Jedynie prawda jest ciekawa


Rosja ma problem. Chodzi o "zielone ludziki"

05.10.2017

Rosja nie ma jasnej strategii działania w sytuacjach, gdy jej obywatele walczący nieoficjalnie w konfliktach zbrojnych dostają się do niewoli - oceniają w czwartek "Wiedomosti". Zdaniem dziennika problem ten będzie aktualny także po zakończeniu wojny w Syrii.

W komentarzu redakcyjnym gazeta ocenia, iż dwaj Rosjanie, których pojmanie w Syrii ogłosiło ostatnio Państwo Islamskie (IS), służyli tam jako najemnicy z tzw. prywatnej firmy wojskowej. IS nazwało wziętych do niewoli mężczyzn rosyjskimi żołnierzami, jednak "ministerstwo obrony Rosji zaprzecza, by bojownicy pojmali pełniących służbę wojskową w Syrii" - relacjonuje dziennik.

- Uwolnienie zakładników to kwestia delikatna. Państwo powinno wybrać pomiędzy śmiercią swoich obywateli i zapłaceniem bojownikom, dla których często handel ludźmi jest główną branżą - wskazują "Wiedomosti". Przypominają także niepowodzenie w uwolnieniu z niewoli IS jordańskiego pilota wojskowego w 2015 roku; mimo propozycji wymienienia go na bojowników dżihadyści spalili go żywcem.

Dziennik wskazuje, iż działające w regionie firmy amerykańskie i brytyjskie mają swoich specjalistów, którzy podtrzymują kontakty z miejscowymi liderami i w każdym indywidualnym przypadku zajmują się kwestią uwolnienia zakładników, bądź wypłacając okup, bądź odbijając ich siłą lub biorąc do niewoli zakładników drugiej strony.

Zdaniem gazety nie wiadomo, co czynić w przypadku "nieoficjalnych żołnierzy", a dla Rosji "jest to częste pytanie w ostatnich latach". Dziennik wymienia w tym miejscu przypadki pojmania obywateli Rosji na Ukrainie w 2014, 2015 i 2017 roku.

"Wiedomosti" oceniają, że porwani w Syrii Rosjanie: Roman Zabołotny i Grigorij Surkanow (lub Curkanu) walczyli zapewne w operującej w Syrii tzw. grupie Wagnera. Chodzi o "nieoficjalną rosyjską formację wojskową, której uczestnicy walczyli w Donbasie" - piszą "Wiedomosti". Zdaniem dziennika w czasie operacji w Syrii zginęło od 40 do 60 członków grupy Wagnera, a 120-180 zostało rannych. Gazeta przypomina, że ministerstwo obrony Rosji "zaprzecza, by miało związki z nimi i zaprzecza w ogóle istnieniu takich pomocników armii".

O wziętych do niewoli Rosjanach pisze też w czwartek na pierwszej stronie wysokonakładowa "Komsomolskaja Prawda". - Nie ma wątpliwości, że są to realni obywatele Rosji, którzy w jakiś sposób wpadli w potrzask terrorystów. Nie wiadomo tylko, jak się tam znaleźli - oświadcza gazeta. - Być może wzięci do niewoli walczyli jako ochotnicy w składzie syryjskich wojsk rządowych lub w oddziałach pospolitego ruszenia ich sojuszników? - stawia pytanie "Komsomolskaja Prawda".

PAP
Fot:wikicommons

Warto poczytać

 1. italy22042018 22.04.2018

  Imigranci przekraczają granicę włosko-francuską. Kordon policji rozbija… Antifa (wideo)

  Świetna organizacja środowisk lewicowych wspierających nielegalnych imigrantów.

 2. Le-Mont-Saint-Michel 22.04.2018

  Panika we Francji. Będzie kolejny zamach?

  Francuskie władze w niedzielę poinformowały o ewakuacji będącej atrakcją turystyczną wyspy Le Mont-Saint-Michel u zachodnich wybrzeży kraju. Policja szuka mężczyzny, który zachowywał się w podejrzany sposób i który według świadka rano groził policjantom

 3. CharlieFien 22.04.2018

  Chora na Zespół Downa wrzuciła na Twittera zdjęcie w obronie życia. Serwis ją zablokował

  W świecie politycznej poprawności można wiele, pod warunkiem że nie porusza się wątku prawa do życia, zwłaszcza jeśli chodzi o życie niepełnosprawnych. Boleśnie przekonała się o tym niepełnosprawna działaczka pro-life, zablokowana przez Twittera

 4. 1270dtrump 21.04.2018

  Rosja przypuściła atak na niespotykaną skalę. Znaleźli chętnych partnerów w sztabie Trumpa?

  Komitet Narodowy Partii Demokratycznej złożył pozew sądowy, w którym oskarżają Donalda Trumpa, jego współpracowników, Wikileaks oraz Federację Rosyjską o konspirację mającą na celu zmianę wyniku wyborów.

 5. 1270jews 21.04.2018

  Europejski Żydzi ponad prawem? „Powinni mieć broń!”

  Jeden z najpoważniejszych europejskich rabinów Menachem Margolin domaga się od europejskich ministrów żeby pozwolili osobom pochodzenia żydowskiego na posiadanie broni bez specjalnych zezwoleń. Jego zdaniem to najlepszy sposób by powstrzymać antysemickie ataki.

 6. Warszawa3 21.04.2018

  Jedna z najważniejszych decyzji dla światowego bezpieczeństwa zapadnie w Warszawie?

  Warszawa, według Bloomberga, jest jednym z dziewięciu miast rozważanych jako potencjalne miejsce spotkania przywódcy Korei Północnej Kim Dzong Una z prezydentem USA Donaldem Trumpem. Szczyt jest planowany na maj lub czerwiec

CS154fotoMINI

Czas Stefczyka 154/2018

PDF (7,35 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook