Jedynie prawda jest ciekawa


Rosja o krok od umieszczenia broni jądrowej w kosmosie

20.05.2014

"Już za kilka miesięcy Rosja będzie gotowa do rozmieszczenia broni jądrowej w kosmosie" - alarmuje "Gazeta Polska Codziennie". To efekt stworzenia przez rosyjski resort obrony nowego rodzaju sił zbrojnych - wojsk powietrznokosmicznych, które zgodnie z informacją agencji ITAR-TASS rozpoczną 1 grudnia oficjalnie służbę.

Nowy rodzaj sił zbrojnych powstał z połączenia wojsk lotniczych oraz wojsk obrony powietrznokosmicznej. Nowa formacja oprócz celów obronnych ma również zadania ofensywne. Ma on zostać uzbrojony w systemy przeciwrakietowe i przeciwlotnicze. W ich skład wejdą pułki rakietowe i jednostki radiotechniczne, jak również strategiczne wojska rakietowe oraz jednostki rakietowe wojsk lądowych, wyposażone w rosyjskie rakiety Iskander, posiadające możliwość przenoszenia głowic jądrowych.

Wojska obrony powietrznokosmicznej powstały na papierze 1 grudnia 2011 r., decyzją ówczesnego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa. Miały zostać dyslokowane nie tylko  w Rosji, ale też w zaprzyjaźnionych krajach - Białorusi, w Kazachstanie i Tadżykistanie. Obecnie, formacja ta liczy już ok. 150 tys. żołnierzy.

Nowy system o powietrzno-kosmicznej obrony ma priorytetowe znaczenie m.in. dla wicepremiera Rosji Dmitrija Rogozina, znanego z antyzachodnich wypowiedzi. To z jego wypowiedzi wiadomo, że ma on zarówno wykrywać ataki przeciwnika, jak i neutralizować potencjalne zagrożenie

A to oznacza, że Rosja nie chwaląc się tym zbytnio, doprowadziła to, co nie udało się Ronaldowi Reaganowi czy George'owi Bushowi - zbudowała własny system "Gwiezdnych wojen".

To w tym celu Rosja buduje na Dalekim Wschodzie za 14 mld dolarów kosmodrom "Wostocznyj", z którego już w przyszłym roku będzie można wysyłać na orbitę bezzałogowe statki, a od 2018 r. mają się rozpocząć loty załogowe.

Jedyną nadzieją Zachodu jest jednak stan podstawowego sprzętu rosyjskiej kosmonautyki - mocno już wysłużonych pojazdów Sojuz oraz rakiet nośnych Proton. Ale i te rakiety są w stanie wynieść w kosmos broń jądrową.

Greg/GPC
[fot. Wikipedia/domena publiczna]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na facebook.com/stefczyk.info?fref=ts" target="_blank">Facebooku!

Warto poczytać

 1. madsen25042018 25.04.2018

  Znany wynalazca zamordował dziennikarkę i poćwiartował jej ciało. Dostał dożywocie

  Duński wynalazca i konstruktor łodzi podwodnych Peter Madsen został w środę skazany na dożywocie przez sąd w Kopenhadze za zamordowanie w sierpniu 2017 roku szwedzkiej dziennikarki Kim Wall.

 2. 1270armenian 25.04.2018

  Transportery opancerzone na ulicach Erywania

  Transportery opancerzone i konwoje policyjne pojawiły się w środę na ulicach Erywania. Budynki rządowe, w tym siedzibę rządzącej Republikańskiej Partii Armenii, otoczyły kordony policji

 3. 1270kongres 24.04.2018

  Izba Reprezentantów ma głosować nad ustawą ws. mienia ofiar Holokaustu

  W Izbie Reprezentantów Kongresu USA odbędzie się we wtorek głosowanie nad ustawą o sprawiedliwości dla ofiar, którym nie zadośćuczyniono (Justice for Uncompensated Survivors Today - JUST), dotyczącą restytucji mienia ofiar Holokaustu.

 4. Alfiezyje 24.04.2018

  Dyrektor włoskiego szpitala opowiada o próbie uratowania Alfiego Evansa. Ta relacja szokuje

  Wciąż trwa desperacka walka o niespełna 2-letniego Alfiego Evansa. Najbliższe godziny zadecydują o tym, czy dziecko przeżyje. Po południu w sądzie w Manchesterze odbędzie się brytyjsko-włoskie posiedzenie, od którego zależy, czy włoski rząd będzie mógł wywieźć chłopca

 5. Zyd 24.04.2018

  Żydzi przestrzegani przed noszeniem jarmułek. To nie "antysemicka" Polska, a Niemcy

  Po niedawnej napaści w Berlinie na Żydów w jarmułkach, przewodniczący Centralnej Rady Żydów w Niemczech Josef Schuster przestrzega przed noszeniem tego nakrycia głowy przez pojedynczych ludzi w dużych miastach niemieckich, w obawie przed aktami antysemityzmu

 6. whouse24042018 24.04.2018

  Lewicowy kandydat na prezydenta USA zbawi świat? Bernie Sanders chce pracy dla każdego

  Bernie Sanders, główny rywal Hillary Clinton w ostatnich wyborach i nieformalny przywódca lewego skrzydła Demokratów – zaproponował program gwarantowanej pracy dla każdego.

 7. Praga2404 24.04.2018

  Zwrócił uwagę śniadym obcokrajowcom. Teraz walczy o życie w szpitalu

  Do zdarzenia doszło w ubiegłą sobotę w Pradze. Kelner ostrzegł grupę obcokrajowców, że w ogródku restauracyjnym nie wolno spożywać alkoholu, a stolik przy którym usiedli, został wcześniej zarezerwowany

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook