Jedynie prawda jest ciekawa

Rosja o krok od umieszczenia broni jądrowej w kosmosie

20.05.2014

"Już za kilka miesięcy Rosja będzie gotowa do rozmieszczenia broni jądrowej w kosmosie" - alarmuje "Gazeta Polska Codziennie". To efekt stworzenia przez rosyjski resort obrony nowego rodzaju sił zbrojnych - wojsk powietrznokosmicznych, które zgodnie z informacją agencji ITAR-TASS rozpoczną 1 grudnia oficjalnie służbę.

Nowy rodzaj sił zbrojnych powstał z połączenia wojsk lotniczych oraz wojsk obrony powietrznokosmicznej. Nowa formacja oprócz celów obronnych ma również zadania ofensywne. Ma on zostać uzbrojony w systemy przeciwrakietowe i przeciwlotnicze. W ich skład wejdą pułki rakietowe i jednostki radiotechniczne, jak również strategiczne wojska rakietowe oraz jednostki rakietowe wojsk lądowych, wyposażone w rosyjskie rakiety Iskander, posiadające możliwość przenoszenia głowic jądrowych.

Wojska obrony powietrznokosmicznej powstały na papierze 1 grudnia 2011 r., decyzją ówczesnego prezydenta Rosji Dmitrija Miedwiediewa. Miały zostać dyslokowane nie tylko  w Rosji, ale też w zaprzyjaźnionych krajach - Białorusi, w Kazachstanie i Tadżykistanie. Obecnie, formacja ta liczy już ok. 150 tys. żołnierzy.

Nowy system o powietrzno-kosmicznej obrony ma priorytetowe znaczenie m.in. dla wicepremiera Rosji Dmitrija Rogozina, znanego z antyzachodnich wypowiedzi. To z jego wypowiedzi wiadomo, że ma on zarówno wykrywać ataki przeciwnika, jak i neutralizować potencjalne zagrożenie

A to oznacza, że Rosja nie chwaląc się tym zbytnio, doprowadziła to, co nie udało się Ronaldowi Reaganowi czy George'owi Bushowi - zbudowała własny system "Gwiezdnych wojen".

To w tym celu Rosja buduje na Dalekim Wschodzie za 14 mld dolarów kosmodrom "Wostocznyj", z którego już w przyszłym roku będzie można wysyłać na orbitę bezzałogowe statki, a od 2018 r. mają się rozpocząć loty załogowe.

Jedyną nadzieją Zachodu jest jednak stan podstawowego sprzętu rosyjskiej kosmonautyki - mocno już wysłużonych pojazdów Sojuz oraz rakiet nośnych Proton. Ale i te rakiety są w stanie wynieść w kosmos broń jądrową.

Greg/GPC
[fot. Wikipedia/domena publiczna]


Zainteresował Cię artykuł? Znajdź nas na facebook.com/stefczyk.info?fref=ts" target="_blank">Facebooku!

Warto poczytać

 1. 1270berlindemo 22.10.2017

  Demonstracja w Berlinie przeciw nienawiści i rasizmowi

  12 tys. osób protestowało w niedzielę pod Bramą Brandenburską w Berlinie przeciwko nienawiści i rasizmowi, które zdaniem organizatorów demonstracji propaguje Alternatywa dla Niemiec (AfD). Antymigrancka partia weszła po raz pierwszy do Bundestagu.

 2. Papiez20102017 22.10.2017

  Papież: nie można przeciwstawiać Boga i Cezara

  Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym, że "postawą fundamentalistyczną" byłoby "przeciwstawianie Boga i cezara". Przypomniał też o obchodzonej tego dnia uroczystości wspomnienia liturgicznego świętego Jana Pawła II w rocznicę inauguracji pontyfikatu.

 3. Hollywood 22.10.2017

  Popularny producent filmowy ma coraz większe kłopoty. Ujawniają się kolejne pokrzywdzone kobiety

  Skandal Harveya Weinsteina, producenta filmowego oskarżonego o molestowanie seksualne kobiet, zatacza coraz szersze kręgi. Prawie każdego dnia ujawniają się kolejne jego ofiary i wzrasta liczba osobistości Hollywood, które wiedziały o jego występkach.

 4. Babis 22.10.2017

  Sukces "Czeskiego Trumpa". Zmiażdżył przeciwników w wyborach

  Centroprawicowy ruch ANO wygrał wybory do czeskiej Izby Poselskiej. Po przeliczeniu głosów z 99,82 proc. lokali wyborczych partia Andreja Babisza prowadzi z rezultatem 29,67 proc. Do niższej izby czeskiego parlamentu dostanie się dziewięć partii.

 5. boy21102017 21.10.2017

  Mąż bił Polkę na oczach dzieci. Po interwencji policji trafiły do Jugendamtu

  Mam nadzieję, że to takie światełko w tunelu i że w takich sprawach będziemy dobrze współpracować z niemieckim rządem

CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook