Jedynie prawda jest ciekawa


Rosja kontra USA ws. Strefy Gazy

20.11.2012

Konflikt w Strefie Gazy spowodował napięcia w ONZ. Rosja oskarżyła USA o blokowanie oświadczenia Rady Bezpieczeństwa potępiającego konflikt między Izraelem a Palestyńczykami w Strefie Gazy.

Waszyngton argumentuje, że Rada nie może podkopywać trwających w Kairze wysiłków dyplomatycznych na rzecz rozejmu.

W nocy z poniedziałku na wtorek Rada Bezpieczeństwa obradowała w czasie posiedzenia za zamkniętymi drzwiami nad projektem oświadczenia w sprawie konfliktu w Strefie Gazy. Według dyplomatów głównym punktem spornym była kwestia pominięcia w tekście, zaproponowanym w ubiegłym tygodniu przez Maroko, jednoznacznej wzmianki o atakach rakietowych na Izrael prowadzonych przez palestyński Hamas. Wzbudziło to zastrzeżenia USA, Francji, Wielkiej Brytanii i Niemiec - dodali dyplomaci.

Izrael twierdzi, że trwająca od środy ofensywa jest odpowiedzią na palestyńskie ataki. Jest "niezwykle ważne", by wszelkie działania podejmowane przez Radę Bezpieczeństwa ONZ "wzmacniały perspektywy powstrzymania aktów wrogości, a nie zmniejszały te perspektywy" – oświadczyła amerykańska ambasador przy ONZ Susan Rice.

USA i inne kraje przedstawiły poprawki do projektu. "Dla mnie wygląda to jak próba obstrukcji" - podkreślił ambasador Rosji przy ONZ Witalij Czurkin. Poinformował, że jeśli Rada nie dojdzie do porozumienia, Rosja przedstawi projekt rezolucji - dokumentu o większej mocy niż oświadczenie - z wezwaniem zakończenia przemocy i poparciem dla
regionalnych i międzynarodowych wysiłków na rzecz rozejmu.

Oświadczenie musi być przyjęte na drodze konsensusu, a kraje członkowskie Rady konsultowały projekt ze swoimi stolicami. Jednak zdaniem kilku dyplomatów, nie jest prawdopodobne, by treść oświadczenia uzgodniono przed ostatecznym terminem we wtorek rano (czasu nowojorskiego).

PAP/JKUB

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. fakenews30042018 20.07.2018

  „Większość użytkowników sieci nie potrafi krytycznie myśleć”. 82 procent czytelników nie rozpoznaje fake newsów

  Zdaniem badaczy większość użytkowników internetu jest pozbawiona umiejętności krytycznego myślenia.

 2. pilne20102017 20.07.2018

  Pilne! Nożownik zaatakował w autobusie. 14 osób rannych

  Do ataku nożownika doszło w Lubece, w północnych Niemczech. Mężczyzna miał zaatakować nożem podróżujących razem z nim pasażerów.

 3. 1270islamskiedzieci 20.07.2018

  Zatrważające dane – prawie połowa dzieci chodzi do meczetów

  Europa coraz bardziej traci swoją tożsamość. W imię multikulturowości coraz więcej dzieci w ramach lekcji chodzi na zajęcia do meczetów. W Holandii jest to nawet 41 proc. uczącej się młodzieży.

 4. modelka19072018 19.07.2018

  Modelka została gwiazdą po tym, jak podczas pokazu nakarmiła dziecko

  Modelka Mara Martin z dnia na dzień stała się gwiazdą światowych mediów. Stało się tak ponieważ podczas pokazu bikini weszła na wybieg wspólnie ze swoją pięciomiesięczną córką, którą zaczęła...karmić piersią.

 5. 1270stef 19.07.2018

  "Imigrantom o innym kolorze skóry w Polsce i Czechach grozi agresja"

  Minister spraw zagranicznych Holandii Stef Blok oświadczył na zamkniętym spotkaniu, że wprowadzenie przez Unię Europejską kwot rozdzielania imigrantów nie uda się z powodu sprzeciwu wschodnioeuropejskich państw członkowskich - podała w czwartek agencja dpa.

 6. 1270cyberdyrektywa 19.07.2018

  KE wszczyna wobec Polski procedurę ws. cyberbezpieczeństwa

  Komisja Europejska wszczęła w czwartek wobec Polski i 16 innych krajów UE procedurę o naruszenie prawa w związku z niewdrożeniem w pełni dyrektywy dotyczącej cyberbezpieczeństwa. Przepisy te mają wzmocnić ochronę państw UE przed cyberatakami.

 7. ship19072018 19.07.2018

  Koreańczycy odnaleźli „złoty okręt”. Może być wart miliardy dolarów!

  Południowokoreańska firma zajmująca się odzyskiwaniem zatopionych statków, poinformowała, że jej nurkowie odnaleźli Dymitra Dońskiego

 8. komisjaeuropejska19072018 19.07.2018

  KE pozywa Węgry do Trybunału Sprawiedliwości UE. Powodem prawo antyimigracyjne

  Komisja Europejska podjęła w czwartek decyzję o skierowaniu do Trybunału Sprawiedliwości UE sprawy przeciwko Węgrom za restrykcyjne przepisy antyimigracyjne, uznając, że są one sprzeczne z prawem unijnym.

CS157fotoMINI

Czas Stefczyka 157/2018

PDF (9,17 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook