Jedynie prawda jest ciekawa

Rosja nie wygrała

16.04.2012

Adwokat Anna Stawicka, która przed sądami w Rosji reprezentowała rodziny ofiar zbrodni katyńskiej, oświadczyła, że nie można powiedzieć, iż poniedziałkowy wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu oznacza wygraną Rosji.

- Nie można powiedzieć jednoznacznie, że strona rosyjska wygrała. W sprawie artykułu 2 (Europejskiej Konwencji Praw Człowieka) zdania sędziów były podzielone - cztery głosy przeciwko trzem. Ostateczna decyzja, jak wszystko na to wskazuje, należeć będzie do Wielkiej Izby (ETPCz) - oznajmiła Stawicka, którą cytuje agencja RIA-Nowosti.

Rosyjska prawniczka dodała, że dla Polski zasadnicze znaczenie ma uznanie przez Trybunał rozstrzelania polskich oficerów za zbrodnię wojenną.

W poniedziałkowym wyroku, który nie jest ostateczny, Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Rosja naruszyła artykuł 3 (zakaz nieludzkiego traktowania) Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w odniesieniu do 10 z 15 osób skarżących.

Uznał też, że Rosja nie wywiązała się z obowiązku współpracy z Trybunałem, wynikającego z artykułu 38 Konwencji.

ETPCz uznał również, że nie może zbadać zarzutu naruszenia przez Rosję artykułu 2 Konwencji w zakresie obowiązku przeprowadzenia skutecznego śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej.

Europejski Trybunał Praw Człowieka wskazał w wyroku, że zbrodnię katyńską można traktować jako nieulegającą przedawnieniu zbrodnię wojenną. Tymczasem Rosja uznaje mord na polskich oficerach za przestępstwo pospolite, które uległo przedawnieniu.

PAP
[fot. Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. Putin28072017 28.07.2017

  Rosja odpowiada na sankcje. Będą restrykcje dla dyplomatów

  Liczba pracowników przedstawicielstw dyplomatycznych USA w Rosji ma być do 1 września zrównana z liczbą personelu rosyjskiego w placówkach w USA, czyli wynieść 455 osób; ambasada USA traci dostęp do magazynów i ośrodka wypoczynkowego w Moskwie - ogłosiło MSZ Rosji.

 2. KoreaPolnocnaFlickr 28.07.2017

  Korea Północna zdobywa dewizy. Wysyłają pracowników

  W arabskich państwach Zatoki Perskiej zatrudnione są tysiące pracowników z Korei Północnej; ich wynagrodzenia w większości zabierane są przez rząd w Pjongjangu, który w ten sposób obchodzi sankcje i uzyskuje środki finansowe - pisze w piątek agencja AP.

 3. PaulRyan28072017 28.07.2017

  Klęska Republikanów w Senacie. Obamacare utrzymane

  Republikanom w Senacie USA nie udało się w piątek częściowo wycofać ustawy o dostępnej opiece zdrowotnej, znanej jako Obamacare. Jest to cios dla prezydenta Donalda Trumpa i być może koniec wysiłków GOP, by anulować system powszechnych świadczeń zdrowotnych.

 4. Barcelona28072017 28.07.2017

  Wypadek kolejowy w Barcelonie. Wielu rannych

  - Co najmniej 48 osób zostało rannych, w tym pięć poważnie, w piątek w wypadku pociągu w Barcelonie - podały służby ratunkowe. Pociąg, który wjeżdżał na dworzec Estacio de Franca (Dworzec Francuski), nie wyhamował i uderzył w koniec peronu.

 5. 28.07.2017

  Wenezuela w ogniu strajków. Zginęło już ponad 100 osób

  Podczas trwającego od środy 48-godzinnego strajku generalnego w starciach z policją na ulicach wenezuelskich miast zginęły już cztery osoby - poinformowała w czwartek prokuratura. Tym samym tragiczny bilans zamieszek, do jakich od kwietnia dochodzi w Wenezueli wzrósł do 107 zabitych.

CS145fotMINI

Czas Stefczyka 145/2017

PDF (8,85 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook