Jedynie prawda jest ciekawa


Rosja krytykuje Polskę "Bluźnierczy akt"

20.07.2017

Duma Państwowa, niższa izba parlamentu Rosji, przyjęła w środę apel, w którym określa polską ustawę o zakazie propagowania komunizmu jako "bluźnierczy akt" i oznajmia, że nie można wybaczyć tym, "którzy znieważają pamięć żołnierzy" Armii Czerwonej.

Apel - jak oświadczyła Duma - jest skierowany do parlamentów krajów europejskich i do międzynarodowych organizacji parlamentarnych"w związku ze znieważeniem pamięci żołnierzy poległych podczas wyzwalania Europy od nazizmu". Za jego przyjęciem opowiedziało się 424 z 425 parlamentarzystów obecnych na sali, jeden z deputowanych wstrzymał się od głosu. Po głosowaniu rozległy się oklaski.

Przemawiając w Dumie, szef komisji spraw zagranicznych Leonid Słucki oznajmił, że polski Sejm i Senat podjęły "bluźniercze decyzje", które "są sprzeczne z normami moralności". - W Polsce ta decyzja powinna zostać zrewidowana, w innych krajach podobne decyzje nie powinny być podejmowane - oświadczył. - Powinniśmy powiedzieć zdecydowane "nie" tym procesom, które dziś zaczęły się w Polsce i które nie powinny w żadnym wypadku rozszerzyć się na terytorium pozostałych krajów europejskich - mówił Słucki.

Przewodniczący Dumy Wiaczesław Wołodin poinformował deputowanych, że również w środę parlament Izraela, Kneset, rozpatrzył postanowienie, które dotyczy negowania Holokaustu i w którym mowa jest również m.in. o "negowaniu roli Armii Czerwonej w zwycięstwie nad faszyzmem".

W dokumencie Knesetu "mowa jest o tym, że dzisiaj bezczeszczone są obiekty memorialne i miejsca pochówku zarówno ofiar Holokaustu, jak i żołnierzy Armii Czerwonej, a także o negowaniu roli Armii Czerwonej w zwycięstwie nad faszyzmem w wielu krajach europejskich" - powiedział Wołodin. Przedstawiciele Dumy podkreślali, że dokument w Knesecie został przyjęty równolegle z apelem uchwalonym w rosyjskiej izbie. Wołodin wyraził przekonanie, że "im więcej będzie takich decyzji, jak decyzja Knesetu Izraela, tym mniej będzie takich zjawisk jak to, co wydarzyło się w Polsce".

W swoim apelu rosyjscy deputowani zwracają się "o zdecydowane potępienie coraz częstszych przypadków niszczenia i bezczeszczenia pomników i obiektów memorialnych wzniesionych ku czci żołnierzy państw koalicji antyhitlerowskiej". - Nie można wybaczyć tym, którzy znieważają pamięć żołnierzy i oficerów Armii Czerwonej, partyzantów, bojowników ruchu oporu, ofiar Holokaustu - głosi apel.

- Hitlerowscy kaci, mający na rękach krew milionów niewinnych ofiar, są inspiratorami duchowymi tych, którzy usiłują dziś zbić kapitał polityczny, rozniecając nadzwyczaj niebezpieczne nastroje nacjonalistyczne i rewanżystowskie wśród ludności poszczególnych krajów Europy - w szczególności Polski, Estonii, Łotwy, Litwy, Ukrainy -
napisano w dokumencie. - Na naszych oczach wzmaga się dążenie pozbawionych zasad polityków, by napisać historię na nowo i zrewidować rezultaty II wojny światowej. Nie można na przykład inaczej ocenić zapewnienia w Polsce, w ramach "ustawy o dekomunizacji" (...), możliwości rozbiórki i demontażu blisko 500 pomników i obiektów memorialnych wzniesionych dla uczczenia żołnierzy Armii Czerwonej - oznajmili deputowani.

W tekście mowa jest również o "bluźnierczym akcie władz polskich", u którego podstaw leży "chęć umniejszenia decydującej roli Armii Czerwonej" w zwycięstwie nad nazizmem.

Autorzy dokumentu apelują do parlamentów krajów europejskich o "bezwzględny sprzeciw wobec burzenia czy bezczeszczenia pomników i obiektów memorialnych żołnierzy, którzy wyzwolili Europę od nazizmu", jak i o "włączenie do programów oświatowych instytucji naukowych państw europejskich prawdziwych materiałów, odzwierciedlających decydującą rolę Armii Czerwonej w zwycięstwie nad nazizmem".

Projekt przyjętego przez Dumę apelu przygotowali wraz z przewodniczącym izby i szefem komisji spraw zagranicznych liderzy frakcji czterech partii zasiadających w Dumie. W postanowieniu o przyjęciu apelu zawarto informację, iż zostanie on skierowany m.in. do Zgromadzenia Parlamentarnego Rady Europy, Zgromadzenia Parlamentarnego OBWE, Parlamentu Europejskiego i parlamentów krajów europejskich.

Prezydent RP Andrzej Duda podpisał w poniedziałek nowelę ustawy o zakazie propagowania komunizmu, przyjętej w kwietniu 2016 roku. Nowela reguluje kwestie usunięcia obiektów budowlanych o charakterze nieużytkowym, np. pomników gloryfikujących ustrój totalitarny.

Przepisów ustawy o zakazie propagowania komunizmu nie stosuje się do pomników niewystawionych na widok publiczny, znajdujących się na terenie cmentarzy albo innych miejsc spoczynku.

PAP/wikicommons

Warto poczytać

 1. 1270niemieckiewojsko 22.07.2018

  Polacy będą służyć w niemieckiej armii?

  Bundeswehra znów rozważa pomysł naboru obywateli z państw UE

 2. polska-usa-niagara-22072018 22.07.2018

  Piękny gest USA wobec Polski z okazji 100-lecia odzyskania niepodległości. Zobacz co zrobili

  Wodospad Niagara zaświecił się na biało-czerwono. Jest to gest ze strony USA z okazji 100-lecia odzyskania przez Polskę niepodległości

 3. strazacy22072018 22.07.2018

  Szwedzi nie mogą wyjść z podziwu dla naszych strażaków, którzy ratują ich kraj. „Dziękujemy Ci Polsko!”

  Szwedzi witają polskich strażaków KGPSP, którzy udzielą wsparcia swoim szwedzkim kolegom w walce z ogniem trawiącym lasy

 4. papiez20062018 22.07.2018

  Papież Franciszek apeluje, aby nie powtarzały się tragedie łodzi z imigrantami

  Papież Franciszek wezwał w niedzielę wspólnotę międzynarodową, by dołożyła starań, aby nie powtórzyły się katastrofy łodzi z migrantami na Morzu Śródziemnym. Apelował o zagwarantowanie bezpieczeństwa i poszanowanie godności oraz praw wszystkich

 5. rowhani-vs-trump-22072018 22.07.2018

  Przywódca Iranu przestrzega Trumpa przed wojną: Nie igraj z ogniem

  Prezydent Iranu Hasan Rowhani oświadczył w niedzielę, że Stany Zjednoczone "powinny wiedzieć, że wojna z Iranem to matka wszystkich wojen". Ostrzegł przywódcę USA Donalda Trumpa przed "igraniem z ogniem"

 6. lavrow1902018 21.07.2018

  Ławrow wzywa Pompeo do uwolnienia szpiega

  Minister spraw zagranicznych Rosji Siergiej Ławrow wezwał w sobotę w rozmowie telefonicznej sekretarza stanu USA Mike'a Pompeo do uwolnienia aresztowanej w Stanach Zjednoczonych pod zarzutami działalności szpiegowskiej na rzecz Moskwy Marii Butiny

 7. james-e-larkin-21072018 21.07.2018

  Wzywał do spowiedzi wszystkich, którzy głosowali za prawem do aborcji. Kapłan stał się niewygodny dla przełożonych

  W archidiecezji Dublińskiej doszło do przeniesienia księdza Jamesa E. Larkina do kapelanii. Powodem takiej są wystąpienia kapłana, który namawiał wiernych do spowiedzi, jeśli w referndum dotyczącym aborcji zagłosowali na „tak”

 8. inka-21072018 21.07.2018

  Pierwsze zagraniczne uhonorowanie "Inki"

  W kościele w Butrymańcach, miejscowości leżącej na trasie XXVIII Międzynarodowej Pielgrzymki Suwałki-Wilno, w sobotę poświęcono tablicę ze srebrnym sercem, upamiętniającą Danutę Siedzikównę - "Inkę". Tablicę przynieśli pielgrzymi

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook