Jedynie prawda jest ciekawa


Rosja nie wygrała

16.04.2012

Adwokat Anna Stawicka, która przed sądami w Rosji reprezentowała rodziny ofiar zbrodni katyńskiej, oświadczyła, że nie można powiedzieć, iż poniedziałkowy wyrok Europejskiego Trybunału Praw Człowieka w Strasburgu oznacza wygraną Rosji.

- Nie można powiedzieć jednoznacznie, że strona rosyjska wygrała. W sprawie artykułu 2 (Europejskiej Konwencji Praw Człowieka) zdania sędziów były podzielone - cztery głosy przeciwko trzem. Ostateczna decyzja, jak wszystko na to wskazuje, należeć będzie do Wielkiej Izby (ETPCz) - oznajmiła Stawicka, którą cytuje agencja RIA-Nowosti.

Rosyjska prawniczka dodała, że dla Polski zasadnicze znaczenie ma uznanie przez Trybunał rozstrzelania polskich oficerów za zbrodnię wojenną.

W poniedziałkowym wyroku, który nie jest ostateczny, Europejski Trybunał Praw Człowieka orzekł, że Rosja naruszyła artykuł 3 (zakaz nieludzkiego traktowania) Europejskiej Konwencji Praw Człowieka w odniesieniu do 10 z 15 osób skarżących.

Uznał też, że Rosja nie wywiązała się z obowiązku współpracy z Trybunałem, wynikającego z artykułu 38 Konwencji.

ETPCz uznał również, że nie może zbadać zarzutu naruszenia przez Rosję artykułu 2 Konwencji w zakresie obowiązku przeprowadzenia skutecznego śledztwa w sprawie zbrodni katyńskiej.

Europejski Trybunał Praw Człowieka wskazał w wyroku, że zbrodnię katyńską można traktować jako nieulegającą przedawnieniu zbrodnię wojenną. Tymczasem Rosja uznaje mord na polskich oficerach za przestępstwo pospolite, które uległo przedawnieniu.

PAP
[fot. Wikipedia.org]

Warto poczytać

 1. pentagon22012018 22.01.2018

  Pentagon potwierdza: Rosjanie budują największą bombę w historii!

  Przygotowany przez Pentagon raport o stanie arsenału atomowego, który niedawno wyciekł do mediów, potwierdza, że taka broń istnieje.

 2. Radio1 22.01.2018

  Rasizm w pigułce. BBC znów szuka nie-białych pracowników

  Stacjam szuka osób w wieku 16-25 lat chcących odbyć roczny staż w programie Newsbeat, przedstawianym przez BBC jako flagowy program informacyjny

 3. Marszdlazyciaparyz 22.01.2018

  Francuzi po raz kolejny przeszli w obronie życia. Antifa zaatakowała uczestników gazem!

  Niedzielny marsz dla życia w Paryżu został zakłócony między innymi przez Femen i Antifę. Obecnie we Francji przeprowadza się około 200 tysięcy zabiegów aborcji rocznie

 4. 1270afganistan 21.01.2018

  Afganistan: w ataku na hotel zginęło 18 osób, w tym 14 obcokrajowców

  Co najmniej 14 cudzoziemców i czterech Afgańczyków zginęło w ataku na hotel Intercontinental w stolicy Afganistanu Kabulu - poinformowało w niedzielę MSW tego kraju

 5. Statuawolnosci 21.01.2018

  Symbol USA zamknięty. Wszystko przez... brak rządu

  Statua Wolności, stojąca od 1886 r. na wyspie Liberty Island i dawne centrum przyjmowania emigrantów z Europy na wyspie Ellis to pierwsze ofiary nieuchwalenia przez Kongres prowizorium budżetowego, które spowodowało zawieszenie działalności rządu USA

 6. isis20012018 20.01.2018

  Kolejny film ISIS. Państwo Islamskie zdradza cele następnych ataków… w hollywoodzkich produkcjach

  Jeśli wierzyć scenom pokazanym na krótkim materiale wideo, kolejnymi celami terrorystów staną się Waszyngton i Londyn.

 7. 1270euroflag 20.01.2018

  Niemiecki eurodeputowany krytykuje traktowanie Polski w UE

  Współprzewodniczący Europejskiej Partii Zielonych, niemiecki polityk Reinhard Buetikofer przestrzegł przed "wykluczaniem Polski" w UE. Nieprawidłowości dotyczące państwa prawa występują także w innych krajach, w tym w Niemczech - powiedział agencji dpa.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook