Jedynie prawda jest ciekawa


Rosja chciała nadużyć Interpolu i uwięzić wroga Putina. Nie udało się

30.05.2018
kreml30052018
Rosja chciała nadużyć Interpolu i uwięzić wroga Putina. Nie udało się

Finansista i krytyk władz Rosji William Browder został w środę na krótko zatrzymany w Madrycie, ale do aresztowania nie doszło, gdyż nakaz wydany w jego sprawie przez Rosję wygasł - poinformowała hiszpańska policja.

Policyjna rzeczniczka przekazała, że Browder został zatrzymany rano przez policję i przewieziony na komisariat, gdzie sprawdzono nakaz jego aresztowania i ustalono, że dokument stracił ważność. Browder zostanie zwolniony jak tylko uporządkowana zostanie dokumentacja w jego sprawie – dodała.

Informacja o aresztowaniu pojawiła się najpierw na koncie Browdera na Twitterze. "Pilne: przed chwilą zostałem aresztowany przez hiszpańską policję w związku z wydanym przez Rosję nakazem aresztowania, złożonym za pośrednictwem Interpolu. Jedziemy na komisariat" - głosił zamieszczony tam wpis, z adnotacją, że funkcjonariusze "nie chcą powiedzieć, na który komisariat (jedziemy)".

Na koncie pojawiło się też zdjęcie zrobione z tylnego siedzenia radiowozu, przedstawiające siedzących z przodu dwóch umundurowanych funkcjonariuszy, oraz zdjęcie nakazu aresztowania, opatrzonego emblematami hiszpańskiego MSW i policji, z którego wynikało, że Browderowi zarzuca się domniemany współudział w oszustwie.

Krótko po oświadczeniu rzeczniczki policji Browder zamieścił na Twitterze swoje zdjęcie zrobione na ulicy, z komentarzem: "Dobre wieści. Hiszpańska policja właśnie mnie zwolniła, po tym jak sekretarz generalny Interpolu w Lyonie zalecił jej, by nie honorowała nowego międzynarodowego listu gończego (red notice - PAP) wydanego przez Rosję. Rosja już po raz szósty nadużyła Interpolu w mojej sprawie".W grudniu 2017 roku rosyjski sąd skazał Browdera zaocznie na dziewięć lat więzienia za unikanie płacenia podatków i wyprowadzenie pieniędzy z Rosji za granicę. Browder, urodzony w USA obywatel brytyjski obecnie mieszkający w Londynie, odrzucił oskarżenia i uznał je za fikcyjne.

W 2013 roku moskiewski sąd w innym procesie skazał go na dziewięć lat więzienia za unikanie podatków na sumę ponad 0,5 mld rubli. Browder został w 2006 wydalony z Rosji z zakazem powrotu, gdyż rosyjskie władze uznały, że stanowi zagrożenie dla bezpieczeństwa narodowego.

Browder stworzył fundusz Hermitage Capital Management (HCM), dla którego pracował Siergiej Magnitski. Jako audytor w HCM Magnitski tropił korupcję stojącą za wrogim przejęciem interesów Browdera w Rosji. Prawnik został aresztowany, gdy podczas przesłuchania w sprawie domniemanych oszustw podatkowych wymienił funkcjonariuszy MSW Rosji zamieszanych w przejęcia różnych spółek.

W 2009 roku Magnitski zmarł w wieku 37 lat w więzieniu w Moskwie. Jego pracodawcy i obrońcy praw człowieka twierdzą, że w dniu śmierci został ciężko pobity przez strażników więziennych. Po śmierci Magnitski stał się symbolem walki z korupcją w Rosji, a Browder prowadził kampanię na rzecz demaskowania korupcji we władzach Rosji i ukarania urzędników odpowiedzialnych za jego zgon.

W 2012 roku Kongres USA przyjął tzw. ustawę Magnitskiego, na której mocy USA nałożyły sankcje na przedstawicieli Rosji uznanych za winnych korupcji i łamania praw człowieka. Podobne ustawy przyjęła też Kanada i kraje bałtyckie, a w Wielkiej Brytanii parlament poparł podobne rozwiązanie, pozwalające rządowi zamrażać aktywa osób odpowiedzialnych za łamanie praw człowieka.

Rosja zabiega o aresztowanie Browdera i jego współpracownika Iwana Czerkasowa, również skazanego zaocznie w Moskwie na karę więzienia, jednak rosyjskie wnioski w tej sprawie są odrzucane przez Interpol, który uważa, że rosyjski proces przeciwko nim miał charakter polityczny. 

(PAP)

Fot: Wiki

Warto poczytać

 1. usa24062018 24.06.2018

  Presja światowej opinii publicznej złamała Trumpa. Dzieci imigrantów ponownie z rodzicami

  Amerykańskie ministerstwo ds. bezpieczeństwa narodowego poinformowało, że 522 dzieci imigrantów oddzielonych od rodziców zatrzymanych za próbę nielegalnego przekroczenia granicy z Meksyku do USA, spotkało się już z rodzicami.

 2. polska24062018 24.06.2018

  Transparent na meczu Polska – Senegal rozwścieczył władze FIFA. Surowa kara i poważne ostrzeżenie!

  Aż 40 tysięcy złotych kary będą musiały zapłacić władze naszej federacji piłkarskiej.Wszystko z powodu jednego z transparentów, który nie spodobał się Komitetowi Dyscyplinarnemu FIFA.

 3. merkel23062018 24.06.2018

  Szef MSW Niemiec: „Zaczniemy zawracać imigrantów na granicy, wbrew Angeli Merkel”

  Jeśli szczyt UE nie przyniesie rozwiązania w sprawie imigracji, CSU zacznie zawracać więcej migrantów na granicy mimo argumentu kanclerz Angeli Merkel, że decyzja w tej sprawie należy do niej - powiedział przewodniczący CSU i szef MSW Horst Seehofer.

 4. car23062018 24.06.2018

  Rewolucja w świecie islamu. Po latach zakazu Saudyjki za kierownicą. "Zaufaj Allahowi i w drogę!"

  Po wielkiej kampanii nauki przepisów drogowych, przeprowadzonej pod hasłem "Zaufaj Allahowi i w drogę!", saudyjska Generalna Dyrekcja Ruchu zgodnie z dekretem króla Salmana dała od niedzieli zielone światło kobietom, które chcą same prowadzić samochody.

 5. imigranci11062018 24.06.2018

  Uratowano ok. 600 imigrantów na morzu

  Kutry patrolowe żandarmerii Guardia Civil i inne hiszpańskie jednostki uratowały w sobotę prawie 600 imigrantów

 6. time23062018 23.06.2018

  Płacząca dziewczynka, którą odebrano matce. Ta okładka miała zniszczyć Trumpa. Ujawniamy kulisy kłamstwa!

  Portal Time.com zamieścił zdjęcie dziewczynki z Hondurasu, która wybuchła płaczem po tym, jak agenci amerykańskiej służby granicznej odebrali ją matce, która miała trafić do więzienia za nielegalne przekroczenie granicy USA.

 7. brexit23062018 23.06.2018

  Kilkadziesiąt tysięcy osób na ulicach Londynu. Walczą, aby pozostać w UE

  Będzie drugie referendum w sprawie Brexitu. Tego domaga się co najmniej kilkadziesiąt tysięcy Brytyjczyków.

CS156fotoMINI

Czas Stefczyka 156/2018

PDF (8,87 MB)

pobierz najnowszy numer
archiwum numerów

Facebook