Jedynie prawda jest ciekawa

Rosja łamie porozumienia z Mińska

27.04.2015

W ciągu minionego weekendu siły rosyjskie w Donbasie prowadziły nieprzerwany ostrzał pozycji ukraińskich i obiektów cywilnych praktycznie na całej długości frontu. Używano m.in. ciężkiej artylerii, która powinna być wycofana z rejonu walk zgodnie z porozumieniami z Mińska – informuje niemiecki dziennik „Die Welt”, powołując się na doniesienia obserwatorów misji OBWE.

Według gazety najpoważniejsze starcia miały miejsce w nocy z wczoraj na dziś w Szyrokino, miejscowości położonej 20 km od Mariupola, miasta portowego kontrolowanego przez Ukraińców.

Terroryści wsparci przez rosyjskich żołnierzy ostrzeliwali punkt oporu sił ATO (ukraińskiej operacji antyterrorystycznej na zbuntowanych terenach). Pod osłoną ognia moździerzowego używali czołgu, ostrzał prowadzono też z granatników i dużokalibrowych karabinów maszynowych.

Terroryści ostrzeliwali też z ciężkiej broni maszynowej pozycje wojsk ukraińskich w rejonie miejscowości Opytne, Awdiejewka, Kirowskoje, Sczastje, Krymskoje, Sokolniki, Mironowskoje i Majorskoje.

Alarmującym sygnałem, jak pisze na Facebooku ukraiński analityk i deputowany Dmytro Tymczuk, jest pojawienie się w Donbasie zwiadu artyleryjskiego regularnej armii rosyjskiej.

„Odnotowuje się wzrost liczby punktów obserwacyjnych rebeliantów na linii frontu, zarejestrowano znaczną liczbę grup naprowadzania ognia artyleryjskiego. Według danych naszego wywiadu i wywiadów naszych zachodnich sojuszników wojska terrorystów zostały postawione w stan najwyższej gotowości do ataku” - stwierdził w wywiadzie dla ukraińskiej telewizji lider parlamentarnej frakcji Blok Petra Poroszenki Jurij Łucenko.

Według niego prawdopodobieństwo wybuchu nowej fazy wojny wynosi ponad 80 proc. Oznacza to także, że strona rosyjska nie dotrzymuje porozumień z Mińska.

Jak twierdzą obserwatorzy OBWE zaledwie 300 metrów od ich pozycji doszło minionej nocy do dwóch eksplozji. Słychać było także ostrzał z moździerzy. W konsekwencji musieli przenieść punkt obserwacyjny nieco dalej, na bardziej bezpieczne tereny.

Ryb, Welt.de, tvn24.pl

Fot. [PAP/epa]

 

CS150MINIfot

Czas Stefczyka 150/2017

PDF (4,60 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook