Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rosja o krok od umieszczenia broni jądrowej w kosmosie

20.05.2014

"Już za kilka miesięcy Rosja będzie gotowa do rozmieszczenia broni jądrowej w kosmosie" - alarmuje "Gazeta Polska Codziennie". To efekt stworzenia przez rosyjski resort obrony nowego rodzaju sił zbrojnych - wojsk powietrznokosmicznych, które zgodnie z informacją agencji ITAR-TASS rozpoczną 1 grudnia oficjalnie służbę.

Nowy rodzaj sił zbrojnych powstał z połączenia wojsk lotniczych oraz wojsk obrony powietrznokosmicznej. Nowa formacja oprócz celów obronnych ma również zadania ofensywne. Ma on zostać uzbrojony w systemy przeciwrakietowe i przeciwlotnicze. W ich skład wejdą pułki rakietowe i jednostki radiotechniczne, jak również strategiczne wojska rakietowe oraz jednostki rakietowe wojsk lądowych, wyposażone w rosyjskie rakiety Iskander, posiadające możliwość przenoszenia głowic jądrowych.

Wojska obrony powietrznokosmicznej powstały na papierze 1 grudnia 2011 r., decyzją ówczesnego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa. Miały zostać dyslokowane nie tylko  w Rosji, ale też w zaprzyjaźnionych krajach - Białorusi, w Kazachstanie i Tadżykistanie. Obecnie, formacja ta liczy już ok. 150 tys. żołnierzy.

Nowy system o powietrzno-kosmicznej obrony ma priorytetowe znaczenie m.in. dla wicepremiera Rosji Dmitrija Rogozina, znanego z antyzachodnich wypowiedzi. To z jego wypowiedzi wiadomo, że ma on zarówno wykrywać ataki przeciwnika, jak i neutralizować potencjalne zagrożenie

A to oznacza, że Rosja nie chwaląc się tym zbytnio, doprowadziła to, co nie udało się Ronaldowi Reaganowi czy George'owi Bushowi - zbudowała własny system "Gwiezdnych wojen".

To w tym celu Rosja buduje na Dalekim Wschodzie za 14 mld dolarów kosmodrom "Wostocznyj", z którego już w przyszłym roku będzie można wysyłać na orbitę bezzałogowe statki, a od 2018 r. mają się rozpocząć loty załogowe.

Jedyną nadzieją Zachodu jest jednak stan podstawowego sprzętu rosyjskiej kosmonautyki - mocno już wysłużonych pojazdów Sojuz oraz rakiet nośnych Proton. Ale i te rakiety są w stanie wynieść w kosmos broń jądrową.

Greg/GPC
[fot. Wikipedia/domena publiczna]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na facebook.com/stefczyk.info?fref=ts" target="_blank">Facebooku!

Słowa kluczowe:

rakiety

,

Reagan

,

Rosja

,

obrona

,

wojsko

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook