Jedynie prawda jest ciekawa

Rosja: Media o udziale Polski na Majdanie

04.12.2013

Należąca do kontrolowanego przez Kreml koncernu paliwowego Gazprom telewizja NTV oskarżyła Stany Zjednoczone o inspirowanie obecnych protestów na Ukrainie, a Polskę i Litwę – o obsługiwanie interesów geopolitycznych USA.

Według przytoczonego przez NTV kremlowskiego politologa Siergieja Markowa "Polska chce wrócić do tego, co było 400 lat temu, kiedy istniała Rzeczpospolita, a Ukraina była polską kolonią". Wydarzeniom na Ukrainie i poprzedzającej je rezygnacji władz w Kijowie z podpisania umowy o stowarzyszeniu z Unią Europejską ta quasi-państwowa stacja telewizyjna poświęciła 25-minutowy film "Technologia Majdanu", nadany w nocy z wtorku na środę, bezpośrednio po magazynie informacyjnym "Siewodnia".

Zdaniem Markowa porozumienie Ukrainy i UE jest korzystne przede wszystkim dla Polski. "Właśnie Polacy są głównymi animatorami umowy. Polskie elity marzą o tym, by Polska wewnątrz Unii Europejskiej znalazła się na jednej płaszczyźnie z Francją i Niemcami. Polacy chcą ustanowić kontrolę nad terytorium Ukrainy, uzyskać kontrolę nad ukraińską gospodarką" – oświadczył politolog.

NTV zauważyła, że "mówienie, iż UE otworzy swój rynek dla ukraińskich towarów i da impuls do wzrostu gospodarki Ukrainy, to tylko propagandowy mit". "W Europie o tym doskonale wiedzą" - podkreśliła.

Rosyjska TV przypomniała, że "w wypadku podpisania przez Ukrainę porozumienia z Unią Europejską Rosja zmuszona będzie podnieść cła na ukraińskie towary". "Władze w Kijowie mają świadomość, jakie będą tego konsekwencje i nie są gotowe do zerwania relacji gospodarczych z Rosją" - zaznaczyła.

"UE, zawierając umowę z Ukrainą, może otrzymać nowy rynek dla swoich towarów. Jej interesy są zrozumiałe. Dlaczego jednak ukraiński protest oficjalnie popierają i nieoficjalnie sponsorują Stany Zjednoczone? Dlaczego swoich delegatów na Majdan wysyłają najbliżsi sojusznicy USA w Europie - Litwa i Polska?" - zapytała NTV.

Stacja odpowiedziała, przytaczając opinię politologa Siergieja Michjejewa: "Istnieje poważne podejrzenie, że wielu na Zachodzie postępuje zgodnie z zaleceniem (Zbigniewa) Brzezińskiego, który wciąż żyje i niezmiennie powtarza, że najważniejsze jest oderwanie Ukrainy od Rosji, bo dzięki temu nastąpi krach Rosji".

"Opozycja chce wojny domowej. Opozycja walczy o interesy Zachodu. Robi wszystko, by doprowadzić do zaostrzenia protestu. Najbardziej prawdopodobnym scenariuszem jest rozpad Ukrainy na cztery części" - ostrzegła NTV.

Rosyjska stacja przekazała, że "niektórzy europejscy politycy nie ograniczyli się do zaocznego udziału w wydarzeniach na Ukrainie - na euromajdan do Kijowa przyjechali wiceprzewodniczący Parlamentu Europejskiego Jacek Protasiewicz, poprzedni szef PE Jerzy Buzek i były premier Polski, lider partii PiS Jarosław Kaczyński".

NTV poinformowała również, że organizatorzy protestów na Ukrainie byli szkoleni przez amerykańskie organizacje pozarządowe w ramach projektu Tech Camp, prowadzonego z inicjatywy amerykańskiego Departamentu Stanu. Podkreśliła przy tym, że szkolenia odbywały się na terenie ambasady USA w Kijowie.

Na udział polityków z Polski w wiecu opozycji w Kijowie zwróciła także uwagę telewizja państwowa Kanał 1. "Sama tylko obecność w czasie ukraińskich wydarzeń całego szeregu europejskich deputowanych i przedstawicieli władz wykonawczych europejskich państw świadczy o tym, że oni w ogóle nie krępują się ingerowania w sprawy wewnętrzne Ukrainy" - zacytowała stacja wiceprzewodniczącego Dumy Państwowej, niższej izby rosyjskiego parlamentu, Siergieja Żelezniaka.

Kanał 1 podał też, że "Polska podjęła się opracowania nowego planu integracji Ukrainy z Unią Europejską". Temu - według rosyjskiej TV - poświęcone było posiedzenie polskiej Rady Bezpieczeństwa Narodowego.

Z kolei Rossija, inna państwowa telewizja, w swoim programie informacyjnym "Wiesti" przekazała, że na zwołanym w trybie pilnym posiedzeniu RBN rozmawiano o tym, jak można doprowadzić do zmiany reżimu w Kijowie.

W ocenie tej stacji istnieje podobieństwo między pomarańczową rewolucją i obecnymi wydarzeniami na Ukrainie. "I dziewięć lat temu, i dzisiaj Majdan podburza Polska. Z tą tylko różnicą, że wtedy to był (Aleksander) Kwaśniewski, a dzisiaj jest to (Jarosław) Kaczyński" - skonstatowała.

"To, czym Polska zajmuje się dzisiaj na Ukrainie, to tworzenie buforu przed Rosją. Dlatego, że całym sensem prowadzonej przez Polskę od wieków polityki jest obrona: z jednej strony – przed Rosją i drugiej - przed Niemcami. Przed Niemcami broni ją dzisiaj Waszyngton" – wyjaśniła Rossija.

Zainteresował Cię artykuł? Dołącz do nas na Facebooku!

PAP, lz

[fot:PAP/EPA]  

Słowa kluczowe:

Rosja

,

rosjanie

,

Ukraina

,

polskie obozy

Warto poczytać

 1. Zacmienieslonca22082017 22.08.2017

  Miliony Amerykanów były świadkami zaćmienia Słońca. Trump spojrzał na nie... bez okularów

  Było to pierwsze całkowite zaćmienie Słońca obserwowane od wschodniego do zachodniego wybrzeża USA od 1918 roku.

 2. Afganistan22082017 22.08.2017

  Talibowie o nowej strategii USA w Afganistanie: wtórna i niejasna

  Rzecznik afgańskich talibów, oceniając we wtorek nową strategię Stanów Zjednoczonych wobec Afganistanie, oświadczył, że zawiera ona stare tezy, a przedstawione przez prezydenta Donalda Trumpa założenia są niejasne.

 3. Pomnikkonfederacjiwiki 22.08.2017

  Klęska Antify. Amerykanie popierają pozostawienie konfederackich pomników

  Większość Amerykanów uważa, że pomniki żołnierzy Konfederacji z czasów wojny secesyjnej powinny pozostać w miejscach publicznych - wynika z opublikowanego w poniedziałek sondażu Ipsos i agencji Reutera.

 4. Wlochy22082017 22.08.2017

  Trzęsienie ziemi we Włoszech

  Dwie ofiary śmiertelne i 39 osób rannych to najnowszy bilans poniedziałkowego trzęsienia ziemi na włoskiej wyspie Ischia niedaleko Neapolu. W ciągu 10 godzin, jakie minęły od wstrząsu, strażacy uratowali kilka osób. Pod gruzami jest jeszcze dwoje dzieci.

 5. zamach21082017 21.08.2017

  Nie żyje imam wskazywany jako przywódca grupy, która dokonała zamachów w Katalonii

  Hiszpańska policja ma mocne dowody na to, że imam Abdelbaki As-Satty, wskazywany jako przywódca grupy, która dokonała w czwartek i piątek zamachów w Katalonii, jest jedną z ofiar śmiertelnych środowego wybuchu w Alcanar, gdzie terroryści przygotowywali ataki.

CS146fotMINI

Czas Stefczyka 146/2017

PDF (9,21 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook