Jedynie prawda jest ciekawa

Rosja kontra USA ws. Strefy Gazy

20.11.2012

Konflikt w Strefie Gazy spowodował napięcia w ONZ. Rosja oskarżyła USA o blokowanie oświadczenia Rady Bezpieczeństwa potępiającego konflikt między Izraelem a Palestyńczykami w Strefie Gazy.

Waszyngton argumentuje, że Rada nie może podkopywać trwających w Kairze wysiłków dyplomatycznych na rzecz rozejmu.

W nocy z poniedziałku na wtorek Rada Bezpieczeństwa obradowała w czasie posiedzenia za zamkniętymi drzwiami nad projektem oświadczenia w sprawie konfliktu w Strefie Gazy. Według dyplomatów głównym punktem spornym była kwestia pominięcia w tekście, zaproponowanym w ubiegłym tygodniu przez Maroko, jednoznacznej wzmianki o atakach rakietowych na Izrael prowadzonych przez palestyński Hamas. Wzbudziło to zastrzeżenia USA, Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec - dodali dyplomaci.

Izrael twierdzi, że trwająca od środy ofensywa jest odpowiedzią na palestyńskie ataki. Jest "niezwykle ważne", by wszelkie działania podejmowane przez Radę Bezpieczeństwa ONZ "wzmacniały perspektywy powstrzymania aktów wrogości, a nie zmniejszały te perspektywy" – oświadczyła amerykańska ambasador przy ONZ Susan Rice.

USA i inne kraje przedstawiły poprawki do projektu. "Dla mnie wygląda to jak próba obstrukcji" - podkreślił ambasador Rosji przy ONZ Witalij Czurkin. Poinformował, że jeśli Rada nie dojdzie do porozumienia, Rosja przedstawi projekt rezolucji - dokumentu o większej mocy niż oświadczenie - z wezwaniem zakończenia przemocy i poparciem dla
regionalnych i międzynarodowych wysiłków na rzecz rozejmu.

Oświadczenie musi być przyjęte na drodze konsensusu, a kraje członkowskie Rady konsultowały projekt ze swoimi stolicami. Jednak zdaniem kilku dyplomatów, nie jest prawdopodobne, by treść oświadczenia uzgodniono przed ostatecznym terminem we wtorek rano (czasu nowojorskiego).

PAP/JKUB

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. ISISwiki1 15.01.2018

  600 osób z Niemiec w szeregach IS. Powrócą do Europy?

  Około 600 osób z Niemiec może jeszcze przebywać w szeregach Państwa Islamskiego (IS) w Syrii bądź w Iraku - powiedział w poniedziałek niemiecki prokurator generalny Peter Frank.

 2. fontana15012018 15.01.2018

  Włoski polityk: "Przyjęcie wszystkich imigrantów zagraża białej rasie"

  Oburzenie środowisk centrum i lewicy we Włoszech oraz oskarżenia o rasizm wywołały słowa polityka prawicowej Ligi Północnej Attilio Fontany.

 3. janusz15012018 15.01.2018

  Janusz Waluś: „Uwolnijcie mnie i deportujcie do Polski”

  Waluś wciąż siedzi w więzieniu z powodów politycznych?

 4. GSG9YouTube 15.01.2018

  Strach przed zamachami jest coraz większy! Antyterrorystyczna jednostka policji w Niemczech ma zostać powiększona

  Wchodząca w skład niemieckiej policji federalnej jednostka antyterrorystyczna GSG-9 powinna zostać powiększona i dlatego szuka narybku - powiedział w poniedziałkowej audycji berlińskiego publicznego radia rbb Inforadio jej dowódca Jerome Fuchs

 5. LeninPutin 15.01.2018

  Komunizm nową religią? Putin porównuje szczątki Lenina do relikwii świętych

  - Prezydent Rosji Władimir Putin porównał znajdujące się w mauzoleum na Placu Czerwonym w Moskwie zabalsamowane ciało Włodzimierza Lenina do relikwii chrześcijańskich świętych. Dodał, że ideologia komunizmu kultywowana w ZSRR była "bardzo bliska chrześcijaństwu"

 6. Papiezwojna 15.01.2018

  Papież ostrzega świat przed wojną nuklearną. "Jesteśmy na skraju"

  Papież Franciszek powiedział dziennikarzom w drodze do Chile, że boi się wojny nuklearnej. Podczas rozmowy na pokładzie samolotu w poniedziałek podkreślił, że wystarczy incydent, aby taką wojnę wywołać.

 7. pope15012018 15.01.2018

  Papież wyruszył w podróż do Chile i Peru. Chce spotkać się z ofiarami Pinocheta

  W czasie 22. zagranicznej podróży, która potrwa tydzień, spotka się z rdzennymi mieszkańcami obu krajów Ameryki Południowej, z ofiarami reżimu Augusto Pinocheta w Chile i ludnością Amazonii.

 8. paris25122017 14.01.2018

  Francuzi zaczynają mówić o innej polityce w sprawie imigrantów? "Nie możemy przyjąć wszystkich"

  - Minister spraw wewnętrznych Francji Gerard Collomb powiedział w opublikowanym w niedzielę wywiadzie dla "Le Parisien", że projekt nowej ustawy imigracyjnej przewiduje, iż Francja stworzy nowe miejsca w ośrodkach dla uchodźców, ale ograniczy napływ imigrantów.

CS151fotMINI

Czas Stefczyka 151/2018

PDF (5,47 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook