Jedynie prawda jest ciekawa


Rosja łamie porozumienia z Mińska

27.04.2015

W ciągu minionego weekendu siły rosyjskie w Donbasie prowadziły nieprzerwany ostrzał pozycji ukraińskich i obiektów cywilnych praktycznie na całej długości frontu. Używano m.in. ciężkiej artylerii, która powinna być wycofana z rejonu walk zgodnie z porozumieniami z Mińska – informuje niemiecki dziennik „Die Welt”, powołując się na doniesienia obserwatorów misji OBWE.

Według gazety najpoważniejsze starcia miały miejsce w nocy z wczoraj na dziś w Szyrokino, miejscowości położonej 20 km od Mariupola, miasta portowego kontrolowanego przez Ukraińców.

Terroryści wsparci przez rosyjskich żołnierzy ostrzeliwali punkt oporu sił ATO (ukraińskiej operacji antyterrorystycznej na zbuntowanych terenach). Pod osłoną ognia moździerzowego używali czołgu, ostrzał prowadzono też z granatników i dużokalibrowych karabinów maszynowych.

Terroryści ostrzeliwali też z ciężkiej broni maszynowej pozycje wojsk ukraińskich w rejonie miejscowości Opytne, Awdiejewka, Kirowskoje, Sczastje, Krymskoje, Sokolniki, Mironowskoje i Majorskoje.

Alarmującym sygnałem, jak pisze na Facebooku ukraiński analityk i deputowany Dmytro Tymczuk, jest pojawienie się w Donbasie zwiadu artyleryjskiego regularnej armii rosyjskiej.

„Odnotowuje się wzrost liczby punktów obserwacyjnych rebeliantów na linii frontu, zarejestrowano znaczną liczbę grup naprowadzania ognia artyleryjskiego. Według danych naszego wywiadu i wywiadów naszych zachodnich sojuszników wojska terrorystów zostały postawione w stan najwyższej gotowości do ataku” - stwierdził w wywiadzie dla ukraińskiej telewizji lider parlamentarnej frakcji Blok Petra Poroszenki Jurij Łucenko.

Według niego prawdopodobieństwo wybuchu nowej fazy wojny wynosi ponad 80 proc. Oznacza to także, że strona rosyjska nie dotrzymuje porozumień z Mińska.

Jak twierdzą obserwatorzy OBWE zaledwie 300 metrów od ich pozycji doszło minionej nocy do dwóch eksplozji. Słychać było także ostrzał z moździerzy. W konsekwencji musieli przenieść punkt obserwacyjny nieco dalej, na bardziej bezpieczne tereny.

Ryb, Welt.de, tvn24.pl

Fot. [PAP/epa]

 

Warto poczytać

 1. nigeria-25062018 25.06.2018

  Tragedia w Nigerii! Muzułmanie zaatakowali chrześcijańskich rolników. Spora liczba ofiar

  Co najmniej 86 osób zginęło w centralnej części Nigerii w kilkudniowych walkach między chrześcijańskimi rolnikami z muzułmańskimi pasterzami - poinformowała miejscowa policja

 2. erdogan-25062018 25.06.2018

  Wielkie zwycięstwo Erdogana. Wybory w Turcji zakończone

  Recep Tayyip Erdogan otrzymał 52,5 proc. głosów i wygrał w niedzielę w pierwszej turze wybory prezydenckie w Turcji - poinformowała turecka komisja wyborcza (YSK). W wyborach parlamentarnych zwyciężył wyborczy blok z udziałem jego partii AKP

 3. trump-25062018 25.06.2018

  Trump: Imigranci to najeźdźcy. Trzeba ich natychmiast deportować!

  Prezydent USA Donald Trump oświadczył w niedzielę na twitterze, iż wszystkie osoby, które będą próbowały nielegalnie przekroczyć granicę USA, powinny być natychmiast odsyłane do swojego kraju bez żadnego procesu sądowego

 4. abo22052018 25.06.2018

  Aborcjoniści walczą w sądzie o finansowanie edukacji seksualnej

  Przedstawiciele sieci klinik aborcyjnych Planned Parenthood w wielu amerykańskich miastach podali do sądu administrację Donalda Trumpa. Chcą, aby prowadzone przez nich programy edukacji seksualnej nadal były elementem edukacji w publicznych szkołach.

 5. usa24062018 24.06.2018

  Presja światowej opinii publicznej złamała Trumpa. Dzieci imigrantów ponownie z rodzicami

  Amerykańskie ministerstwo ds. bezpieczeństwa narodowego poinformowało, że 522 dzieci imigrantów oddzielonych od rodziców zatrzymanych za próbę nielegalnego przekroczenia granicy z Meksyku do USA, spotkało się już z rodzicami.

 6. polska24062018 24.06.2018

  Transparent na meczu Polska – Senegal rozwścieczył władze FIFA. Surowa kara i poważne ostrzeżenie!

  Aż 40 tysięcy złotych kary będą musiały zapłacić władze naszej federacji piłkarskiej.Wszystko z powodu jednego z transparentów, który nie spodobał się Komitetowi Dyscyplinarnemu FIFA.

 7. trump23062018 24.06.2018

  Sto drewnianych trumien na granicy obu Korei. Przywieźli je Amerykanie

  Amerykańskie siły zbrojne poinformowały, że na granicę z Koreą Północną przewieziono sto sztuk trumien. Nie są to jednak przygotowania do wojny: KRLD użyje tych trumien aby oddać USA zwłoki ich żołnierzy, którzy zginęli podczas wojny koreańskiej.

 8. merkel23062018 24.06.2018

  Szef MSW Niemiec: „Zaczniemy zawracać imigrantów na granicy, wbrew Angeli Merkel”

  Jeśli szczyt UE nie przyniesie rozwiązania w sprawie imigracji, CSU zacznie zawracać więcej migrantów na granicy mimo argumentu kanclerz Angeli Merkel, że decyzja w tej sprawie należy do niej - powiedział przewodniczący CSU i szef MSW Horst Seehofer.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook