Jedynie prawda jest ciekawa


Rosja łamie porozumienia z Mińska

27.04.2015

W ciągu minionego weekendu siły rosyjskie w Donbasie prowadziły nieprzerwany ostrzał pozycji ukraińskich i obiektów cywilnych praktycznie na całej długości frontu. Używano m.in. ciężkiej artylerii, która powinna być wycofana z rejonu walk zgodnie z porozumieniami z Mińska – informuje niemiecki dziennik „Die Welt”, powołując się na doniesienia obserwatorów misji OBWE.

Według gazety najpoważniejsze starcia miały miejsce w nocy z wczoraj na dziś w Szyrokino, miejscowości położonej 20 km od Mariupola, miasta portowego kontrolowanego przez Ukraińców.

Terroryści wsparci przez rosyjskich żołnierzy ostrzeliwali punkt oporu sił ATO (ukraińskiej operacji antyterrorystycznej na zbuntowanych terenach). Pod osłoną ognia moździerzowego używali czołgu, ostrzał prowadzono też z granatników i dużokalibrowych karabinów maszynowych.

Terroryści ostrzeliwali też z ciężkiej broni maszynowej pozycje wojsk ukraińskich w rejonie miejscowości Opytne, Awdiejewka, Kirowskoje, Sczastje, Krymskoje, Sokolniki, Mironowskoje i Majorskoje.

Alarmującym sygnałem, jak pisze na Facebooku ukraiński analityk i deputowany Dmytro Tymczuk, jest pojawienie się w Donbasie zwiadu artyleryjskiego regularnej armii rosyjskiej.

„Odnotowuje się wzrost liczby punktów obserwacyjnych rebeliantów na linii frontu, zarejestrowano znaczną liczbę grup naprowadzania ognia artyleryjskiego. Według danych naszego wywiadu i wywiadów naszych zachodnich sojuszników wojska terrorystów zostały postawione w stan najwyższej gotowości do ataku” - stwierdził w wywiadzie dla ukraińskiej telewizji lider parlamentarnej frakcji Blok Petra Poroszenki Jurij Łucenko.

Według niego prawdopodobieństwo wybuchu nowej fazy wojny wynosi ponad 80 proc. Oznacza to także, że strona rosyjska nie dotrzymuje porozumień z Mińska.

Jak twierdzą obserwatorzy OBWE zaledwie 300 metrów od ich pozycji doszło minionej nocy do dwóch eksplozji. Słychać było także ostrzał z moździerzy. W konsekwencji musieli przenieść punkt obserwacyjny nieco dalej, na bardziej bezpieczne tereny.

Ryb, Welt.de, tvn24.pl

Fot. [PAP/epa]

 

Warto poczytać

 1. putinelection18032018 18.03.2018

  Rosja uszczęśliwiła Putina!

  Jedyną niewiadomą była frekwencja. Bez 120 procent poparcia, ale też bez złudzeń i wątpliwości

 2. depardieu18032018 18.03.2018

  Gerard Depardieu głosował w ambasadzie Rosji. "Z patriotyzmem i miłością do Rosji"

  Francuski aktor Gerard Depardieu, który od 2013 roku jest obywatelem Rosji, oddał głos w niedzielnych wyborach prezydenckich w lokalu wyborczym w ambasadzie Rosji w Paryżu - podała w niedzielę ambasada na swoim Twitterze.

 3. 1270pope23 18.03.2018

  Papież: krzyż to nie przedmiot ozdobny ani dodatek do ubrania

  Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym, że krzyż nie jest "przedmiotem ozdobnym ani dodatkiem do ubrania, czasem nadużywanym, lecz znakiem religijnym"

 4. 1270nordstreqm 18.03.2018

  Brytyjscy politycy za zablokowaniem Nord Stream

  Siedemnastu brytyjskich polityków, w tym były lider Partii Konserwatywnej Iain Duncan Smith, podpisało list do szefa MSZ Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, apelując o sprzeciw wobec budowy gazociągu

 5. 1270putinjhoilo 18.03.2018

  Szef NATO: atak na Skripala dowodem na coraz większą nieobliczalność Rosji

  Atak na Siergieja Skripala potwierdza rosnącą nieobliczalność Rosji - ocenił sekretarz generalny NATO Jens Stoltenberg w niedzielnym wywiadzie dla "Welt am Sonntag"

 6. 1270imigrnaci 17.03.2018

  Do Hiszpanii przypłynęła rekordowa liczba nielegalnych migrantów

  W 2017 r. do Hiszpanii przypłynęła rekordowa liczba nielegalnych migrantów - ponad 22,4 tys. W ciągu ostatniego roku ich grono powiększyło się o blisko 300 proc.

 7. Rosja17032018 17.03.2018

  Kryzys na linii Wielka Brytania-Rosja coraz gorętszy. Moskwa wydali dyplomatów

  Rosyjskie MSZ poinformowało w sobotę po wezwaniu do swojej siedziby ambasadora Wielkiej Brytanii, że podjęło decyzję o wydaleniu z kraju 23 brytyjskich dyplomatów, którzy na opuszczenie Rosji mają tydzień. Rosyjskie MSZ ogłosiło też, że kończy działalność w Rosji organizacji British Council

 8. Madryt17032018 17.03.2018

  W Madrycie krajobraz jak na wojnie. Imigranci starli się z policją [WIDEO]

  W zamieszkanej przez wielu imigrantów z Afryki madryckiej dzielnicy Lavapies trwały w piątek incydenty z udziałem mieszkańców, którzy protestowali przeciwko działaniom policji, obwiniając ją o śmierć 35-letniego Senegalczyka, ulicznego sprzedawcy

Wiadomości z kraju

więcej
CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook