Jedynie prawda jest ciekawa

Rosja kontra USA ws. Strefy Gazy

20.11.2012

Konflikt w Strefie Gazy spowodował napięcia w ONZ. Rosja oskarżyła USA o blokowanie oświadczenia Rady Bezpieczeństwa potępiającego konflikt między Izraelem a Palestyńczykami w Strefie Gazy.

Waszyngton argumentuje, że Rada nie może podkopywać trwających w Kairze wysiłków dyplomatycznych na rzecz rozejmu.

W nocy z poniedziałku na wtorek Rada Bezpieczeństwa obradowała w czasie posiedzenia za zamkniętymi drzwiami nad projektem oświadczenia w sprawie konfliktu w Strefie Gazy. Według dyplomatów głównym punktem spornym była kwestia pominięcia w tekście, zaproponowanym w ubiegłym tygodniu przez Maroko, jednoznacznej wzmianki o atakach rakietowych na Izrael prowadzonych przez palestyński Hamas. Wzbudziło to zastrzeżenia USA, Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec - dodali dyplomaci.

Izrael twierdzi, że trwająca od środy ofensywa jest odpowiedzią na palestyńskie ataki. Jest "niezwykle ważne", by wszelkie działania podejmowane przez Radę Bezpieczeństwa ONZ "wzmacniały perspektywy powstrzymania aktów wrogości, a nie zmniejszały te perspektywy" – oświadczyła amerykańska ambasador przy ONZ Susan Rice.

USA i inne kraje przedstawiły poprawki do projektu. "Dla mnie wygląda to jak próba obstrukcji" - podkreślił ambasador Rosji przy ONZ Witalij Czurkin. Poinformował, że jeśli Rada nie dojdzie do porozumienia, Rosja przedstawi projekt rezolucji - dokumentu o większej mocy niż oświadczenie - z wezwaniem zakończenia przemocy i poparciem dla
regionalnych i międzynarodowych wysiłków na rzecz rozejmu.

Oświadczenie musi być przyjęte na drodze konsensusu, a kraje członkowskie Rady konsultowały projekt ze swoimi stolicami. Jednak zdaniem kilku dyplomatów, nie jest prawdopodobne, by treść oświadczenia uzgodniono przed ostatecznym terminem we wtorek rano (czasu nowojorskiego).

PAP/JKUB

[fot. PAP/EPA]
CS148fotMINI

Czas Stefczyka 148/2017

PDF (10,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook