy, a rosyjskie służby i kapitał masowo eksplorują wszelkie sfery państwa, ciesząc się wsparciem Kremla.

Kalinin, dawny agent KGB, nie miał wątpliwości, że rosyjskie działania wymierzone są na rozbicie integralności państwowej swojego sąsiada. Ówczesny szef SBU zwracał także uwagę na częste wizyty rosyjskich polityków w takich regionach Ukrainy, jak Krym, czy Donieck i nawiązywanie kontaktów z lokalnymi ukraińskimi politykami i biznesmenami i wspieranie organizacji separatystycznych.

lyst_kalinina_yanukovychu_st1

Przedstawione przez prokuraturę dokumenty jasno pokazują, że Rosja przygotowywała się do scenariusza przejęcia części Ukrainy niezależnie od tego, czy władzę w Kijowie sprawowali przychylni jej politycy pokroju Wiktora Janukowycza, czy opozycja. To dokument obalający całą rosyjską narrację, jakoby działania zielonych ludzików zostały sprowokowane przez rewolucję Majdanu. Raport pokazuje jeszcze jedną rzecz. Jedynym zachodnim europejskim politykiem, który widział to zagrożenie i ostrzegał przed nim był Lech Kaczyński. Zaledwie 5 lat wcześniej mówił o tym podczas demonstracji w Tblisi, gdzie pojechał, by przeciwstawić się rosyjskiej agresji na Gruzję.

Kilkanaście lat przed Kaczyńskim o takim scenariuszu mówił też prezydent Czeczenii Dżochar Dudajew. Także i on dostrzegał narastanie imperialistycznych zakusów Rosji, które będą musiały znaleźć ujście na Kaukazie, Ukrainie czy w Krajach Bałtyckich. Obaj prezydenci: Kaczyński i Dudajew zginęli tragicznie. Kaczyński w niewyjaśnionej jeszcze katastrofie pod Smoleńskiem, a Dudajew w wyniku zamachu przeprowadzonego przez rosyjskie służby specjalne…


Piotr Filipczyk


Warto poczytać

 1. 1270trumpkim 24.05.2018

  Donald Trump odwołał spotkanie z Kim Dzong Unem

  Prezydent USA Donald Trump w opublikowanym w czwartek przez Biały Dom liście do przywódcy Korei Płn. Kim Dzong Una poinformował, że odwołuje ich zaplanowane na 12 czerwca spotkanie na szczycie w Singapurze. Jednocześnie zachęcił Pjongang do kontaktu w przyszłości.

 2. pope24052018 24.05.2018

  Papież kolejny raz apeluje o przyjmowanie imigrantów. „Powinno być całkowicie bezinteresowne”

  Papież Franciszek uważa, że udzielanie gościny migrantom powinno być "całkowicie bezinteresowne".

 3. Putin18052018 24.05.2018

  Cyberatak na Ukrainę. Kreml zaprzecza

  Rzecznik Kremla Dmitrij Pieskow zaprzeczył w czwartek oskarżeniom o planowanie cyberataku z wykorzystaniem routerów internetowych na ukraińskie podmioty państwowe i prywatne.

 4. 1270putintrump 24.05.2018

  "FT": USA naciskają na kraje UE w sprawie ostrzejszych sankcji wobec Rosji

  Administracja prezydenta USA Donalda Trumpa naciska na swoich europejskich sojuszników, by nałożyli ostrzejsze sankcje na Rosję m.in. w celu zwalczania rosyjskiej kampanii dezinformacyjnej i cyberataków - pisze w czwartek "Financial Times".

 5. 1270jerseyity 24.05.2018

  Radni Jersey City przegłosowali zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego

  Radni miasta Jersey City w stanie New Jersey przegłosowali w czwartek nad ranem czasu polskiego zarządzenie o przeniesieniu Pomnika Katyńskiego w tym mieście. Nie jest to jednak ostateczna decyzja. Sprawa będzie przedmiotem powtórnej debaty 13 czerwca.

 6. labour23052018 23.05.2018

  45-letni mężczyzna chce zostać urzędniczką ds. kobiet. "Bo w środy czuje się kobieco"

  Oddział brytyjskiej Partii Pracy w Basingstoke szuka kandydatki na stanowisko urzędnika ds. kobiet.

 7. 1270gruzjavsrussia 23.05.2018

  Gruzja oskarża w Strasburgu Rosję o zbrodnie wojenne podczas konfliktu w 2008 r.

  Gruzja oskarżyła w środę Rosję w Europejskim Trybunale Praw Człowieka w Strasburgu o zbrodnie wojenne i łamanie praw człowieka na gruzińskim terytorium w trakcie konfliktu zbrojnego między tymi państwami w 2008 roku.

 8. armia220502018 22.05.2018

  „Dotychczas do takich sytuacji nie dochodziło”. Seminarzyści dostali powołania do wojska

  Studenci katolickich i prawosławnych seminariów duchownych otrzymali wezwania do wojska.

CS155fotMINI

Czas Stefczyka 155/2018

PDF (11,86 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook