Jedynie prawda jest ciekawa

Gorące tematy:

Rosja na razie nie dostarczy rakiet do Syrii

03.06.2013

Izraelski minister obrony Mosze Jaalon powiedział w poniedziałek, że dostawy rosyjskich rakietowych systemów obrony powietrznej S-300 do Syrii nie nastąpią przed rokiem 2014. Wypowiedź ministra cytuje izraelskie radio wojskowe.

Pod koniec maja Jaalon poinformował, że przeznaczony dla Syrii system rakietowy S-300 jeszcze nie opuścił Rosji, a jeśli tak się stanie, to "Izrael będzie wiedział, co robić".

W piątek wiele rosyjskich mediów informowało, że Moskwa nie dostarczyła jeszcze reżimowi w Damaszku kierowanych pocisków S-300 i że nie zrobi tego w tym roku. Wcześniej prezydent Syrii Baszar el-Asad pytany o te rakiety w wywiadzie dla telewizji Al-Manar odpowiedział w sposób, który część mediów zinterpretowała jako potwierdzenie dokonania przez Rosję dostawy do Syrii części systemu S-300.

Rosja deklaruje chęć dotrzymania zawartej z Syrią umowy o dostarczeniu rakiet S-300. Twierdzi, iż byłyby one czynnikiem odstraszania ewentualnej zagranicznej interwencji zbrojnej w tym kraju. Dysponujące znacznym zasięgiem rakiety S-300 są przeznaczone do zwalczania zarówno samolotów, jak i pocisków kierowanych. Według zachodnich ekspertów ich dostawa mogłaby wzmocnić walczący od ponad dwóch lat ze zbrojną rebelią reżim prezydenta Asada. Dostawy S-300 do Syrii skomplikowałyby także naloty izraelskie na ten kraj - pisze AFP. Na początku maja lotnictwo izraelskie dokonało ataków w Syrii, które - według strony izraelskiej – miały uniemożliwić transfer broni dla radykalnego ugrupowania libańskiego Hezbollah. Powiązane z Iranem ugrupowanie wspiera w walce z rebelią siły Asada i jest wrogiem Izraela.

Minister Jaalon powiedział, że reżim syryjski kontroluje nie więcej niż 40 proc. kraju i że rebelianci zajęli co najmniej cztery dzielnice Damaszku. Oświadczył, że armia izraelska otwarła szpital polowy na Wzgórzach Golan dla rannych z Syrii. Otwarcie szpitala minister nazwał humanitarnym gestem. Wykluczył jednak otwarcie obozu dla syryjskich uchodźców.

PAP

[FOTO: 

Słowa kluczowe:

Syria

,

Rosja

,

Izrael

Warto poczytać

 1. bialorus-stefek 25.03.2017

  Zatrzymania na demonstracji Dnia Wolności w Mińsku

  Pomimo braku zgody władz i ograniczenia przez milicję dostępu do planowanego miejsca akcji, na Prospekcie Niepodległości w stolicy Białorusi, Mińsku, w różnych miejscach zgromadzili się uczestnicy protestu. Milicja dokonuje zatrzymań.

 2. szydlo-stefek-ti 25.03.2017

  Szydło o Deklaracji Rzymskiej: to początek drogi zmian, które muszą nastąpić w UE

  To początek drogi zmian, które muszą nastąpić w Unii Europejskiej, dla Polski najważniejsze jest potwierdzenie jedności i woli państw UE, byśmy razem budowali naszą przyszłość

 3. mid-epa05869554 25.03.2017

  Deklaracja Rzymska przyjęta na szczycie UE

  "Uczynimy Unię Europejską silniejszą i odporniejszą dzięki jeszcze większej jedności i solidarności”.

 4. duda-stefffek 25.03.2017

  Prezydent Duda w niedzielę udaje się do Słowenii

  Duda spotka się m.in. z prezydentem Borutem Pahorem i premierem Miro Cerarem.

 5. C7wc2aOW0AAjAVkjpg-large 25.03.2017

  Premier Szydło podpisała Deklarację Rzymską

  W czasie szczytu Unii Europejskiej zakończyła się właśnie ceremonia podpisania przez przedstawicieli państw członkowskich Deklaracji Rzymskiej.

 6. syria 25.03.2017

  Zginęło 16 osób w wyniku nalotu na więzienie w Syrii

  Co najmniej 16 osób zginęło w wyniku nalotu na więzienie w syryjskiej prowincji Idlib, która jest kontrolowana przez rebeliantów.

 7. opo-stefek 25.03.2017

  Białoruskie służby zatrzymały Uładzimira Niaklajeu

  Polityk wracał do białoruskiej stolicy ze spotkania w polskim Sejmie.

 8. mid-epa05868266 25.03.2017

  Papież Franciszek do przywódców UE

  Papież Franciszek mówił w piątek przywódcom krajów i instytucji UE, że nie jest ona zbiorem zasad, protokołów i procedur, których należy przestrzegać, ale życiem.

CS141fotMINI

Czas Stefczyka 141/2017

PDF (4,89 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook