Jedynie prawda jest ciekawa


Rosja chwali zwycięstwo Obamy

08.11.2012

Rosyjskie media z satysfakcją przyjmują wygraną Baracka Obamy w amerykańskich wyborach prezydenckich. Według mediów w Moskwie, przegrana Mitta Romneya, zapobiegnie "nowej zimnej wojnie".

Dziennik "Kommiersant", komentując wynik wyborów stwierdza, że  "zimna wojna" między USA i Rosją została odwołana lub co najmniej odłożona na cztery lata.

"Scenariusz zamrożenia stosunków rosyjsko-amerykańskich na długi czas, który jeszcze kilka dni temu wydawał się nie do uniknięcia w wypadku zwycięstwa Republikanina Mitta Romneya, został zdjęty z porządku dziennego" - dodaje rosyjska gazeta.

W ocenie "Kommiersanta" "podstawowe pytanie sprowadza się teraz do tego, czy można reanimować +reset+ (w relacjach rosyjsko-amerykańskich) przez jego +rebranding+" (czyli odświeżenie wizerunku marki). "W odróżnieniu od Romneya, którego Moskwa w ogóle nie uważała za potencjalnego partnera, Obama pozostaje dla Kremla, choć trudnym, to jednak partnerem" - podkreśla dziennik.

"Kommiersant" wskazuje, że "Waszyngton także uważa Moskwę za takiego (trudnego) partnera". "Kontynuacja +resetu+ zależeć będzie od tego, czy obie strony zdołają wyciągnąć wnioski ze swoich błędów" - wskazuje.

Zdaniem gazety "dla Moskwy najważniejsze będzie to, aby przestała patrzeć na USA wyłącznie jako na państwo, które ukradkiem próbuje wpływać na sytuację wewnętrzną w Rosji i przeszkadzać w realizacji jej kluczowych interesów na obszarze eurazjatyckim - przede wszystkim w byłych republikach ZSRR". "Dla Waszyngtonu najtrudniejsze będzie pogodzenie się z tym, że prezydent (Władimir) Putin nigdy nie zaakceptuje narzucanej Moskwie roli młodszego partnera USA" - konstatuje "Kommiersant".

Rądowa "Rossijskaja Gazieta" przytacza natomiast opinię przewodniczącego wpływowej Rady ds. Polityki Zagranicznej i Obronnej Siergieja Karaganowa, według którego "w perspektywie średnioterminowej, czyli w ciągu najbliższych dwóch lat, nie należy spodziewać się poważniejszych zmian w stosunkach między Rosją i USA".

"Obamie Rosja potrzebna jest do tego, aby w spokoju wyjść z Afganistanu. Jest też potrzebna do tego, by wspólnie - lub co najmniej nie przeszkadzając drugiej stronie - uregulować sytuację na Bliskim Wschodzie, gdzie Ameryka przegrywa. Tak więc będzie chłodna, rzeczowa współpraca" - oświadczył Karaganow.

Zdaniem politologa "później możliwe są dwa warianty rozwoju wydarzeń, przy czym oba zależące od tego, jaka będzie Rosja". "Jeśli Rosja będzie dalej zwalniać, to odpowiednio umacniać się będą pozycje USA w świecie. Ten negatywny scenariusz nie nastąpi, jeśli Rosja będzie przyspieszać, prowadzić reformy i demonstrować wzrost" - wyjaśnił.

Karaganow zaznaczył, że "sami Amerykanie nie będą zbytnio zaostrzać sytuacji". Politolog dodał, że "Rosja i Stany Zjednoczone będą współpracować ze sobą niezależnie od tego, kto zostanie sekretarzem stanu USA po Hillary Clinton".

Z kolei wielkonakładowy "Moskowskij Komsomolec" zamieszcza komentarz politologa Nikołaja Złobina, który zwrócił uwagę, że "w sprawie Rosji wśród amerykańskich elit istnieje konsens, który utrzyma się niezależnie od wyników wyborów". "Rosja znajduje się tam w szarej strefie: nie jest ani przyjacielem, ani wrogiem; ani przeciwnikiem wojennym, ani sojusznikiem. Nie jest też poważnym partnerem gospodarczym, z którego interesami należy się liczyć" - wytłumaczył Złobin.

"Po zwycięstwie Obamy nasze relacje będą bardziej elastyczne, niż by były, gdyby wygrał Romney. I nic poza tym. Obie strony - tak Rosja, jak i Stany Zjednoczone - kroczą dzisiaj drogą prowadzącą do pogorszenia stosunków. W sprawach, w których można się było porozumieć, już się porozumiano w ramach +resetu+. Jest to układ START i liberalizacja przepisów wizowych. Różnice zdań pozostają w kwestii tarczy antyrakietowej, sytuacji na Bliskim Wschodzie i kryzysu gospodarczego w Europie" - oznajmił politolog.

Natomiast inny politolog Siergiej Markow, którego cytuje "Komsomolskaja Prawda", uważa, że dzięki zwycięstwu Obamy strona rosyjska "może liczyć na większą elastyczność w sprawie obrony przeciwrakietowej". "Zależy nam też na położeniu kresu przemytowi narkotyków z Afganistanu" - podkreślił. "Jednocześnie możemy podziękować Obamie za to, że na Ukrainie rządzi (Wiktor) Janukowycz, a nie (Julia) Tymoszenko, a w Gruzji ze sceny stopniowo schodzi (Micheil) Saakaszwili" - dodał Markow.

W ocenie dziennika "Wiedomosti" Obama "zwyciężył dzięki wzrostowi gospodarki - choć słabemu - osobistej charyźmie i popularności wśród mniejszości narodowych".

"Zwiększenie roli państwa, populizm w sferze socjalnej, podniesienie podatków dla bogatych, drukowanie dolarów - to wszystko są kroki cieszące się popularnością wśród dużej części społeczeństwa. Wszelako poważna konkurencja, jaką Obamie stworzył Romney ze swoim radykalnie konserwatywnym programem gospodarczym, świadczy o tym, że następuje zwrot; że w 2016 roku prezydentem z dużym prawdopodobieństwem zostanie Republikanin" - komentuje gazeta.

PAP/JKUB

[fot. PAP/EPA]

Warto poczytać

 1. Afrin 19.03.2018

  Wstrząsający exodus w Syrii. Brutalne oblicze wojny turecko-kurdyjskiej

  Ponad 200 tys. osób, które uciekły z miasta Afrin w położonej na północy Syrii enklawie o tej samej nazwie, nie ma dachu nad głową, ani dostępu do żywności i wody - poinformował w poniedziałek przedstawiciel dotychczasowej administracji Afrinu, Hewi Mustafa

 2. may14030218 19.03.2018

  Premier May jednoznacznie: "Za zamachem na Skripala stała Rosja"

  Brytyjska premier Theresa May podkreśliła w poniedziałek, że to Rosja ponosi winę za próbę otrucia byłego oficera rosyjskiego wywiadu Siergieja Skripala, który przeszedł na stronę Brytyjczyków. Szefowa rządu odrzuciła zaprzeczenia strony rosyjskiej.

 3. texas13032018 19.03.2018

  Zamach bombowy w Stanach Zjednoczonych. Kolejny atak w Teksasie

  W Austin, stolicy stanu Teksas, doszło do kolejnej eksplozji.

 4. 1270putinekszwinerkio 19.03.2018

  76,67 proc. dla Putina po przeliczeniu prawie 100 proc. głosów w wyborach

  W niedzielnych wyborach prezydenckich w Rosji Władimir Putin, który ubiegał się w nich o kolejną kadencję, uzyskał 76,67 proc. głosów - poinformowała w poniedziałek Centralna Komisja Wyborcza po przeliczeniu 99,8 proc. głosów. Frekwencja wynosiła 67,4 proc.

 5. putinelection18032018 18.03.2018

  Rosja uszczęśliwiła Putina!

  Jedyną niewiadomą była frekwencja. Bez 120 procent poparcia, ale też bez złudzeń i wątpliwości

 6. depardieu18032018 18.03.2018

  Gerard Depardieu głosował w ambasadzie Rosji. "Z patriotyzmem i miłością do Rosji"

  Francuski aktor Gerard Depardieu, który od 2013 roku jest obywatelem Rosji, oddał głos w niedzielnych wyborach prezydenckich w lokalu wyborczym w ambasadzie Rosji w Paryżu - podała w niedzielę ambasada na swoim Twitterze.

 7. 1270pope23 18.03.2018

  Papież: krzyż to nie przedmiot ozdobny ani dodatek do ubrania

  Papież Franciszek powiedział w niedzielę wiernym, że krzyż nie jest "przedmiotem ozdobnym ani dodatkiem do ubrania, czasem nadużywanym, lecz znakiem religijnym"

 8. 1270nordstreqm 18.03.2018

  Brytyjscy politycy za zablokowaniem Nord Stream

  Siedemnastu brytyjskich polityków, w tym były lider Partii Konserwatywnej Iain Duncan Smith, podpisało list do szefa MSZ Wielkiej Brytanii Borisa Johnsona, apelując o sprzeciw wobec budowy gazociągu

Wiadomości z kraju

więcej
CS153fotoMINI

Czas Stefczyka 153/2018

PDF (10,02 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook