Jedynie prawda jest ciekawa


Rosja ma problem. Chodzi o "zielone ludziki"

05.10.2017

Rosja nie ma jasnej strategii działania w sytuacjach, gdy jej obywatele walczący nieoficjalnie w konfliktach zbrojnych dostają się do niewoli - oceniają w czwartek "Wiedomosti". Zdaniem dziennika problem ten będzie aktualny także po zakończeniu wojny w Syrii.

W komentarzu redakcyjnym gazeta ocenia, iż dwaj Rosjanie, których pojmanie w Syrii ogłosiło ostatnio Państwo Islamskie (IS), służyli tam jako najemnicy z tzw. prywatnej firmy wojskowej. IS nazwało wziętych do niewoli mężczyzn rosyjskimi żołnierzami, jednak "ministerstwo obrony Rosji zaprzecza, by bojownicy pojmali pełniących służbę wojskową w Syrii" - relacjonuje dziennik.

- Uwolnienie zakładników to kwestia delikatna. Państwo powinno wybrać pomiędzy śmiercią swoich obywateli i zapłaceniem bojownikom, dla których często handel ludźmi jest główną branżą - wskazują "Wiedomosti". Przypominają także niepowodzenie w uwolnieniu z niewoli IS jordańskiego pilota wojskowego w 2015 roku; mimo propozycji wymienienia go na bojowników dżihadyści spalili go żywcem.

Dziennik wskazuje, iż działające w regionie firmy amerykańskie i brytyjskie mają swoich specjalistów, którzy podtrzymują kontakty z miejscowymi liderami i w każdym indywidualnym przypadku zajmują się kwestią uwolnienia zakładników, bądź wypłacając okup, bądź odbijając ich siłą lub biorąc do niewoli zakładników drugiej strony.

Zdaniem gazety nie wiadomo, co czynić w przypadku "nieoficjalnych żołnierzy", a dla Rosji "jest to częste pytanie w ostatnich latach". Dziennik wymienia w tym miejscu przypadki pojmania obywateli Rosji na Ukrainie w 2014, 2015 i 2017 roku.

"Wiedomosti" oceniają, że porwani w Syrii Rosjanie: Roman Zabołotny i Grigorij Surkanow (lub Curkanu) walczyli zapewne w operującej w Syrii tzw. grupie Wagnera. Chodzi o "nieoficjalną rosyjską formację wojskową, której uczestnicy walczyli w Donbasie" - piszą "Wiedomosti". Zdaniem dziennika w czasie operacji w Syrii zginęło od 40 do 60 członków grupy Wagnera, a 120-180 zostało rannych. Gazeta przypomina, że ministerstwo obrony Rosji "zaprzecza, by miało związki z nimi i zaprzecza w ogóle istnieniu takich pomocników armii".

O wziętych do niewoli Rosjanach pisze też w czwartek na pierwszej stronie wysokonakładowa "Komsomolskaja Prawda". - Nie ma wątpliwości, że są to realni obywatele Rosji, którzy w jakiś sposób wpadli w potrzask terrorystów. Nie wiadomo tylko, jak się tam znaleźli - oświadcza gazeta. - Być może wzięci do niewoli walczyli jako ochotnicy w składzie syryjskich wojsk rządowych lub w oddziałach pospolitego ruszenia ich sojuszników? - stawia pytanie "Komsomolskaja Prawda".

PAP
Fot:wikicommons

Warto poczytać

 1. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 2. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 3. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 4. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 5. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 6. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 7. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

 8. fbi19072018 19.07.2018

  Dyrektor FBI: Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy i szerzy propagandę w USA

  Rosja wciąż wykorzystuje fake newsy, szerzy propagandę i przeprowadza tajne operacje, by siać niezgodę w USA.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook